Bebeklerde Tuvalet Eğitimi Ne Zaman ve Nasıl Verilir

Bebeklerde Tuvalet Eğitimi Ne Zaman ve Nasıl Verilir

bebeklerde tuvalet eğitimi ne zaman ve nasıl verilir

Bebeklerde Tuvalet Eğitimi

Anne babalar doğduğu andan itibaren bebeklerinin bütün hareketlerini takip eder ve yorumlar. Güldü, tanıdı gibi anne babaların bebeğe atfettiği soyut davranışlardan çok; davranışsal, ruhsal ve fiziksel değişimler bebeklerin gelişiminin göstergesidir. Başını dik tutabilmesi, desteksiz oturabilmesi, ilk dişlerin çıkması, yabancıları ayırt etme, ilk sözcükler ve ilk yürüme çabalar bebeğin gelişiminin somut göstergesidir. Bununla birlikte çocuğun bezini bırakması kendisi ve ebeveynleri açısından büyük bir adım ve önemli bir gelişim aşamasıdır. Anne babalar için karmaşık bir dönem olan bebeklerde tuvalet eğitimi hassas ve dikkatli adımlarla geçilmesi gereken bir dönemdir.

Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilir

Anne babalar bu konuda en çok tuvalet eğitimi ne zaman verilir sorusunu sormaktadır. Tuvalet eğitimine hem anne babanın hem de çocuğun hazır olduğu dönemde başlanmalıdır. Yanlış bir zamanda ve hazırlıksız başlamak bu sürecin kolay atlatılmasına engel olur. Çocuğun hazır olması;

 • Fizyolojik olarak kas gelişimini tamamlamış olması,
 • Gelişimsel olarak kendini ifade edebiliyor olması,
 • Psikolojik olarak da sağlıklı bir döneminde olması demektir.

Uzmanlar tarafında bebeklerde tuvalet eğitimi için en uygun yaş aralığının 24-36 ay aralığı olduğu söylenmektedir. Bazı ebeveynler daha erken verilen tuvalet eğitiminin temizlik açısından daha iyi olacağı düşüncesiyle çocuğa baskı uygulamaktadır. Bu son derece yanlış bir davranıştır. Böyle bir durumda fizyolojik olarak çocuğun başarması mümkün olmayan bir durum çocuğa yüklenir. Böyle bir süreç gelecekte ciddi psikolojik sorunlar oluşmasına sebep olabilir. Aynı şekilde tuvalet eğitimi konusunda aceleci davranmayıp, bu sürecin daha sonraki yaşlara bırakılması da ileride ruhsal sıkıntıların yaşanmasına sebep olacaktır.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Bazı çocuklar kaka kontrolünü daha önce öğrenirken bazı çocuklar çiş kontrolünü daha önce sağlar. Bu çocuktan çocuğa  farklılık gösteren bir durumdur. Gündüz tuvalet eğitimi gece eğitiminden daha önce tamamlanır. Tuvalet eğitiminin tamamlanma süresi her çocukta farklılık gösterir. Çocuklarda tuvalet eğitimi birçok kaynağa göre 4-5 yaşına kadar tamamlanan bir süreçtir. Çiş eğitimi 5, kaka eğitimi 4 yaşına kadar sürebilmektedir. Bu öngörüye karşılık 3 yaş çocuklarda sosyalleşme yaşıdır. Çoğu ailenin çocukları 3 yaşına geldiğinde kreşe başlar. Diğer çocukların yanında bezli olmak çocuk için olumlu bir durum değildir. Bu nedenle özellikle kreşe başlayacak olan çocuklarda 3 yaşına geldiğinde tuvalet eğitiminin tamamlanması daha doğrudur. Gece çişi tutamama ise 5 yaşına kadar devam edebilir. Bu normal bir süreçtir. Yine daha önce de belirttiğimiz gibi yaş aralığı çocuktan çocuğa değişiklik gösterebilmekte ve yaş aralığından çok çocuğun hazır olması önemlidir. Aşağıdaki maddeler çocuğun hazır olduğunun göstergesi olarak kabul edilebilir:

 • Çocuğun yürüyebiliyor olması,
 • Basit emirleri yerine getirebilmesi,
 • istekelerini kelimelerle ifade edebiliyor olması,
 • Basit kıyafetleri çıkartabiliyor olması,
 • Gün içerisinde 2-3 saat kuru kalabiliyorsa,
 • Tuvalet saatleri bir rutine bağlandıysa,
 • Altının ıslaklığından duyduğu rahatsızlığı ifade ediyorsa tuvalet eğitimine başlama vakti gelmiştir.

Tuvalet eğitimi konusunda aceleci davranılmaması gereken durumlar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Çocukta yukarıdaki davranışlar gözlenmiyorsa,
 • Sıklıkla kabızlık problemi yaşanıyorsa,
 • Kardeş, ölüm, taşınma ve yeni bakıcı gibi çocuğun hayatında önemli değişikliklerin olduğu bir dönemdeyse,
 • Tuvale eğitimi verecek kişinin kendini hazır hissetmemesi, sinirli, gergin ve yeterli vakit ayıramayacak durumda olması,
 • Eğitim veren kişiye dışarıdan müdahale ediliyor olması ve farklı kişilerin tuvalet eğitimi nasıl verilir noktasında değişik metodlarla tuvalet eğitimi vermeye çalışması gibi durumlar söz konu olduğunda bu olumsuzluklar ortadan kalkana kadar beklenmeli.

Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Anne babalar tarafından bu süreç korkutucu ve kabus gibi görülebilmektedir. Fakat unutulmamalıdır ki bu normal bir süreçtir ve sağlık problemi olanlar dışında bu alışkanlığı edinmemiş bir yetişkin yoktur. Bu nedenle eğitim süresini aşırı tepkiler vermeden, çocuk üzerinde baskı ve stres oluşturmadan, sakin bir şekilde geçirmek gerekir. Sabır bu dönemin atlatılasındaki en önemli unsurdur. Tuvale eğitimi sürecinde geri dönüşler olması son derece normaldir. Anne babalar geri dönüşleri öfkelemeden ve hoşgörüyle karşılamalı ve sabırla tekrar eğitime devam etmelidir. Çocuğun eğitime aşırı tepkiler verdiği ve kesinlikle istemediği durumlarda ısrarcı olmamak ve  eğitime ara vermek gerekir. Tuvalet eğitimi nasıl verilir noktasında aşağıdaki adımların izlenmesi süreci kolaylaştıracaktır.

 • Tuvalet eğiti süreci anne babadan çok çocuğun kontrolü altındadır. Bu nedenle bu süreci tamamıyla kontrol altına almaya çalışmak yerine, anne babalara düşen görev çocuğa destek olmak ve onu cesaretlendirmektir.
 • Bu süreci kolaylaştıran diğer unsur da çocuğun lazımlığa veya tuvalete alışmış olmasıdır. Bu nedenle eğitime başlamadan önceki dönemde çocuğu ara ara tuvalete ya da lazımlığa oturtmak süreci oldukça kolaylaştıracaktır. İlk aşamada çocuk kıyafetleriyle oturtulabilir.
 • Çocuğun davranışlarını iyi gözlemlemek ve ne zaman tuvaleti geldiğini anlamak çocuğu doğru zamanda tuvalete götürmek açısından önemlidir. Çocuğa sık sık tuvaletini sormak ve çok sık tuvalete oturtmak süreci olumsuz etkiler. Bundan dolayı eğitimi veren kişinin çocuğun davranışlarından tuvaletin geldiğini anlaması süreci kolaylaştırır.
 • Çocukların tuvaletini tutabileceği süre en fazla 1-2 dakikadır. Bu nedenle çocuk tuvaleti geldiğini söylediğinde ya da çocuğun tuvaletinin geldiği anlaşıldığında aşırı tepki vermeden ve panik hissi yaratılmadan hemen tuvalete götürülmeli.
 • Tuvalet eğitimine mutlaka doğru zamanda başlanmalı. Çocuk yukarıda bahsettiğimiz belirtileri gösteriyor olmalı. Yanlış zamanlama süreci çok zorlaştıracaktır.
 • Bu süreçte çocuğa kendi çıkarabileceği rahat kıyafetler giydirilmeli.
 • Bez çıkarıldıktan sonra tekrar takılmamalı. Eğitim süresince zaman zaman bezin takılması çocukta karışıklığa sebep olacak ve süreci uzatacaktır.
 • Çocuk bu sürede kıyafetlerini ıslatabilir. Altına kaçırma durumunda çocuğa kızılmamalı, baskı yapılmamalı ve başka çocuklarla kıyaslanmamalı. Örneğin böyle bir durumda çocuğa önemli değil birdahaki sefere tuvalete yaparsın denebilir.
 • Çocuğa sık sık tuvaleti sorulmamalı. Belli aralıklarla (2 saat gibi) çocukla birlikte tuvalete gidilerek kontrol edilmeli. Her yemekten sonra kaka için tuvalete oturulmalı. Tuvalette oturma süresi çok uzun olmamalı.
 • Çocuk lazımlığa veya tuvalete oturduğunda onun yanında kalınarak sıkılmaması için kitap okumak, birşeyler anlatmak gibi aktiviteler yapılabilir.çocuklarda tuvalet eğitimi
 • Çocuklarda tuvalet eğitimi süresince çocuk aferinle mükafatlandırılmalı. Aferin için tam anlamıyla başarılı olması gerekmez. Örneğin sadece pantolonunu indirmesi aferin için yeterlidir.
 • Çocuk tuvaletini yaptığında kakasından ya çişinden tiksinildiği hissi yaratılmamalı, pis koktu, püf bu ne gibi söylemlerden uzak durulmalı.
 • Çocuğun tuvalet eğitimini kısa sürede ya da uzun sürede tamamlaması çocuğa başarı ya da başarısızlık olarak atfedilmemeli.

Gece Tuvalet Eğitimi

Gece tuvalet eğitimi nde yatmadan önce çocuğun tuvalete götürülmesi son derece önemlidir. Çocuk uyuduktan sonra 3-4 saat aralıklarla kaldırılarak tuvalete götürülmeli. Tuvalete götürülürken de uyanık olmalı ve tuvalete gittiğinin farkında olmalı. Böylece çocuk tuvalet için rahatsız edildiğini anlayacak ve uyandırılmamak için gece tuvaletini tutmaya başlayacaktır. Çarşafın altına su geçirmez örtüler serilerek önlem alınması olası kazalarda anne babaların işini kolaylaştırır. Çocuk gece altını ıslattığında çarşaf ve kıyafetler değiştirilmeli ve bu yapılırken çocuğa kızılmamalı. Bu süreçte olumlu ve nazik bir tutum içinde olmak gece tuvalet eğitimi açısından önemlidir. Gece tuvalet eğitimine gündüz eğitiminde belirli bir yol aldıktan sonra başlanabilir. Genellikle gece kurulukları gündüz kuruluklarından daha sonra başlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Bebeklerde Ne

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

 • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler