Bakliyatları Taze Tutmanın Belli Başlı İpuçları

Bakliyatları Taze Tutmanın Belli Başlı İpuçları

Bakliyatları Taze Tutmanın Belli Başlı İpuçları
Tüm besinler gibi bakliyat ürünlerinin de daha sonra da kullanılması için muhafaza edilmesi şarttır. Muhafaza edilirken tazeliğini de korumak gerekir. Hem taze kullanılması hem de uygun şekiller de saklanması için pek çok yöntem mevcuttur. Hemen hepsi tüketilmeyen bakliyatlar uzunca bir süre dışarıda kaldığında küflenme veya kurtlanma adına risk altındadır bu durum sağlık açısından tehlikeli olmaktadır.
Muhafaza Etmenin Püf Noktaları Nelerdir?
Genelde bakliyatlar için en çok tercih edilen yöntem bez torbalar içerisinde saklamaktır. Uzmanlarda bu saklama koşulunu desteklemektedir çünkü bez torbalar rutubet oluşumunu önler aynı zamanda küf oluşumunda önüne geçer. Bu şekilde muhafaza etmenin bir önemli ayrıntısı da sakladığımız bölümün 18 derecelik bir ısıda olmasıdır. Bir diğer ayrıntıda evimizde hemen hemen her hafta tüketmekte olduğumuz fasulye ya da nohut gibi gıdaların marketten satın alınırken özellikle poşet altlarının tozlu olmaması gerektiğidir.
Bu tozlanmaya dikkat edilmezse bulaşacağı içindeki bakliyat ya da diğer yiyecek türlerinde enfeksiyon olasılığını arttırabilir. Saklanan her poşetin nemden, güneş ışığından uzak, rutubetsiz ve karanlık bir ortamda muhafaza edilmesi bakliyattaki rutubeti dolayısıyla küf oluşumunu da engeller. Bakliyatların paket içerinde fermente edilmiş gıda olarak satın alınması sağlığımız içinde önemli olduğunu unutmamakta fayda vardır.
Açıkta satılan ürünlerin muhafaza koşullarını ya da son tüketiciye gelene kadar ki aşamalarını bilmediğimiz için ne kadar sağlıklı olduğunu bilmediğimiz için paket gıdalarının tüketimi bizim için daha faydalı olacaktır. Sık yapılan hatalardan biri olan pirincinde bez torbalarda saklanması gerekir. Pirincin yapısal özelliğinden dolayı kızışma olabilir. Çabuk koku alan bir ürün olduğundan koku veren başka ürünlerin yanında muhafaza edilmemesi gerekir bazı kimyasal ürünler ve deterjanlar gibi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler