Bel İnceltmek için yapılması Gerekenler

Bel İnceltmek için yapılması Gerekenler

İnce bele sahip olmak evde yapılacak aktiviteler ile mumkun olabilmektedir. Pek çok kişiye göre bel çevresinin kalınlığı oldukça önemlidir. Bel bölgesinde oluşan yağlar kişiyi rahatsız edebilmekte ve sonradan bel kalınlaştıkça bazı hastalıklara sebep olabilmektedir. Ünlü doktor Prof. Dr. Mehmet Öz’e göre bel çevresinin uzunluğu, boy uzunluğunun en fazla yarısı kadar olmalıdır. Öz bunun için düzenli olarak egzersiz yapılmasını tavsiye etmektedir.

Elbette beslenme konusuda ince bele sahip olma noktasında oldukça önemlidir. Eğer sebze yemeklerine yönelik beslenme damak zevkinize hitap etmiyor ise yiyebilmeniz için daha ilgi çekici şekilde hazırlanalısınız. İçerisine lezzet arttırıcı baharak veya aparatlar ile tüketebilirsiniz. Bu şekilde sebze içerikli yemekleri daha çekici hale getirebilirsiniz. Size tavsiyemiz sebzeleri daha sonra yiyeceğiniz daha az sağlıklı yemeklerden önce masaya servis ediniz. Ek olarak sebze servisinde sonra hafta da en iki defa balık tüketirseniz sağlıklı şekilde beslenmiş olursunuz.

Dilerseniz mayonezinizi ya da ketçapınızı yapapabilirsiniz? Bu şekilde hem sebze yemeklerine lezzet katabilir hemde evde kendi yapacağınız yemekler de her zaman tuz ve şeker miktarını da azaltabilirsiniz. Kendin hazırla kendi ye sistemi hem sağlık hem de para açısından oldukça kazançlıdır.

İnce bele sahip olmak istiyorsanız bu ürünleri tüketimini azaltmalısınız. Beyaz ekmek, patates kızartması ve her türlü fastfood ürünlerden, şekerlemeler ve çikolata gibi işlenmiş olan gıdalar kişinin kilo almasında oldukça etkilidir. Bu tip gida ürünleri vücutta yağlanmayı tetikler, vücudun insülin oranında oldukça değişikliklere yol açarken kan şeker seviyesinin de yükselmesine neden olmaktadır. Vücutta alınan yağı depolamaya tam bir hazır hale gelmektedir. Lif yönünden zengin gıdalar da ise tam tersi bir etkiye neden olan yağın depolanma oranını azaltmaktadır. Tahıllı oranı yüksek gıdaların daha uzun süre tokluk hissine de yol açmaktadır.

Egzersizler

Aşağıda listelediğimiz egzersizleri düzenli olarak tekrarlayarak ince bele sahip olabilirsiniz.

  1. Diziniz, ellleriniz ve ayak parmak uçlarınız yere tam olarak değecek şekilde yere uzanın. Bir bacağınızı geriye yukarı doğru kaldırırken diğer bacağınızı da aynı hareket ile tekrarlayın.
  2. Ayakta dik bir şekilde durun ve bacaklarınızı omuz hizasında açın. Ardından belinizi sağa ve sola doğru hareket ettirirken kollarınızı da aşağıya yukarıya doğru hareket ettirin.
  3. Bacaklarınızı dizlerinden kırıp kollarınızı yana doğru açın. Beliniz ve bacaklarınız sabit olacak ve gövdenizi sağa ve sola doğru çevirin.
  4. Tabanlarınız yere değecek şekilde dizlerinizi bükün ve uzanın. Kollarınızı kalçanıza doğru uzatın. Ayaklarınız yerde dururken kalça ve belinizi havaya doğru kaldırın.
  5. Düz bir zeminde Yere yatın ve sol ayağınız yer de sabit kalarak sağ bacağınızı 90 derece kaldırın. Kalçanızı ve belinizi yukarıya kaldırın. Sadece sol bacağınızın üzerinde durmanız gerekmektedir. Aynı pozisyonu diğer bacağa da uygulayın.
  6. Tabanlarınız yere değecek bir şekilde dizlerinizi bükerek oturun. Kollarınızı kalçanıza doğru uzatın ve sırtınızdan hafifçe kalkarak sağa ve sola doğru hareket ettirin.
  7. Bacaklarınızı omuz hizasından fazla açarak ayakta durun. Bacaklarınızı dizden kırarak eğilip kalkın.
  8. Ayakta dik şekilde durun, bacaklarınızı omuz hizasından açın. Ellerinizi bacağınızın üst kısmına koyun. Dizlerinizi kırıp aşağıya doğru eğilin. Bu işlemi yaparken kalçanızı dışarıya çıkarın.
  9. Olduğunuz yerde ayağa kalkın ve sol elinizi başınızın arkasına koyunuz. Vücudunuzun alt kısmı sabit iken üst kısmınızı belden sağa ve sola doğru hareket ettiriniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

  • YORUM
Facebookta bizi bulun

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.