Bebeklerin Kaka Renkleri Neyi İfade Ediyor?

Bebeklerin Kaka Renkleri Neyi İfade Ediyor?


Bebeklerdeki  Kaka Renkleri ile Bebeğinizin Hallerini Anlamak Daha Kolay

Bu yazımızda ailelerin neşesi, annelerinin birtanesi olan bebeklerin kaka renkleri hakkında bilgiler vereceğiz. Bir çok ebeveyn için bebek kakası ilk zamanlarda anlaşılamaz bir ifade taşısa da aslında bebeklerde ki kaka renklerinin hepsi ayrı bir anlam ifade etmektedir. Özellikle şu rengi belirtmeliyiz ki bebekleriniz dışkılarını beyaz renkte (beyaz kaka) çıkartıyorsa bilin ki yedikleri şimdilik onun vücuduna zararlıdır ve sindiremiyordur. Kaliteli ve organik olmayan gıdaların bebeklerde tüketilmesi beyaz kaka dışkısına yol açabilir bu yüzden mümkün olduğu kadar kaliteli ve organik gıdalar, sıvılar ile bebeklerinizi beslemelisiniz.

Siyah Renk Bebek Kakası

Bebeklerde ilk kaka rengi siyahtır. Mekonyum adı verilen bu kaka rengi bazen yeşilimsi olabilmektedir. Bebeğiniz daha karnındayken siz değerli annelerin aracılığıyla aldığı sıvılardan oluşan mekonyum ( siyah kaka ) doğumdan bir kaç gün sonrasına kadar devam edebilir. Sık sık altını değiştirdiğiniz bebeğinizin kaka rengine her zaman dikkat etmelisiniz, çünkü  kaka renkleri annelere bebeği hakkında sağlık bilgisi vermektedir.

Hardal Sarısı Bebek Kakası

Doğumdan sonra sürekli anne sütüyle beslenen bebeklerin kaka renkleri hardal sarısı olur ve bu kaka rengi oldukça normaldir. Hardal sarısı kakanın içerisinde ufak beyaz partiküller zaman zaman görülebilir ancak endişe etmenize gerek yoktur çünkü genellikle beyaz partiküller sindirilmemiş anne sütünü ifade etmektedir. Ayrıca anne sütüyle beslenen bebeklerde kabızlık şikayeti daha az görülür bu yüzden anne sütü bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir. Eğer bebeğiniz emmiyorsa kaka rengi açık sarı olabilir ve beyaz partikülleri yine görebilmeniz mümkün.Bebeklerde Kaka Rengi

Yeşil Bebek Kakası

Anne sütünü ilk emmeye başlayan bebeklerde yeşil veya açık yeşil renkte kaka olur. Yeşil veya açık yeşil kaka rengi yenidoğan bebeklerin anne sütüyle beslenmesinde görülebilecek en doğal renktir ve normal sayılır.

Kanlı Bebek Kakası

Bebeklerde sıklıkla görülen kabızlık hastası ebeveynleri tedirgin ettiği gibi hastalığı da belirtmektedir. Bebek kakasında kırmızı kan görüldüğünde büyük ihtimalle bebeğiniz kabızlık problemi yaşıyor. Kabızlığın verdiği acı ve zorluk durumu bebeklerdeki anüs bölgesinin acıyarak ve zorlanarak kanamasına sebep olmaktadır. Bu durumlarda doktorunuza tanışmanız en tercih edilebilir durumdur.

Beyaz Bebek Kakası

Beyaz kaka olarak adlandırılan kaka türü bu renkler arasında en tehlikeli türdür diyebiliriz. Beyaz yani renksiz kaka bebeklerde acil durumun belirticisidir. Safra ve karaciğer problemi yaşayan bebeklerde bu tür kaka rengi sıklıkla görülür ancak ebeveynler bu durumu direk doktorlarına bildirmelidirler çünkü beyaz bebek kakası normal bir durum değildir. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler