Hindiba Bitkisi Nedir, Nerelerde Yetişir, Nasıl Tüketilir?

Hindiba Bitkisi Nedir, Nerelerde Yetişir, Nasıl Tüketilir?

Kara hindiba, beyaz hindiba gibi türleri olan hindiba bitkisi sağlık açısından birçok şifası bulunması nedeniyle dikkatleri üzerine çekti. Birçok bölgede kolaylıkla yetişmesi de dikkat çekici özelliklerinden biri oldu. Hindibanın bu kadar merak edilmesi üzerine bu bitki ile ilgili bir yazı hazırlayıp sizlere sunduk, umarız yazımızdan memnun kalırsınız.

HindibaHindiba Nedir?

Latince adı Cichorium endivia olan bu şifalı bitki, beyaz, kara hindiba, yabani hindiba birçok sinonimi bulunan bir bitkidir. Acı marul, Frenk salatası gibi yöresel isimlerle de anılır. Ilıman iklim yaşanan birçok bölgede kolaylıkla yetişir. Açık arazilerde bu bitkiye rastlamak oldukça basittir. Türüne göre değişmekle birlikte mavi, lila, mor veya sarı renkli çiçeklere sahip bir bitkidir. Diğer bir yöresel ismi ise yaban maruludur. Bu bitkinin faydalarını Hindibanın Faydaları Nelerdir konulu yazımızdan okuyabilirsiniz.

Nerelerde Yetişir?

Sıcak, nemli ya da kumlu topraklarda gelişmesi iyi olan bir bitkidir. Uzun toprak üzerinde gelişen yapraklara sahiptir.Orta Avrupa, Güney Avrupa ülkelerinde birçok  bölgede yetiştirilir. Ayrıca Balkanlarda ve ülkemizde Anadolu kesiminde de hemen hemen her yerde yetiştirilebilir. Salatalarda ve yemeklerde yaygın olarak kullanılır. Yabani olarak da yol kenarlarında ve çayırlarda rastlamak mümkündür.İlkbahar aylarında kırlarda çiçeklendiği görülebilir. Sarı çiçek açan türünün çiçeği kuruduktan sonra beyaz toz kümesi şeklinde bir hal alır.

Hindiba bitkisiNasıl Tüketilebilir?

Birçok şekilde tüketilebilecek bir bitkidir. Bitkinin yaprakları, yaprak sapları ve çiçek sapları salata şeklinde tüketilebilir. Özellikle ülkemizde salata şeklinde kullanımı ve tüketimi yaygın olsa da yurtdışında, diğer ülkelerde kahve yerine de tüketilen bir bitkidir. Yabancı ülkelerde çok eski zamanlardan beri kahve yerine tüketilen bir bitki olarak tanınmaktadır. Hatta Fransa’da Napolyon zamanlarında bu bitkiyi kahve yerine kullanmak oldukça yaygındı. Bitkinin kökünü kahve yerine kullanmak mümkünken, bitkinin yaprakları ise salata olarak tüketilmekteydi. Hindiba en az kahve kadar sinir sistemini uyarıcı ve uyku açıcı bir bitkidir. Bu yüzden bu şifalı bitkiyi kahve yerine kullanmak mümkündür. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

  • YORUM
Facebookta bizi bulun

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.