Adet Gecikmesi Kaç Gün, Adet Söktürücü Çaylar

Adet Gecikmesi Kaç Gün, Adet Söktürücü Çaylar

adet gecikmesi adet söktürücüler

Adet Gecikmesi Kaç Gün Normaldir

Kadınlarda belli bir düzen içinde ilerleyen adet dönemi çeşitli sebeplerle gecikmeye uğrayabiliyor. Adet gecikmesi bayanlarda fiziksel olarak ve de psikolojik olarak sorun yaratabilir. Vücutta şişlik gibi durumlarla karşı karşıya kalmanız mümkün olmasıyla beraber; sivilce , ruhsal sıkıntı , tahammülsüzlük veya gerginlik gibi durumlarla da karşılaşabilirsiniz.Bayanların sıkça yaşadığı adet dönemi gecikmesine çözüm olarak doğum kontrol hapı da önerilebilir. Adet söktürücüler aynı zamanda progesteron içerdiğinden dolayı adet söktürücü olarak da kullanımı mümkündür. Adet döneminin sancısız ve gecikmesiz geçmesini her bayan muhakkak istiyordur. Gecikmelerin önüne geçtiğiniz sürece daha rahat bir adet dönemi geçirmeniz mümkündür.

Adet Söktürücü Nedir

Adet gecikmeleri durumunda adet söktürücü yöntemlere de  başvurmanızda yarar vardır. Adet dönemindeki ağrılar gecikme nedeniyle daha şiddetli olabilir. Kanamaları düzene sokmak ve ağrıları azaltmak amacıyla alternatif bitki karışımları bulunmaktadır. Adet sancılarının ve geciken kanamalardan dolayı oluşabilen ruhsal ve de fiziksel durumlar günlük hayatı olumsuz etkiler. Bu durum bitkisel yöntemlerle de çözüme ulaştırılabilir. Zararsız ve doğal bitkisel çözümlerle sancıdan bir adım daha uzaklaşabileceksiniz.Adet Kanamaları Ne Sıklıkla Olur?Adet kanamaları bayanlarda ayda bir defa olur. 25 ile 30 gün arayla süren adet döneminin normal seyirde olduğu söylenebilir. Adet kanamaları 3 ile 7 gün arasında sürer.   Kanamalar ilk günler daha çok olmasıyla beraber ilerleyen günlerde azalmalar göstermektedir. Adet kanaması her ay aynı şiddetle olamayabilir. Bir ay daha çokken diğer ay daha az da olabilmektedir.Düzensiz Adet GörmeAdet kanamaları hormonsal olmasıyla beraber diyet , heyecan , stres , vücut ağırlığı veya farklı rahatsızlıklardan etkilenerek düzensiz olabilmektedir. Adetin ilk yıllarında kanamaların düzensiz olabildiğini söyleyebiliriz. Menarş sonrasında hormonların ve üreme organlarının uyum içerisinde çalışmasının düzene girebilmesi de zaman alabilmektedir.Adet Dönemi Çok Kısa SürüyorsaBayanlar olduğundan hassas bir yapıya sahiptirler. Yaşam tarzı , etrafta oluşabilecek olumsuzluklar, egzersizler veya stres nedeniyle adet dönemi kısa sürebilmektedir.Adet Döngüsü Çok Uzun SürerseBazı kızlar yıl içinde sade 3 – 4 defa adet görebiliyorlar. Yapılan ağır egzersizler , stres , ani kilo kayıpları gibi nedenlerden dolayı adet döngülerinin uzun sürdüğünü söyleyebiliriz. Bununla beraber hormonal bozukluklar yüzünden de sürenin uzayabileceğini söylememiz mümkündür.

Adet Söktürücü Bitkiler Nelerdir

Adet döneminde baş edemediğiniz sorunlardan bir tanesi de adet gecikmesidir. Bu durumu bitkiler yardımıyla daha rahat şekilde çözüme ulaşabiliyoruz. Bu süreçte bitkiler önemli rol oynamaktadır. Adet gecikmesiyle beraber sancılı bir dönem sizinle olacaktır. Ayrıca kanamalardaki gecikme de daha stresli olmanızda etken olacaktır. Bitkisel ve tamamen doğal çözümlerle bu durumu en az sancıyla atlatmanız mümkündür.

 • Dere Otu Bitkisi : salatalarımızdan eksik etmediğimiz dere otu aynı zamanda adet söktürücü özelliğiyle de bilinmektedir. Çiğ tüketilmesiyle birliktülkemizde isminine adet söktürücü etkisini gösterecektir. Fakat rahim kasılmasını arttırdığından dolayı ise hamilelik döneminde kullanılmamalıdır.
 • Siyah ve Mavi Koho : ülkemizde ismi yeni yeni yayılan bu bitki Amerikalılar tarafından yıllardır adet söktürücü olarak ve adet kanamasını düzene sokmak amacıyla kullanılmaktadır. Adet ağrılarını yok edip aynı zamanda hormon dengesini korumaya yardım etmektedir. Adet döneminde sancıyı yok eden bu bitki bayanların vazgeçilmezi haline gelmiştir. Bu bitkiler çay olarak veya salatalarda tüketilmektedir.
 • Havuç : yıllar boyunca adet sancısı için kullanılan havuç ise çiğ tüketimi ile adet kanamalarını kolaylaştırmaktadır. Sık sık tüketimi adet düzensizliği yaşayan bayanlara tavsiye edilmektedir. Adet söktürücü yiyeceklerden birisidir.
 • Zerdeçal :bir çok organımıza faydası bilindiği üzere son yıllarda tüketimi artmıştır. Aynı zamanda adet söktürücü özelliğiyle de oldukça etkilidir. Zerdeçal kurutulup toz haline getiriliyor. Bu durumda alıp bal ve yoğurtla karıştırıp tüketmenizde yarar vardır. Yemeklerde veya salatalarda da sıkça kullanılmasına önem göstermeliyiz. Zerdeçal iyi bir adet söktürücü olup bitkisel tedavi yöntemlerinin arasında yer almaktadır.

adet söktürücü çaylar

Adet Söktürücü Bitki Çayları

 • Papatya ve Biberiye Bitki Çayı : bu iki bitki adet söktürücü etkisi olan bitkilerdir . papatya ile biberiyeyi beraber kaynatıp içmenizde yarar vardır. Bu da bitkisel yöntemlerden biridir. 20 gram papatya ile 20 gram biberiyeyi 2 bardak su katarak kaynatıp tüketin. Kanamaların başlayacağını göreceksinizdir.
 • At Kuyruğu Otu ve Bal Kürü : adet söktürmede fazlasıyla etkili olan bu kürün tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Az miktarda at kuyruğu otunu bir bardak su ilave ederek kaynatın ve ardından içerisine bir kaşık kadar bal koyup için. Oldukça etkili bitkisel yöntemler arasındadır.
 • Kekik ve Civan Perçemi Çayı : 20 gram kekik ile 20 gram civan perçemi bitkisini beraberce kaynatın. Bitkileri süzdükten sonra tüketebilirsiniz. Ayrıca bir kaşık bal katmanızda da yarar vardır. Gün içinde birkaç defa tüketebilirsiniz. Ardından ise adet kanamalarının düzene gireceğini göreceksiniz.
 • Hatmi Çiçeği İle Civan Perçemi : adet söktürücü etkisinden dolayı en çok kullanılan karışımlar arasındadır. Adet dönemi yaklaştığında hala adet belirtisi olmayan bayanlar bu çayı kullanmasında yarar vardır. Adet kanamalarını düzene koyup sancıyı azaltma özelliğine sahiptir. Bitkilerden bir miktar alıp su ile birlikte kaynatılıp içilmesi tavsiye edilmektedir.
 • Alıç : adet gecikmesini yaşayan bayanlar adet döneminin yaklaştığı zamanlarda kaynar suya alıç atıp 10 dakika boyunca demlenmesini bekleyip ardından günde üç bardak olarak tüketmesinde yarar vardır. Önemli adet söktürücülerin arasında yer almaktadır.
 • son olarak adet söktüren bitkiler olarak ; papatya , maydonoz , kimyon , nane , nergis, safran , havuç tohumu , kekik , misk , karabaş otu gibi bitkiler olarak sıralayabiliriz.

Adet dönemi boyunca gecikmelerin veya sancıların durdurulması artık gayet mümkün.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

 • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler