Altın Çilek Faydaları

Altın Çilek Faydaları

Physalis Peruviana - Altın ÇilekSıcak bölgelerde yetişebilen altın çilek, ülkemizde de Antalya ve civar bölgelerinde yetiştirilmektedir. Meyve kısmının dışında sert sarı ve kırmızı renkleri arasında bir kabuk vardır. İlk toplandığı zaman bu kabuk kısmı dışındadır ve tüketilebilmesi için kabuğunun çıkarılması gerekmektedir. Kabuk çıkarıldıktan sonra içinden küçük, yuvarlak yaklaşık 3 cm çapında ve turuncu renkte meyvesinin yenen, tüketilen kısmı çıkar. Bu meyvenin iç kısmında sarı küçük renkte çekirdekler bulunmaktadır. Bu şifalı bitkinin meyvesi kabuklu şekilde ilk toplandığında yani hasat edildiğinde acı bir tada sahiptir, fakat zaman içinde meyvenin tadı olgunlaşır, daha tatlı bir hal alır.

  •  Altın Çilek İçindeki Maddeler (Etken Maddeler)

Karoten, alkoloidler, polifenoller, papain adlı bir pepsin maddesi, potasyum, kalsiyum, B1, B2, B3, B6, B12, C vitaminleri ve birçok mineral içerir.

  • Altın Çilek Latince Adı : Physalis Peruviana L.

  • Altın Çilek Halk Arasındaki Adı  (Diğer İsimleri)

İnka eriği, yer çileği, yer kirazı, kış kirazı olarak da adlandırılır.

  • Altın Çilek Faydaları ve Tıbbi Etkileri

altın çileğin faydalarıVücut için birçok yararı bulunmakla birlikte bu şifalı meyve zayıflamak amacıyla da kullanılır. Altın çilek lifli bir yapı oluşturması sebebiyle hazmı kolaylaştırır, sindirimi hızlandırır ve böylece zayıflamaya yardımcı olur. Son zamanlarda ülkemizde çok popüler olan bu şifalı meyve, zayıflamak amacıyla birçok kişi tarafından tüketilmektedir. Tokluk hissi oluşturması sebebiyle geç acıkmayı sağlar, böylece tüketilen besin miktarı azalır.Altın çilek zayıflamak amacıyla kullanılmasının yanında sağlık açısından da çok yararlıdır. Genel olarak vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnç sağlaması da altın çilek faydaları arasındadır. Hastalıklara yakalanma riskini düşürür. Kan şeker seviyesini düşürerek şeker hastalığı (diyabet), kan basıncını yani tansiyonu düşürücü etkisi olması ve gut hastalığına iyi gelmesi altın çilek faydaları arasında sayılabilir. Ayrıca beta karoten içermesi sebebiyle cildin yaşlanmasını geciktirir ve vücuda daha genç bir görünüm kazandırır. Birçok yararı bulunan bu leziz meyve, prostat hastalığına da iyi gelir. Özellikle prostat rahatsızlığı bulunan erkeklerin tüketmeleri tavsiye edilir.Kansere karşı koruyucu etki oluşturan meyvesi, anti bakteriyel özelliği sayesinde vücudu bakteri ve virüslere karşı korur, mantar kaynaklı hastalıkları önler. Astım, nefes darlığı, gibi rahatsızlıklara da iyi gelen altın çilek çok iyi bir ağrı kesicidir. Yüksek ateş durumlarında ateş düşürücü olarak kullanılabilmesinin yanında kan temizleyici ve kan inceltici özelliklere de sahiptir.Karaciğer, böbrek gibi organların çalışmasını düzenleyen meyvesi yararlarına ek olarak solucan düşürücü, idrar söktürücü, regl dönemlerini düzenleyici olarak da kullanılması da sayılabilir. Altın çilek kusma ve mide bulantılarını önlediği gibi sıtma rahatsızlığı bulunan kişiler tarafından da tüketilmelidir.Kadınlarda kısırlık rahatsızlığına karşılık yer kirazı olarak da isimlendirdiğimiz altın çilek kullanılabilir. Bu tedavi için yaklaşık olarak 10-15 adet yaprağı kurutulmalı ve daha sonra dövülerek toz haline getirilmelidir. Regl döneminde vücudu rahatlatması da altın çilek faydaları arasındadır. Kadınlar regl dönemleri sonrasında, 1 fincan süte dövülmüş altın çilek yapraklarından 1 çay kaşığı ilave ederek 1 hafta boyunca günde 1 fincan bu karşımdan tüketmelidirler.

  • Altın Çilek ile Zayıflamak

Altın Çilekle ZayıflamaBu şifalı bitkisinin tüketimi ve kullanımıyla zayıflama etkisinin olduğu görülebilir. Birçok kişi meyvesini zayıflamak amacıyla kullanılır. Bilimsel olarak düşünüldüğünde altın çileğin bileşiminde bulunan lifler sayesinde vücudun kan şekerini dengelediği ve vücudun tatlı ihtiyacını azalttığı belirtilir. Ayrıca ihtiyaç bulunan insülin miktarını azaltmasıyla zayıflamaya yarayan yani kilo almaya engel bir bitkidir.Yer kirazı olarak da isimlendirilen bu şifalı bitkinin yapısında bulunan papain maddesi sayesinde daha kolay sindirime sebep olduğu ve sindirimi, hazmı kolaylaştırdığı belirtilir. Papain maddesi vücutta bulunan yağları emer ve vücudun bu yağları depolamamasını sağlar. Bu sayede yağlar vücutta birikmez ve kilo alımı önlenmiş olur.Altın çilek vücutta terleme meydana getirmesi sayesinde kilo kaybı yaşanır, fakat bu terleme bir anda aşırı oluşan bir terleme değildir, rahatsızlık vermez.altın çilek reçeli

Altın Çilek Reçeli Nasıl Yapılır?

Normal olarak kullanılabileceği, tüketilebileceği gibi altın çilek reçeli yapılarak da tüketilebilir. Reçeli için, 1 kg altın çilek, 1 kg toz şeker, 2 su bardağı su ve 1 yemek kaşığı limon suyu kullanılır. Altın çilekler iyice yıkanarak temizlenir ve üzerine şeker ilave edilerek 1 gece bu şekilde bekletilir. Ertesi gün şekerle karıştırılmış altın çilek, 1 saat kaynatılır ve üzerine limon suyu ilave edilir. Bu şekilde de 10 dk. kadar daha kaynatıldıktan sonra altın çilek ocaktan alınarak soğumaya bırakılır. Daha sonra reçeli kavanozlarda saklanır.

  • Altın Çilek Meyvesi Nasıl Kullanılır?

Meyvesi, yemeklerden sonra yapılan meyve salatalarına ilave edilebildiği gibi pastaların üzerine konularak süsleme malzemesi olarak da kullanılır. Bunun yanında çikolata sosuyla birlikte tüketimi oldukça lezizdir.

  •  Altın Çilek Nasıl Tüketilmelidir?

Belirtilen birçok yararından dolayı günlük hayatta düzenli olarak tüketilmesi gereken bir bitkidir. Altın çilek bitkisinin meyveleri, reçel, pasta, meyve salatası yapımlarında kullanılarak tüketilebilir. Böylece çeşitli kanser türlerinden karaciğer, böbrek hastalıklarına kadar birçok rahatsızlık önlenmiş olur. Fakat daha çok altın çileğin hap şeklinde kullanımının yanı sıra doğal olarak meyvesinin tüketilmesi önerilir.

  • Altın Çilek Zararları Ve Yan Etkileri

 Altın çilek bitkisinin emziren ve hamile bayanlar tarafından kullanılması, tüketilmesi önerilmez. Ayrıca altın çilek kapsül şeklindeki ilaçların, hamile ve emziren bayanlar, tiroid rahatsızlığı olan kişiler, kalp ve damar rahatsızlığı olan kişiler tarafından tüketilmesi tavsiye edilmez. Fakat doğal bitkisinin bilinen çok büyük bir yan etkisi yoktur. Şeker hastalarının bu meyvenin yan etkilerinden korunmak için günde 6-8 adetten fazla meyvesi tüketmemesi önerilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler