Ayak Kokusunu Doğal Yöntemlerle Giderme

Ayak Kokusunu Doğal Yöntemlerle Giderme

Ayak kokusu pek çok insanın karşılaştığı bir sorundur. Aslında ayak kokusunu yoketmek oldukça kolaydır. Ayak kokusundan kurtulmak için ayakkabınızdaki kötü kokuyu yoketmek gerekecektir. Ayak kokusuna sebep olan çeşitli faktörleri tespit edip yonları yoketmelisiniz

Ayak Kokusu Nedenleri

Yoğun iş hayatı ve koşuşturmaca beaberinde ayak kokusu sorununu beraberinde getirmektedir. Uzun zaman ayaklarınız ayakkabının içinde kalıyor ve buda  ayak kokusu neden olmakta. Diğer sebebleri yanlış ayakkabı seçimi ile birlikte ayaklarınız terlediğinde ayak kokusu rahatsız edici olmasıdır. Ayak kokusu neden olur? Kokunun ortaya çıkmasına neden olan etken, ayak parmaklarınız arasında bulunan bakterilerdir. Nemli ortamlarda daha sebebi ayakkabı içerisinde sıcak ve nemli olması ve uzun süre bu şekilde olması yüzünden hızlı üreyebilen bakteriler, ayak terlemesi ile birlikte kötü kokulara sebep olurlar.ayak kokusu

Ayak kokusu probleminiz varsa ilk olarak ayakkabı seçiminize dkkat etmelisiniz. Önerimiz ayakkabı alırken iç malzemesinin kaliteli olmasına ve kullanım amacına uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Kişinin en az 2 ayakkabınız bulunmalıdır. Tavsiyemiz ayakkabınızı her gün değiştirmelisiniz. Sahip olduğunuz ayakkabıyı üst üste 2 giymeyininiz . Aksi takdirde  ayakkabıyı giydiğinizde ayak kokusu sorunu ortaya çıkacak ve sizi ve çevrenizi rahatsız edecektir.

Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

  1. İlk olarak doğal yöntemleri kullanmak istemiyorsanız ayak kokusu giderici ürünleri eczanelerden satın alabilirsiniz. Fakat yan etkisi olmayan evde kolay bir yöntem ile ayak kokusundan kurtulmak istiyorsanız listenin devamını okuyunuz.
  2. Birinci yöntem su dolu bir tencereye 1 çay kaşığı kına ve 1 su bardağı sirke dökünüz ve kaynatınız. Kaynamaya başlayınca ocağın altını kapatınız ve ılıyınca bu karışımla ayaklarınızı yıkayınız. Ayak kokusu sorununa şifa olacaktır.
  3. Bu yöntemde rendelenmiş adaçayı ile birlikte havucu temin ediniz. Büyük bir kasede karıştırınız. Bu karışımı daha sonra kaynatınız. Kaynamaya başladıktan sonra ocağı kapatınız ve birz ılıdıktan sonra suyun içinde ayaklarınızı bir müddet bekletiniz
  4. Çay demlediğinizde biraz fazla demleyin ve ılık haldeki çayın içinde ayaklarınızı 10 dakika bekletin.
  5. 8 damla nane yağı, 8 damla kekik yağı ve 1 çorba kaşığı kaya tuzunu ayaklarınıza yetecek kadar suyun içinde karıştırın. Ayaklarınızı bu suyun içinde yarım saat bekletin.
  6. Ayak kokusunu gideren bitkisel tariflerden bir diğerinde ihtiyacınız olan malzemeler (1 çorba kaşığı kaya tuzu 1 çorba kaşığı elma sirkesi 3 damla lavanta yağı 3 damla hint defnesi yağı). Bir leğenin içine ılık su ile birlikte malzemeleri karıştırın ve ayaklarınızı 20 dakika kadar bu suyun içinde bekletin.

Listede yer alan yöntemlerden  kendiniz içinseçtiğinizi kullanabilirsiniz.  Ayak kokusu sorunuyla mücadelede, ayak kokusuna sebep olan etkenlerin belirlenmesi ve bu etkenlerin iyileştirilmesi önem taşımaktadır. Ayak kokusu katlanmanız gereken bir şey değildir. Çözümü mevcuttur bu yüzden dikkat ederek ve bakımını yaptığınız takdirde ayak kokusunu yenebilir ve bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler