Alerjiye İyi Gelen Faydaları Bitkiler

Alerjiye İyi Gelen Faydaları Bitkiler

Alerji problemi her yaştan insanda görülebilen bir problemdir. Alerji; solunum yolu veya çeşitli maddelere temas sonucu kişinin sahip olduğu bağışıklık sisteminin verdiği karşı tepki olarak tanımlanmaktadır. Alerji durumunda kişi o maddeye aşırı duyarlı olmaktadır. Vücudun tepki verdiği bu maddeler eğer zararlı ise normal alerjiden daha farklı bir tepki göstermektedir.

Alerji tetikleyicisi fazla sayıdadır ve kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Alerji tetikleyicisi kimi zaman solunum ile vicuda giren maddeler olur. Kimi zamansa kişinin tükettiği besinler tetikleyici olabilmektedir. Alerji sonucu oluşan hapşırma ve burun akıntısı şeklinde kendini belli emektedir. Ek olarak alerji kişinin cildi üzerindeki derinin döküntüler oluşturmasına neden olabilir. Elbette doğada alerjiye iyi gelen faydalı bitkiler de bulunmaktadır. Yazının devamında sizelere önereceğimiz bu bitkileri kullanmanız halinde kendiniz için alerjiye karşı faydalı işlemlerde bulunmuş olursunuz.

Alerji konusu ile bağışıklık sistemi birbirleri ile bağlantılı konulardır. Antikor; bağışıklık sisteminin vücuda dışardan gelen zararlı maddelere karşı koruması ve bu zararlıları yenmesi için ürettiğidir. Kısaca antikor ile kastedilen savunma hattıdır. Antikor sayesinde tekrar bu madde ile karşı karşıya gelirse aynı antikordan üreterek onu yeneceğini bilir. Tüm bunlardan ötürü eğer kişi yediği besin içerisinde vücudununın daha önce karşılaşmadığı bir madde ile karşılaşır ise ona karşı antikorlar üretimine başlar. Tamda bu noktada kişide alerji meydana gelebilmektedir. Alerjilerinizi tamamen yenemezsiniz ancak kısa sürmesini ve kaşıntınızın az olmasına olanak verirsiniz. Bunu da sağlamanın bir yolu alerjiye karşı faydalı bitkileri bilmektir. Yazının devamında alerjiye karşı faydalı bitkileri derledik.

Alerji İçin Faydalı Bitkiler

  1. Yulaf EzmesiYulaf Ezmesi: Yulaf ezmesi barındırdığı vitaminler yönünden oldukça zengindir. içerisinde (demir, bakır, E vitamini ve çinko) maddeler gibi vücut için önemli maddeler bulunmaktadur. Saydığımız maddelerden farklı olarak içerisinde bulunan B vitamini, magnezyum ve potasyum yönünden fazlasıyla zengindir. Bünyesinde bulunan karbonhidrat kişiye direnç ve vücuda enerji vermektedir Yulaf ezmesi kişinin  metabolizmanın düzenli çalışmasına yardımcı etkide bulunmaktadur. Vücudun alerjiye karşı durmasında yardımcı olmaktadır.
  2. isirgan-bitkisiIsırgan Otu: Alerji tedavilerinde için yaygın kullanılmakta olan bir ürünüdür. Çoğunlukla alerji türlerinden birisi olan saman nezlesine karşı kullanılmaktadır. Ayrıca bahar nezlesinin tedavisi sürecinde de  kullanabilirsiniz. İsminden de anlaşıldığı gibi bahar nezlesi; ilkbaharda ortaya çıkan bir nezle türüdür.Mevsim le birlikte serbestçe havada bulunan polenlerin neden olduğu saman nezlesi için tam bir ilaçtır. Üzerinde uzlaşılan kullanımı ısırgan otunun öğün aralarında çay şeklinde ve tatsız bir şekilde tüketilmesidir. Isıgan otunu çıplak elle ellememeye özen gösteriniz. Aksi takdirde elde acı veren bir kaşıntı bırakcaktır.
  3. Papatya maskesi- Guzel Sarisin Genc Kiz- Cilt Bakim SitesiPapatya: Papatya bitkisinin akıllara gelen en önemli özelliği bu  bitkinin doğal bir antibiyotik  olmasıdır. Bu bitki alerji tedavilerinde kullanabileceğiniz yegâne bitkidir. Vücut güçsüz kaldığı zaman oluşan alerjik reaksiyonların giderilmesi ve tedavi edilmesi için kullanılacak tek besindir. Alerjiye karşı koruma sağlar ve vücudunuzun direnici artırıcı etkisi bulunur ve vücudun daha dirençli olmasını sağlar.
  4. sinameki_bitkisiSinameki Otu: Toplumda yaygın olarak alerjilere karşı iyi gelmesi ile bilinen sinameki otu kişide görülen alerji ile oluşan nezle ve kaşıntı gibi durumlarda tercih edilmektedir. Not: Faydalı olduğu kadarda zararlı bir bitkidir. Bu yüzden bitkiyi haftada birkaç kez kullanmanız tavsiye ederiz aksi takdirde bağırsaklarınızda problem oluşturabilir ve çay olarak tüketmenizde sakınca yoktur.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler