Ayak Ağrısı Gidermek için Bitkisel Çözüm

Ayak Ağrısı Gidermek için Bitkisel Çözüm

Ayaklarımız Neden Ağrır? Ayak ağrısı her insanda bir dönem görülebilir. Ayak ağrısı topuklarda, ayak bileğinde ya da tarak kemiklerinde olabilir. Ağrı rahatsız ayakkabılar giymekten ya da yaşlılık nedeni ile de oluşabilir. Sağlık sorunlarının yanı sıra aşırı yürüyüş, kırık, mineral eksikliği, tırnak batması ve diyabet de ayak ağrılara neden olabilir. Ayak ağrıları için bitkisel ve doğal çözümler de uygulanabilir.

Ayaklari ovalayan eller

1. Ayak ağrısına soğuk su iyi gelirmi?

Sıcak ve soğuk su terapisi ayak ağrıları tedavisinde etkili olabilir. Sıcak tedavi kan akışını teşvik eder ve soğuk tedavi ise inflamasyonu azaltır.– Bir kovaya soğuk su ve bir kovaya sıcak su doldurulur. Rahat bir sandalyede oturulur, ayaklar önce sıcak suya konulur. 3 dakika bekletildikten sonra bu kez soğuk suda 3 dakika kadar bekletilir. Tüm süreç iki ya da üç kez tekrarlanır ve işlem soğuk ayak banyosu ile bitirilir.– Sıcak su torbası ve buz torbası da ağrıyı azaltmak için 10 dakikalık süreçler halinde uygulanabilir. İşlem yine buz kompresi ile bitirilir.

2. Ayak ağrısına sirke

Sirke pek çok hastalıkta kullanılır. İltihabı azaltırken burkulma ve yaralanma sonucu oluşan ayaklarda oldukça etkilidir.– Bir küvet sıcak suya 1 yemek kaşığı sirke eklenir. Ayrıca deniz tuzu veya sülfat da eklenebilir. Bunların hiçbirisi yoksa tuz da eklenebilir. Ayaklar suyun içerisinde 20 dakika boyunca bekletilir.– Alternatif olarak, eşit miktarda su ve sirke karıştırılır. Bir havlu yardımı ile karışım ayaklara uygulanır. 5 dakika kadar ayaklar sarılarak bekletilir. Karışım bir soğuk bir de sıcak olarak uygulanır. Tüm süreç, her gün en az 3 ila 4 kez tekrarlanır.

3. Ayak ağrısı için tuzlu su

Tuz, ayak ağrılarında kullanılan bir diğer yöntemdir. Ağrıyı yatıştırmaya yardımcı olur.– 2 ila 3 yemek kaşığı tuz sıcak suyu eklenir.– Ayaklar küvetin içinde 10 ila 15 dakika bekletilir.– Tuz cildin kurumasına neden olabileceği için uygulamadan sonra nemlendirici kullanılması önerilir.

4. Ayak ağrısına buz tedavisi

Buz terapisi, ağrı ve şişlikleri yatıştırmak için kullanılabilir. Küçük bir plastik torba içinde ezilmiş buz etkilenen bölgeye dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulanır.– Düşük sıcaklık geçici olarak acıyı hafifletir. Bölgenin uyuşmasını sağlar. Ayrıca sinir uçlarını etkiler ve ayakları rahatlatır. Şişlikleri de azaltır. Buz torbası, bir defada 10 dakikadan fazla kullanılmamalıdır. Uzun süre kullanımı deriye ve sinirlere zarar verebilir.

5. Ayak ağrısı için yağ: Karanfil yağı

Karanfil yağı baş ağrısının yanı sıra eklem ağrısı ve mantar tedavisinde de etkilidir. Tırnak mantarlarında kullanıldığında kan dolaşımını artırır ve ağrıyı hafifletir.– Ağrının hızla geçmesi için ayaklara hafifçe masaj yapılarak karanfil yağı kullanılabilir. Bu kan akışını teşvik ederken kasları gevşetir. Günde birkaç kez ayak ve topuk bölgesine karanfil yağı ile masaj yapılabilir.– Hassas ciltler söz konusu ise karanfil yağı, bir çay kaşığı sızma zeytin yağı veya Hindistan cevizi yağı ile karıştırılabilir.

6. Kırmızıbiber

Acı biber, kas ağrıları ve artrit, kas zorlanmaları, bel ağrısı ve hatta ağrıyan ayakların rahatlatılmasında kullanılabilir.– Çorap içine biraz acı biber serpilebilir. Bu ayakları sıcak tutmaya yardımcı olur. Isı ayak ağrılarının hafiflemesini sağlar.– Yarım çay kaşığı kırmızıbiber tozu yarım kova sıcak suya eklenir. Birkaç dakika ayakların suyu emmesi beklenir ve ardından ayaklar kurulanır. Bu işlem yatıştırıcı bir etkiye sahiptir ve ağrıların hafifletilmesini sağlar.

7. Adaçayı ile ayak banyosu

Ayak ağrısı bir tür zorlanma, burkulma nedeni ile oluştuysa adaçayı kullanılabilir. Ayrıca ayak kokusunu da azaltabilir.– Bir avuç adaçayı yaprağı hafifçe ovalanır ve bir tencere suya eklenir. Suya biraz da elma sirkesi konur. Karışımı kısık ateşte beş dakika kaynatılır. Soğuduktan sonra pamuklu bir bez yardımı ile ayaklara uygulanır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler