Aspir Yağı Nedir? Faydaları, Kullanımı ve Fiyatı

Aspir Yağı Nedir? Faydaları, Kullanımı ve Fiyatı

Aspir bitkisinin kökeni bilindiği üzere Güneydoğu Asya’dır. Bugün çoğunlukla Akdeniz coğrafyasında olmak üzere Dünya’nın pek çok yerinde yetişen dikenimsi bir bitkidir. Bazı eserlerde Arap Yarım adasından geldiği iddia edilse de bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Bugün bildiğimiz en eski ve güvenilir kaynak bu bitkinin Güneydoğu  Asya bitkisi olduğu kabul edilmektedir. Çiçek türü olan tohumlanarak çoğalır. Kırmızı, turun ve sarı renklerde bulunur. Ayrıca dikenli ve dikensiz türleri de bulunmaktadır. İçerisinde yüksek miktarlarda yağ barındırmaktadır.

Aspir bitkisi kuraklığa dayanıklılığı ile bilinmektedir. Ülkemiz içerisinde Aspir yağı üretimi yapılmaktadır. Yağ bitkisi ismi ile bilinmektedir. Kimya ve ilaç sanayilerinde kullanılır. Boya sanayi ve kozmetik olmak üzere pek çok kimyasal ürünün içerisinde bulabilirsiniz. Aspir bitkisi, safrana çok benzemektedir. Öyle ki safranlı pilav yapımında safran yerine aspir de tercih edilebilmektedir.

Aspir Yağının Faydaları ve Kullanımı

Aspir yağı Faydaları

Oldukça faydalı olan Aspir yağı imsan sağlığı için oldukça faydalıdır. Bu listede Aspir yağının en yaygın bilinen faydalarını derledik.

 • Aspir yağı antioksidan içermektedir.
 • Sindirim sistemini problemleri yaşayanlara yardımcı olur.
 • Kişinin metebolizmasını hızlandırır, bu sayede vücutta biriken fazla yağları yakması içinde kullanılır. Fazla kilolardan kurtulmak için tercih edebilirsiniz.
 • Cit kuruluğu sorunu yaşayanlara önerilir. Aspir yağı cildi nemlendirerek yağ dengesini düzenleyerek cilt güzelliğine yardımcı olur.
 • Bayanlar doğum sonrasındaki çatlakları için tercih edebileceğiniz bir üründür Aspir yağı.
 • Aspir yağı kişinin kolesterol ve yağ şekerini düzenleyerek dengelenmesini sağlar. Damar sertliğini sorunu yaşayanların tercih ettiği ürünlerden birisidir.
 • Adet kanamaları sorununda bayanlara yardımcı olur ve kanamayı kolaylaştırır.
 • Müshil etkisiyle kabızlığa karşı faydalıdır.
 • Kolesterolü ve kan şekerini dengeler.
 • Başta prostat ve göğüs kanseri olmak üzere kansere karşıdır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Vücutta biriken fazla yağı eritir ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Ayrıca yağ dokusunun enerjiye ve kas dokusuna dönüşmesine katkı da bulunur.
 • Kas dokusunu ve kütleyi korur. Yaşlanmayla mücadele eder.

Aspir yağı Nasıl Kullanılır?

Aspir yağı, haricen ya da kullanılabileceği gibi, dahili olarak da tüketebileceğiniz bir yağ türüdür. Alerjik olmayan bünyeler de hiçbir yan etki göstermemektedir. Zeytinyağı gibi kullanılabilmektedir. Ama yakılmamalı, direkt çiğ olarak tüketilmelidir. Salatalara ekleyebilir ya da yemeklerden önce bir yemek kaşığı kadar tüketebilirsiniz.

Aspir Yağının İçeriği

Aspir bitkilerinde %45 civarında yağ bulunmaktadır. Yağının içeriğinde ise omega 6, omega 3, kalsiyum, fosfor, demir, vitamin B1, vitamin B2, vitamin B3, vitamin E şeklindedir. Ayrıca içerisinde antioksidan ve antiseptik de içerikte bulunmaktadır.

Aspir Yağı ile Zayıflama

Zayıflamak için direkt etkisi klinik olarak ispatlanmamıştır. Metabolizma hızlandırıcı özelliğiyle ayda 2 ila 3 kilo verilmesine neden olduğu tartışılmaz. Aspir yağı kullanıcılarından gelen yorumlarda çoğunlukla etkili olduğu söylenmektedir. Fakat elbette diğer tüm zayıflama yardımcıları gibi, diyet uygulamadan sadece bu yağı kullanarak zayıflamayı beklemek zordur. Kullanım miktarlarına özen gösterilmelidir.

Aspir Yağı Fiyatı

100 ml Likit ambalajda satılan Aspir yağının fiyatı 13 ila 15 TL arasında değişmektedir. Kapsül halinde satılan formunda 30 TL ile 70 TL arasında fiyatlandırılmaktadır.. Kapsül formu, ilaç olarak değildir. Yağ olarak tüketmekte zorlananlar için midede çözülen yağ kapsüllerine dönüştürülmüş halidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

 • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler