Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçirilebilir ?

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçirilebilir ?

Bebeklerin burnu yetişkin insanlara oranla daha kolay tıkanır ve sümkürerek burunlarını temizlemeleri mümkün olmamaktadır. Bebeklerde burun tıkanıklığı olması sonucu beslenmelerini ve uyumalarını da zorlaştırmaktadır. Burun tıkanıklığı olan bir bebeğin beslenirken daha fazla gaz yutması ve bu nedenle gaz sancısı daha fazla çekmektedir. Ayrıca havayı burundan soluyamaz hale gelen bebeğin ağzından nefes alacağı için kirli hava filtrelenmeden direk akciğere gidecektir. Bu nedenle burnu tıkalı olan çocukların çoğunda solunum yolu enfeksiyonuna rastlanmaktadır. Böylelikle burunu tıkalı bir bebeğinin rahatı ve sağlığı tehlikede demektir. Peki bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçirilebilir? İşte size öneriler..

Serum Fizyolojik: Bu ürün eczanelerde 100 ml lik paketler halinde bulunmaktadır. Bir enjektör yardımı ile serum çekilir ve tıkalı burun deliğine  püskürtülerek kullanılır. Eğer isterseniz serum fizyolojinizi kendinizde yapabilirsiniz. Bu serumu hazırlamanız için 1 litre suyun içerisine 9 gram tuz ilave etmeniz yeterli olacaktır. Ya da bir bardak kaynatılmış-ılımış suyun içerisine bir çay kaşığı tuz ilavesiyle hazırlayabilirsiniz.

Burun aspiratörü: Bebeklerinizin veya sümküremeyen çocuklarınızın  burnunda yoğun bir akıntı varsa, serum fizyolojik uygulama sonrasında içindeki salgıları boşaltmasına yardımcı olacak burun aspiratörü kullanabilirsiniz.

Hafif Yatağın Başını Yükseltin: Burun tıkanıklığı olan bebeğiniz uyurken yatağın başını hafifçe yükseltmeniz sekresyonların daha kolay akması ve bebeğin daha rahat uyuması için önemlidir.
Bebeğinize Banyo Yaptırın: Üst solunum yollarını tıkamış olan mukus ve salgılar bebeğinize sıcak su da banyo yaptırırken akıp gidecek ve kendini daha iyi hissedecektir.

Sürekli Emzirin: Burun tıkanıklığı olan bebeğinizi sık aralıklarla emzirmeyi ihmal etmeyin
Odasını Havalandırın: Yaz aylarında penceresini daima açık bırakın, kış aylarında ise oda sıcaklığı 24 derecenin altına düşmeden aralıklarla bebeğinizin bulunduğu odayı havalandırmalısınız.

Burun Tıkanıklığı Olan Bebeğe Yapılmaması Gerekenler?

  • Çocuklarınızın burnunu açmak için çubuk vb. gibi ucu sivri olan cisimleri kullanmamalısınız.
  • Serum fizyolojik kullanırken ani hareketlerle değil, burun mukozasına zarar vermeden nazikçe püskürtmeniz gerekmektedir.
  • Burun tıkanıklığı için dekonjestan içeren damlaları 2 yaş altında kullanmayınız. Yaş sınırını geçen çocuklara kullanımında ise 3 günü geçmemelisiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler