Ballı Tarçın’ın Bilmediğiniz 10 Faydası

Ballı Tarçın’ın Bilmediğiniz 10 Faydası

Ballı Tarçın özellikle Doğu Avrupa’da sıkça kullanılan inanılmaz faydaları olan etkili bir karışımdır ve bal ve tarçın yaygın olarak kullanılır. Bu konuda sizlere en önemli 10 faydasından bahsedeceğiz.

Bu karışımın içindeki bal ve tarçın tıpta pek çok ürünün hammaddesidir. Ev yapımı hazırlayacağınız karışımda bir araya getirildiklerinde dikkat dağınıklığı yok eder ve vücudun sağlıklı olmasını sağlarlar.

Bal; demir, fosfat, klorkalsiyumpotasyum ve magnezyum gibi fruktoz, glikoz minerallerden meydana gelmektedir. Ayrıca B1, B2, B3, B5 ve B6 vitaminlerini de içerir. Eğer bu vitaminlerden birine vücudunuzda eksiklik çekıyorsanız bu karışım size fayda sağlayacaktır. Bunların yanında antiseptik, anti-inflamatuar, antioksidan, antibakteriyel ve cildi yenileyici özellikleri vardır.

Tarçın inanılmaz bir antioksidan kaynağıdır. Ayrıca içeriğinde A, E, D ve K vitaminleri vardır. Ek olarak, güçlü antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Şaşırdınız değil mi? Fakat şaşırmak için daha çok erken açıkçası, yazının devamın da daha da şaşıracaksınız. Şunu da not düşmeden geçmeyelim bal ve tarçın birlikte çok lezzetli olmaktadır.:) Gelelim bal ve tarçın karışımının 10 en şaşırtıcı sağlığa faydasını izah delim.

1. Bağışıklık Arttırması

Bu karışım(Bal ve tarçının) lezzetli olduğu kadar, bağışıklık sistemini güçlendirmede de oldukça etkilidir ve sırf bu özeliği yüzünden her şeyden bağımsız hazırlanması gereken karışımlardan birisidir.

Bal ve Tarçın  antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir ki bu özellikleri sayesinde vücuttaki zararlı bakteri ve virüslerin yok edilmesini hızlandırır.

Yapımı ve Kullanımı

İlk olarak 1 kaşık bal(tavsiyemiz organik olması) ile 1 çay kaşığı tarçın tozu ile karıştırınız. Bu karışımı gün içerisinde en az 1 defa tüketiniz. Ayrıca bir diğer kullanım şekli bu karışımı içerisinde yarım bardak su+ 1 kaşık limonun suyu ile karıştırıp içebilirsiniz. Limon kullanırsanız yağ yakarak  kilo verebilirsiniz.

Ne kadar kolay değil mi ballı tarçının yapımı. İşte sağlıklı olmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek işte bu kadar kolay. Özellikle kış mevsimi döneminde soğuk algınlığı ve grip gibi yaygın hastalıklara karşı sizi koruyacaktır.

Zayıflayan bağışıklık pek çok hastalığın sebebidir.

2. Akne Temizliği

Özellikle 20-30 yaş arası bayanlarda ve ergenlik çağındaki kişilerde sıkça görülen akne sorununa ballı tarçın karışımı oldukça etkilidir. Bal ve tarçın, antimikrobiyal yapısından ötürü akne gibi cilt sorunlarını tedavi etmede kullanılır. Bunların yanında anti-inflamatuar yapısı ciltteki sivilceleri ve iltahapları azaltır, enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur. Ek olarak, bal cildi nemli tutar ve aknenin nedenlerinden biri olan tıkanmış gözenekleri açılmasını sağlar.

Yapımı ve Kullanımı

İlk olarak 1 tatlı kaşığı bal ve 1 çay kaşığı tarçın tozunu küçük bir kasede karıştırınız. Ardından cildinizde akneli alan üzerinde masaj yapar gibi hızlı şekilde sürünüz. Karışım cildinizde en fazla 15 dakika kalmalıdır. Son olarak ılık suyla yıkayarak cildinizden temizleyebilirsiniz.

Bu karışımı günde bir veya iki kez tekrarlamanız gerekmektedir. 2. kullanımdan sonra cildinizde ciddi oranda sivilcelerin ve siyah noktaların azaldığını fark edecek ve şaşkınlıktan küçük dilinizi yutacaksınız.

Doğru bakım akne ve siyah noktaları yok eder.

3. Artrit Tedavisi

Her insanın başına gelebilecek Artrit sorunu, eklemlerde çok fazla ağrıya neden olabilir. İnsanın hareket kabiliyetini kısıtlayar. Artritten kurtulmak için bal ve tarçın kullanabilirsiniz. Bu ikili, kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur ve eklem ağrısını hafifletir.

Tarçın, sıkıntılı olan eklemlerde şişme, kızarıklık ve sertliğin azalmasına yardımcı olan anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Bal anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklerini arttırır.

Yapımı ve Kullanımı

2 farklı şekilde kullanımı vardır. Siz ihtiyacınıza göre seçiminizi yaparak karışımı kullanabilirsiniz.

  1. 1.5 kaşık bal ile 1 çay kaşığı tarçın tozunu bir fincan ılık suda karıştırarak tüketebilirsiniz. Her sabah boş bir mideye içebilirsiniz.
  2. Cilt üzerine sürerek kullanabilirsiniz. 1 kaşık tarçın tozu ile aynı miktarda balı kasede karıştırınız. Ardından bu karışımı sıkıntılı bölgeye sürünüz. Cildinizde 25 dakika beklemeiniz ve sürenin sonunda ılık su kullanarak cildinizi durulayınız. Önerilen kullanım sıklığı günde 1 defadır. Uyarı: Eğer Tarçından ötürü cildinizde yanma hissedersiniz en fazla 2 dk içerisinde cildinizi ılık su ile temizleyiniz karışımı.
Artrit ile yaşamak kaderiniz değildir.

4. Uyku Düzeni

İnanması güç olsa da bal ve tarçın uyku ile ilgili problemleri tedavi etmede oldukça etkilidir.

Burun ile akciğer arasındki yollarının tıkanmasından kaynaklanan uyku apnesi rahatsızlığının nedenlerinden birisi de boğazda oluşan şişmedir. Ayrıca, bal ve tarçın karışımı kilo vermenizi sağlamasından dolayı uyku apnesinin sebeplerinden birisinin ortadan kalkmalarına yardımcı olur. Ayrıca hem tarçın hem de balın daha iyi uyumanıza yardımcı olan yatıştırıcı bir yanı vardır.

Yapımı ve Kullanımı

2 çay kaşığı tarçın tozunu bir bardak sıcak suda karıştırın veya tarçın çubuğunu 5 dakika sıcak suda bekletin. 1 çorba kaşığı bal ekleyip her gece yatmadan önce için. Bir diğer önerimiz yatmadan önce her gün biraz bal ve tarçın tozu ile bir bardak sıcak süt içebilirsiniz.

Doğru uyku her canlının ihtiyacıdır.

5. Zayıflama

Pek çok bayan ve erkeğin bilmediği bir diğer bilgi Bal ve tarçın, uygun bir diyet ve egzersiz ile birlikte tüketildiğinde tıpkı sihirli bir değnek etkisi gibi hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur.

Tarçın, kilo vermeye çalışırken oluşan yeme isteklerini ortadan kaldırarak beslenme alışkanlığınızı düzenlerken, baldaki antioksidanlar da kilo alma ve şişmanlığı azaltabilir. Artı, tarçın kilo metabolizmanıza yardımcı olarak kilo vermenize yardımcı olur.

Yapımı ve Kullanımı

Bir fincan sıcak suya yarım çay kaşığı tarçın tozu ekleyin. 10 dakika bekleyin. 2  kaşık mümkünse organik bal ekleyin. Sabah ve akşam birer defa içerek kullanabilirsiniz.

İşte böyle kilo verilmez !

6. Kalp Sağlığı

Bal ve tarçın kalp sağlığınızı iyileştirmede önemli bir rol oynayabilir.

Bal arterlerin daralmasını önlemeye yardımcı olan önemli miktarda antioksidan içerir. Tarçın, çeşitli anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı, kalbi ve çevredeki arterleri hasardan korumada çok etkilidir.

Bu iki bileşen de dolaşımı hızlandırır ve kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olur. Yüksek bir kolesterol düzeyi arterlerde plak oluşumuna yol açabilir; bu da pıhtılaşma ihtimalini artırabilir ve nihayetinde kalp krizi veya felce neden olabilir.

Kalp sağlığınızı korumaya yardımcı olmak için, kahvaltınızda ekmeğinizin üzerine bir miktar bal sürün ve üzerine biraz tarçın tozu serpin.

Kalp beyinden sonra en hayati organdır.

7. Kan Şekeri Düzenleme

Bal ve tarçın, diyabet sorunu olan insanlar için önemli fayda sağlar.

Tarçın, insülin reseptörlerini uyaran ve insülin reseptörlerini pasif hale getiren bir enzimi engeller. Ayrıca hücrelerin glikozu kullanma kabiliyetini geliştiren birkaç bileşik ihtiva eder.

Bal, az miktarda alındığında kan şekerini düşürmede fayda sağlar. Aslında manuka balı gibi balların düşük bir hipoglisemik indeksi vardır, yani kan şekeri seviyenizde bir artışa neden olmazlar.

Yapımı ve Kullanımı

Kan şekeri seviyenizi düşürmek için düzenli olarak 1 çay kaşığı bal ile karıştırılan yarım çay kaşığı tarçın tüketin. Ayrıca tarçın tozu kahvaltıda yulaf ezmesine serpilebilir.

Kan şekeri değişikliği pek çok hastalığa gebedir.

8. Sindirim Sorunları Tedavisi

Gazdan veya hazımsızlıkdan muzdaripseniz, bal ve tarçın karışımı size yardımcı olabilir.

Bal, toksinleri yok ederek kolonu temizlemeye yardım eder. Kolondaki iyi bakterileri düzenlemeye yardımcı olur ve daha iyi sindirim sağlar. Bu, şişkinlik, gaz ve asit reflü semptomlarını önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olur.

Tarçın ise sindirim sisteminin sağlığını ve işlevselliğini arttırmaya yardımcı olur. Mide ekşimesi ve mide krampları gibi sindirim konularında özellikle faydalıdır. Tarçın ayrıca gaz oluşumunu önler.

Yapımı ve Kullanımı

1 çorba kaşığı bala bir tutam tarçın tozu serpin. Sindirim problemlerini önlemek için bu karışımı yemeklerden önce tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Sindirim sorunları doğru yöntemlerle tedavi edilebilir.

9. Öksürük Tedavisi

Hem tarçın hem de bal; antibakteriyel ve antiviraldir ve en çok soğuk algınlığı ve öksürüğe neden olan enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur.

Ayrıca bal, boğazı kaplayarak ve yatıştırarak sürekli öksürmeden oluşan rahatsızlığı giderir.

Yapımı ve Kullanımı

Bir bardak ılık suya 1 çorba kaşığı bal ekleyin. Yarım çay kaşığı tarçın tozunu karıştırın. Günde iki kez yavaş yavaş içmenizi öneriyoruz.

Öksürük ile yaşamak zorunda değilsiniz.

10. Yaraları ve Yanıkların Hızlı Geçmesi

Son harika özellik ise ciltte meydana gelen yara ve yanıkları hızlı iyileşmesi sağlayarak geçmesini sağlamaktadır. Hem bal hem de tarçın birlikte kullanıldığı zaman küçük yaralar ve sürtmeler gibi cilt problemlerinin tedavisinde faydalı olabilecek iyileştirici yapısı vardır.

Buna ek olarak bal ve tarçın, ciltte çocukluktan kalma izlerin iyileşmesinde, bakterilerle savaşmada ve iltihaplanmayı azaltmada önemli fayda sağlamaktadır.

Yapımı ve Kullanımı

Yarım kaşık tarçın tozunu 2.5 çay kaşığı bal ile karıştırın. Bu macunu sıkıntılı bölgede uygulayın. 10-15 dakika bekletin. Bunu günde bir veya iki kez, gerektiğinde yapın.

Uyarı: Tarçın cildinizi yakarsa bu yöntemi denemeyin. Tercihen, yaranıza uygulamadan önce cildiniz üzerinde bir test yapın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler