Baskı ile Büyüyenlerde Panik Atak, Belirtileri ve Tedavisi

Baskı ile Büyüyenlerde Panik Atak, Belirtileri ve Tedavisi

Yapılan araştırmalar küçüklükte kontrolü sağlamak adına yapılan baskılar sonucu çocukların sürekli korkması ve  ve çocuklarda panik atak olmasını sağladıkları ortaya çıkmıştır. İstanbul Üniversitesi psikoloji bölümünde yapılan 124 panik atak hastası üzerinde yapılan anket ile açıklanan verilerde bireylerinde daha çok anne tarafından baskı gördüğünü söylenmiştir.

Dünya’da azalıyor olsa da ülkemizde artan şekilde panik atak hastalığı son dönemlerde yaygınlaşmasıyla en çok görülebilen ruhsal hastalıklar arasında yerini almaya başladı. Bu hastalık şu şekilde tespit edilebilir:

 • Gelelim belirtilerine Panik atak belirtileri nelerdir?
  Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkışma
 • Çarpıntı, kalbin kuvvetli ya da hızlı vurması
 • Terleme,
 • Nefes darlığı ya da boğulur gibi olma,
 • Soluğun kesilmesi
 • Baş dönmesi, sersemlik, düşecek ya da bayılacak gibi olma
 • Uyuşma ya da karıncalanma
 • Üşüme, ürperme ya da ateş basması
 • Bulantı ya da karın ağrısı
 • titreme ya da sarsılma
 • Kendini ya da çevresindekileri değişmiş, tuhaf ve farklı hissetme
 • Kontrolünü kaybetme ya da çıldırma korkusu
 • Ölüm korkusuAnlık şekilde yoğun sıkıntı nöbetleri yaşamasıyla kendini göstermektedir. Özellikle hep bir tehlike sezdiği, artık sonunun yaklaştığını ve kaçma dürtüsünün baş gösterdiği panik atak kendini göstermektedir.
Panik atak hastası bir çocuk
Panik atak hastası bir çocuk

Panik atak hastalığına yakalanan kişilerin çevresine de bu durumu olumsuz yansıtmasıyla ilişkilerinin bozulmasına, işini veya eğitimini aksatmaları gibi pek çok meşguliyetten kaçmalarına neden olmaktadır. Çocuğunun üzerinde baskıcı bir yaklaşım sergileyen anne ve babaların çocukların korkmasını sağlamaktadır. Korku ise pek çok duyguyu yoğun olarak yaşanmasını beraberinde getirmektedir. Böylelikle panik atak belirtileri çocuklarda oluşacaktır. Genellikle bu duygu ani nöbetleri de beraberinde yansıtacaktır.

Yani çocuklarınızda baskı yaparak panik atak olmalarına sebebiyet vermemeniz gerekmektedir. Çocuklarınıza uyguladığınız disiplinin bir kontrolü olmalıdır. Eğer çocuğunuzda panik atak hastalığın belirtileri varsa tedavi olması için bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Bu belirtilerden en az 4 ya da daha fazlası oluyorsa buna panik atak diyoruz. Dörtten daha az belirtiler görülüyorsa

Panik Ataklar Nasıl Oluşur?

Korku aslında tehlikeli durumlarda bize avantaj sağlayan bizi korumaya yönelik hizmet eden gerekli bir duygudur. Mesela, karşımıza bir hayvan çıktığında (kedi, köpek gibi…) korkarız. Korkuyla vücudumuzda sempatik sistemimiz devreye girer. Sempatik sistem tehlikeli durumlarda ya da tehlikeli olduğunu düşündüğümüz durumlarda alarm veren sorunla savaşmak ya da kaçmak için vücudumuzu hazırlayan bir sistemdir. Sonra;
Hızlı nefes alıp vermeye başlarız: Bu da nefesimiz daralıyor ya da boğuluyormuş, soluğumuz kesiliyormuş gibi hissetmemize, göğüs ağrısı ya da göğüste sıkıntı hissine neden olabilir.

 1. Kalp atışlarımız hızlanır:Çarpıntı hissedebiliriz ya da kalp atımlarımızı duyumsayabiliriz.
 2. Kan basıncımız artar ve kalbimiz özellikle kaslarımıza bol miktarda kan pompalar:Terleme, titreme ya da sarsılma, ateş basması hissederiz.
 3. Derimize daha az kan pompalanır:Uyuşma ya da karıncalanma hissetmemize yol açabilir.
 4. Sindirim sistemimize daha az kan pompalanır:Bulantı ya da karın ağrısı hissedebiliriz.
 5. Kanımızdaki oksijen artar karbondioksit azalır ve beyin kan sirkülasyonu değişir:Kendimizi ya da çevremizi değişmiş, tuhaf ve farklı hissetmemize, kontrolümüzü kaybedebileceğimiz korkusunun oluşmasına neden olabilir.

Panik Bozukluğu Nedir?

1. Tekrarlayıcı beklenmedik Panik Atakları ile
2. Ataklar arasındaki zamanlarda başka Panik Ataklarının daha olacağına ilişkin sürekli bir kaygı duyma,
3. Panik Ataklarının “kalp krizi geçirip ölme”, “kontrolünü yitirip çıldırma” ya da “felç geçirme” gibi kötü sonuçlara yol açabileceği inancıyla sürekli üzüntü duyma ya da Ataklara ve olası kötü sonuçlarına karşı önlem olarak (işe gitmeme, spor, ev işi yapmama, bazı yiyecek ya da içecekleri yeyip içmeme, yanında ilaç, su, alkol, çeşitli yiyecekler taşıma gibi) bazı davranış değişikliklerinin görüldüğü RUHSAL BİR RAHATSIZLIKTIR.

Panik atak tek başına bir hastalık değildir. Panik bozukluğu hastalığının bir kriteridir.

Panik bozukluğu nasıl bir hastalıktır?

Toplum içinde herhangi 100 kişinin yaklaşık 3-4’ü bu hastalığı ya daha önce geçirmişlerdir ya da halen bu hastalığı yaşamaktadırlar. Genellikle ilk kez 20-35 yaşları arasında başlar. Kadınlarda, erkeklere göre2-3 kat fazla görülür.

Panik bozukluğu neden oluşur?

Panik Bozukluğunun neden oluştuğuna ilişkin iki bilimsel açıklama vardır:
1. Panik Bozukluğu, beynimizde nöron adı verilen sinir hücrelerinden salgılanan, heyecan ve duygusal yaşantılarımızı düzenleyen bazı beyin hormonlarının anormal çalışması sonucu oluşmaktadır.
2. Panik Bozukluğu, günlük yaşantımızda yaptığımız bazı davranışlarımızın sonucunda ortaya çıkan ve tamamen “doğal ve zararsız” olan çarpıntı, terleme, nefes sıkışıklığı ya da baş dönmesi gibi bedensel belirtilerin, hasta tarafından kötü bir hastalığın belirtileri olarak değerlendirilmesi ve bunun sonucunda da “kalp krizi geçiriyorum, öleceğim”, “çıldırıyorum”, “felç olacağım” şeklinde yanlış yorumlanması ile oluşur.

Panik bozuluğu tedavisinde neler yapılır?

Panik Bozukluğu, tedavisi mümkün bir hastalıktır. Panik Bozukluğunun tedavisinde, beyin sinir hücrelerindeki bozuk olan hormon faaliyetlerini düzelterek panik ataklarını önleyen ilaçlar kullanılmaktadır. Hekim kontrolünde başlanan ilaçlar en az bir yıl kullanıldıktan sonra yavaş yavaş azaltılarak kesilecektir. Diğer kullanılan tedavi yöntemide bilişsel-davranışcı terapi teknikleridir. Bu terapide hastanın, aslında tamamen “zararsız”olan panik atağı belirtileri hakkındaki yanlış bilgi ve inanışlarının düzeltilmesi ve hastanın bu belirtiler ile korkmadan baş edebilmesinin öğretilmesi amaçlanır. Panik Atağı geleceğinden korktuğu için tek başına bulunmaktan kaçındığı yer ve durumlarla aşamalı bir şekilde tekrar tekrar karşılaştırılması, böylece korkularının üstüne gitmesi sağlanarak korkularını yenmesi amaçlanır.
Tedavide en iyi sonuç bu iki çeşit tedavinin birlikte uygulanmasıyla alınmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

 • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler