Etkileyici Cilde Sahip Olmak için Gereken Besinler

Etkileyici Cilde Sahip Olmak için Gereken Besinler

Cilt sağlığımız ile beslenme alışkanlıklarımız arasında su götürmez bir ilişki vardır. Sağlıklı bir insan vücuduna sahip olmak için birey; iyi bir beslenme ve iyi bir cilt bakımı ile harika sonuçlar alabilir. Bu yazımızda cilt bakımı alanında sık kullanılan ve vücudu onarıcı, yenileyici besinlerden bahsederek güzel cilde kavuşmaya yardımcı olunmasını amaçlıyoruz.

Sağlıklı Cilt için düzhün beslenin
Güzel bir cilt için güzel beslenin.

Tahmin edeceğiniz üzere cilt bakımı; sadece beslenme ve vücut sağlığımıza dikkat edilmesi ile yapılmaz. Buna ek olarak olarak insanın psikolojik dünyası ve ruh halimi ile de takından ilişkilidir. Bu sebepten ötürü beslenme alışkanlıklarımız ile cilt sağlığımız ilk paragrafta belirttiğimiz gibi bağlantılı vaziyettedir.

Sağlıklı bir cilt gerekli ve faydalı besinler tüketilmelidir. Bu besinler aynı zamanda vücudu onarıcı görev üstlenerek hücrelerin yenilenerek canlanmasını sağlar. Bu sayede hücreler kendini hızlı onararak bir nevi temizlemiş olur.

Cilt Sağlığı için Tüketilecek Besinler

1) Balık

Balık sağlık ve güzellik uzmanlarının içeriğinde ortak kanıya vardıkları çok az besinden biridir. İnsan vücuduna çok sayıda farklı faydası vardır. Sağlıklı bir insanın haftada 2 öğün balık tüketmesi tavsiye edilir. Genel sağlığımız için faydalı olduğu kadar cilt sağlığımızda da belirleyici rol oynayan balığın esas fonksiyonu içerisindeki omega 3 yağ asitleridir. Balık içeriğindeki içerisindeki omega 3 cilt esnekliğini arttırır. Bu sebepten dolayı özellikle kırışıklıklar, çatlaklar ve yaşlanma sorunlarında balık tüketilmesi önerilir.

2) Kırmızı Renge Sahip Meyve ve sebzeler

İlk okuyuşta garip bir başlık olduğunuz farkındayız ama kırmızı renge rahip olan meyve ve sebzeler içeriğindeki pigment ve bu rengi almasındaki etkin maddeler sebebi ile tüketilmelidir. Kırmızı rengi veren maddeler cildi yenikler, bu sebepten dolayı cilt sağlığımız faydalıdır. Elma, nar gibi ürünler akla ilk gelen ürünlerdir.

3) Yeşil çay

Türk yerleşik kültüründe çayın kullanım alanı oldukça yoğundur. Kimi zaman dinlenmeyi ara vermeyi, kimi zamansa bir dostu simgeler. Evlerde özellikle kahvaltıların vazgeçilmezi olan yeşil çay az bilinen bir güzellik mucizedir. İçeriğinde bulunan zengin antioksidan özelliği cildi sıkılaştırır. Bu sebepten dolayı düzenli olarak yeşil çay tüketmek güzellik uzmanlarınca önerilen bir beslenme şeklidir. Bun yanında cilt üzerine doğrudan sürerek veya bakım maskesi şeklinde kullanılırsa sivilce kurutucu ve önleyici etki gösterir. Bu mucizevi özelliklerinden dolayı yeşil çay evde bakım maskesi hazırlayan bayanlarca tercih edilerek kullanılmaktadır. Sizde cilt bakımı yapmak için çay kullanmayı öğrenmek isterseniz buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz..

4) Nar ve Nar Suyu

Tıpkı yeşil çay gibi narda cilt bakımında yoğun kullanım alanı olan besinlerden biridir. Nar kullanılarak evde yüz bakım maskesi yapan bayanlar mevcuttur. Nar yapısı itibari ile antioksidan özelliği taşıyan bir kaynaktır. Bu sebepten ötürü Nar veya Nar Suyu cilde direk sürülse dahi sağlıklı bir cilt görünümünü kazandıran doğal maske özelliği taşıyan nadir besinlerden biridir. Nar; yapısı itibariyle ciltteki gözenekleri azaltır. Deri altındaki damarlarda kan akışını hızlandırarak oksijen taşınmasını arttırır. Bu sayede cildin onarımını hızlandırır ve cildin kendini yenilemesine olanak verir.

5)Ispanak

Ulaşımı en kolay pazar, market veya süpermarketler de çok ucuza rahatlıkla alabildiğiniz ve sofralarımızdan eksik olmayan ıspanak taze tüketilirse cilt için çok faydalıdır. Cilt bakımında sıkça kullanılan kremlerin ana malzemesi ıspanaktan elde edilir. İçeriğinde etkili ve zengin anti oksidan özelliği mevcuttur. Aynı zamanda Alpha-lipoic asit ve luteinden kaynağıdır. Bu sayede cildin yaşlanmasını yavaşlatarak cildi uzun süre güzel görünmesini sağlar.

6)Domates

Kırmızı renge sahip besinlerin önemini 2. başlıkta açıklamıştık. Kısaca domates hakkında bilgi vermek gerekirse içeriğinde bulıunan besinler itibariyle doğal nemlendirici özelliği vardır. Cilt kuruluğu sorunu yaşayanların tüketmesi gereken besinlerden biridir. Cilt Kuruluğu konusunda etkili olan likopenin domatesin içerisinde bol miktarda bulunan anti oksidandır.

7) Ceviz

Ceviz ilk defa duyanlarda şaşkınlık yaratsa da; tıpkı balık gibi içeriğinde bol miktarda omega 3 yağ asidi içermektedir. Bu yüzden cilt gerginliği ve yaşlanmayı geciktirici özellik taşır. Ayrıca cildin esnekliğini arttır de düzenler.

8) Yumurta

Yumurta hem güzellik hemde vücut sağlığı için oldukça önemlidir. İçeriğinde çok fazla yapıcı onarıcı madde bulunmaktadır. Biotin, B12 ve diğer vitaminler yumurtada oldukça bulunur. Bu sebepten ötürü yumurta tüketimine özellikle dikkat edilmesi cilt bakımı açısından oldukça önemlidir.

Ek olarak yumurta besin maddeleri arasında açık ara en yüksek protein oranlarından birine sahiptir. En doğru tabirle yumurta protein kaynağıdır. Tüm perotein maskelerinde en çok tercih edilen ürün yumurtadır.

9) Ananas

Ananas mutfaklarımıza sonradan gelen bir ürün olsa da yurt dışında cilt bakımında sık kullanılan ürünlerden biridir. İçeriğinde bulunan mineraller; cilt kırışıklığını önleyen ve ciltteki kalojeni artıran özelliği vardır. Bu sebepten dolayı ananas da cilt için harika doğal bakım ürünlerinden birisidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler