Ayak Kokusu Önleme & AYAK KOKUSU NASIL ÖNLENİR?

Ayak Kokusu Önleme & AYAK KOKUSU NASIL ÖNLENİR?

Ayak kokusu; gün içerisindeki hareket etmemiz yüzünden meydana gelmektedir ve rahatsız edici koku sorunu oluşmaktadır. Ayaklar vücutta bulunan en çok hareket eden ve en kıvrak organdır. Pek çok kişi ihmal ediyor olsa da ayak bakımı; kişisel bakımın ve  sağlığın en büyük göstergelerinden birisidir. Gün içerisinde sürekli ayakkabı ve çorap içerisinde kalan dolayısıyla da hiç hava almayan ayaklar sadece yaz ayında değil kış ayında da bakımlı olması gerekir.

Ayağınızın kokmaması için bu konulara dikkat edin:

  1. En sık karşılaşılan ayak kokusu sebebi dar ayakkabı giymektir. Ayağınıza küçük ya da fazla büyük gelen ayakkabılardan uzak durunuz.
  2. Ayakkabı giydikten sonra çorabın içine limon damlatmayın. Bazı yörelerde  limon görülen limon damlatma ayak kokusuna sebep olabilir.
  3. Yanlış seçim olan ayakkabılar nasır ve benzeri oluşumlarla hem canınızı yakar hem de ayaklarınızın bakımsız görünümlerine neden olabilir.
  4. Son zamanlarda da çok artan plastik yağmur çizmelerinden uzak durun. Buna çok dikkat etmeniz gerekiyor. Ayağınızın bütün yapısını bozan da bu çizmeler sağlığınız açısından da çok zararlıdır.
  5. Ayak bakımınızda en pratik olan çözümlerden birisi de evde ayak bakımınızdır.
  6. Ayaklarınızın ve özellikle de topuk çatlamaları hiç güzel bir görünüm ortaya sermez. Bundan yüzende  ayaklarınızın çatlamaması adına duştan sonra ya da haftanın belli günlerinde ayaklarınıza kremle masaj yaparak hem kurumasını çatlamasını da engeller. Hem de kan dolaşımını hızlandıracağından daha sağlıklı bir şekilde ayaklarınızla yaşama devam edersiniz.
  7. Her banyoya girdiğinizde ya da duştan sonra ayaklarınıza özellikle topuk bölgenizde oluşmuş derileri de ponza yardımıyla temizlemeniz sağlıklı ayaklarınız olması için önemli bir adımdır.

Önerimiz düzenli bir şekilde pedikür yaptıran biriyseniz kişinin uzmanını tarafından yapıldığına emin olmalısınız. Üst kısımdaki ölü derinizi alırken, altındaki canlı deriyi alıp götürmemesi gerekir. Eğer bilmiyorsanız evde yapacağınız pedikürlerde  veya acemi bir pedikürcü tarafından ayaklarınıza ayağınıza zarar verebilirsiniz.

Ayak Kokusu Yok Etmek için Öneriler

Ayak kokusu denildiğinde ne yazık ki kış ayları en büyük sorun olmakta. Kışın pamuklar çoraplar ve botların içerisinde duran ayakların korkusu, ayak kokusudur. Bunu önlemek için sizlere bir takım öneriler hazırladık.

Ayak Kokusu Sorunu için Öneriler
Ayak Kokusu Sorunu için Öneriler

Yğun iş hayatı arasında tüm gün ayakkabı içerisinde duran ayaklarınızın bazen terlemesi ve nemlenmesi tekrardan ayakkabı içerisinde kendiliğinden kurumasıyla koku oluşumu çok normaldir. Bu durumdan utanılacak bir durumunuz yok.

İşten çıkıp eve geldiğinizde ayaklarınızı limon kolonyasıyla bir süre masaj yapıp rahat bir nefes almasını sağlayın. Aksi takdirde ayak kokusu kaçınılmaz olacaktır. Ardından da antibakteriyel bir sabun ile 4 ile 5 dakika ayaklarınızı yıkamaya özen gösterin. Ardından da duş jeli ile bir de daha yıkayarak nemlendirici sürmelisiniz. Bu işlemi ise her gün tekrarladığınız zaman ayak kokusunun 1 aya kadar da yok olduğu görebileceksiniz.

Not: Aynı ayakkabıyı en fazla 2 gün üst üstte giymemeye dikkat edin. Ayakkabılarınızı dinlendirmeli ve havalandırmanız çok önemlidir. Eğer 2. ve 3. ayakkabıları almaya maddi imkanınız yoksa ayakkabıları havalandırmayı ihmal etmeyin.

1. Ayak Bakımına Karbonat Tarifi

Ayak bakımı için yapılan en pratik olan çözümlerden birisi de evde bazı küçük yöntemleri uygulamaktır. Yapacağınız oldukça ve basit bu yöntem ile ayak bakımı yapabilirsiniz. Bir kova sıcak su ile içerisinde dökül iki yemek kaşığı karbonat ile ayaklarınızı yıkamanız ya da bu suyun içinde ayaklarınızı bekletmeniz gerekir. Böylelikle ayaklarınız eskisinden daha sağlıklı olacaktır.

Ayak Kokusunu Karbonat ile Yok Etme
Ayak Kokusunu Karbonat ile Yok Edebilirsiniz

2. Ayak Bakımına Lavanta Yağı

Duş yaptığınız zamanlar lavanta yağıyla masaj yapıp ayaklarınızdaki yorgunluğu atabilirsiniz. Hem dinlenmiş hem de yumuşak ayaklara sahip olursunuz.

Ayaklarınıza 4 dakika boyunca yorgunluk ve stresi yok eden lavanta yağı ile masaj yapabilirsiniz. Dayanılması güç bir ağrıyla karşı karşıya iseniz, at kestanesi içerikli bir krem öneririm. Bir diğer tavsiyemiz ise masaj yapımını 4 dakika dan az veya fazla olmamasıdır.

Bu tarz ayak masajları fazla önemsenmez ama kokusuz, sağlıklı bir ayak için tercih edilmelidir.

Lavanta Yağı ile Ayak Bakımı
Lavanta Yağı ile Ayak Bakımı
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler