Argan Ağacı ve Argan Yağının Elde Edilmesi

Argan Ağacı ve Argan Yağının Elde Edilmesi

Argan yağı, argan ağacının meyvesinden elde edilen bir yağdır. Bu yüzden size öncelikle argan ağacından ve argan ağacının meyvesinden bahsedeceğiz.

Argan Ağacı

Argan AğacıArgan Ağacı Kaynak : FlickrArgan Meyvesi TanesiArgan Meyvesi TanesiKaynak : FlickrArgan ağacı Latince adıyla Argania spinoza, sadece Fas’ın güneybatı kesimlerinde yetişen özel bir ağaç türüdür. Özellikle kireçli toprakları ve çöl iklimini seven argan ağacı, sadece bu bölgelerde yetiştirilebildiği için Unesco tarafından koruma altına alınmıştır. 8-10 metreye kadar boylanan argan ağacı, aynı zamanda çok uzun yıllar yaşayabilen bir ağaçtır.Argan Yağı YapımıArgan Yağı Yapımı Kaynak : Fas Flickr

Argan Yağı Nasıl Elde Edilir?

Argan yağı ise argan ağacının meyvelerinden elde edilen bir yağdır. Argan ağacının meyvelerinin çekirdekleri, el yardımıyla işlenerek elde edilen Argan yağı, oldukça yoğun bir emek karşılığı üretilir. Ayrıca Fas’da teknolojinin takip edilmesi ile birlikte argan yağı çıkartma makinesi sayesinde zeytin yağı çıkartır gibi argan yağı elde edilmektedir.Ayrıca günümüzde çeşitli kozmetik ve ilaç firmaları tarafından argan kremi de elde edilmektedir.

Argan Yağının Etken Maddeleri Nelerdir?

Argan yağı yüksek oranda E vitamini içeren bir yağdır. İçeriğinde çeşitli doğal yağ asitleri de bulunduran argan yağı, aynı zamanda vücut için çok faydalı olan Omega 6 ve Omega 9 asitlerini de büyük oranda içerir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler