Anason Çayı Yapımı, Anason Çayı’nın Faydaları ve Zararları

Anason Çayı Yapımı, Anason Çayı’nın Faydaları ve Zararları

Anason Çayı Nedir?

Anason Çayı antik Yunan, Mısır dönemlerine kadar uzanan bir tarihde bile kayıtları olan insanların sağlık, cilt bakımı, saç bakımı, idrar döktürücü, mide sorunları, ağız kokusu gibi çeşitli alanlarda şifa görmek için kullandıkları bitkisel bir çaydır. Özellikle Orta ve Güney Avrupa ülkelerinde sağlık için bu çay sıkça içilmektedir.

Anason Çayı Nasıl Hazırlanır ?

Anason Çayı1 kupa anason çayı hazırlamak için gereken alzemeler şunlardır:

  • 1.5 çay kaşığı kurutulmuş anason yaprağı(3 çay kaşığı taze anason yaprağı olabilir tercihinize kalmış)
  • Sıcak su

Anason çayı için kaynattığınız suya içerisinde yukarıda ki ölçüde anason ekleyiniz. Kısa bir süre kaynamasına izin verdiktej sonra ocağın ateşini kapatınız. Devamında anason çayını 8-10 dakika demlenmesini sağlamak için bekletiniz. Sürenin sonunda anason çayı tüketilmeye hazır durumdadır.

Not: Tercijen çay yapımında kurutulmuş anason da kullanabilirsiniz. Bunun için anason tohumlarından 1 çay kaşığı tohumu iyice eziniz. Ardından kaynamış su içerisinde atınınız ve demlenmesini bekleyin.

Bu çay kişide rahatlama ve uyku hissi vermektedir. Öneriler kullanma zamanı olarak akşam saatleri için yatağa girmeden hemen önce içilmesi yönündedir.

Anasonun Sağlığa Faydaları, Zararları ve Yan Etkileri

Balgam söktürücüdür. Özellikle uzun süredir bu sağlık problemini yaşayanlar için önerilen etkili bir balgam söktürücü çaylardan olarak bilinmektedir anason çayı.

Zatürreye iyi gelir. Anason çayı şifa için tavsiye edilen ürünlerdendir.

Boğaz ağrılarını azaltır. Anason çayı çeşitli nedenlerden ötürü boğaz ağrısı çekeler için önerilmektedir.

Astım ataklarına iyi gelerek kişinin sakinleşmesini sağlar.

Nefes almayı rahatlatır. Akciğerleri rahatlarak düzenli çalışmasını sağlar. Bu sayede kişinin nefes alışverişi düzene biner.

Soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır. Kış ve bahar aylarında oluşan soğuk algınlığı, grip, nezle gibi çeşitli sağlık sorunlarının tedavdaha çabuk geçmesini sağlar.

Sinüzite sorununa iyi gelir.

Bronşit problemi yaşayanlara tavsiye edilmektedir. Anason çayı bronşit hastalarının şifa için gözdelerinden birisidir.

Hazımsızlık ve şişkinlik için tüketilmeltedir. Mideyi rahatlatarak sindirim sisteminin düzenli çalışmasını ve devamlılığı sağlar. Yemek yenmesinin ardından içilen anason çayı sindirime yardımcı olarak hazımsızlığı ve şişkinliği giderir.

Hıçkırığa iyi gelir. Düzenli tekrarlabab hıçkırıklarda çayı içilirse raatlama sağlar.

Kolik tedavisine yardımcı olur.

Anne sütünü arttırır. Doğumdan bir süre sonra bebeklerini emziren annelere anason çayı tavsiye edilmektedir. Dikkat yeni doğum yapmış ve hamile bayanlara önerilmez.

Boğmaca hastalığını tedavi etme amaçlı kullanılır.

Yağlı saçlara iyi gelir. Anason yağı saçlardan ötürü saçlarda çoğalan bitlenmeye karşı fayda sağlar. Bu yüzden pek çok farklı medeniyette kullanılmıştır.

Anasonun Zararları ve Yan Etkileri

Alerji Sorunu. Bazı insanlarda bu çay alerji yapabilir. Yeni doğum yapmış ve hamilellik sürecindeki bayanlar için anason çayı tüketilmemesi gerekmektedir.

Anason bitkisi zehirli bitkilerle karıştırılma ihtimali yüksektir. Bu yüzden, anasonu iyi tanımanız gerekir.

Anasonun yan etkileri konusunda bilimsel araştırma bulunamamasına karşın genel olarak tüketilmesi güvenli bir bitki olarak kabul edilmektedir. Yine de yüksek tansiyonu bulunan hastaların, hamilelik ve yeni doğum yapmış anason çayı veya yağı kullanması tavsiye edilmez.

Anason Bitkisinin Kimyasal İçeriği

Anason çayının içeriği Bitkisel yağlar; A, B1, B2, B3, B6, B9, C, PP vitaminleri; kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, fosfor; demir, çinko, bakır, manganez, selenyum gibi içeriği oldukça kaliteli ve zengindir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler