Ben Nedir ? Benler Hakkında Detaylı Bilgiler

Ben Nedir ? Benler Hakkında Detaylı Bilgiler

Not : Bu yazıda vücutta çıkan Benleri tanımı yapılmaktadır. Benlerin neden çıktığını öğrenmek isterseniz bu Konuyu okumak için TIKLAYINIZ.

Ben Nedir ?

Benler; tüm yaş gruplarında, kadın, erkek, genç yaşlı fark etmeksizin görülen siyah deri parçalarıdır. Tıpda kullanıdan tanım olarak “Nevüs” olarak isimlendirilmekte ve bilinmektedir. Deride farklılaşmış noktalar ise Ben olarak isimlendirilmektedir.

Tıp Dilinde Ben Nedir ?

Ben Tedavisi
Yüzünde Ben Çıkan Genç Kız

Benlerin tıp dilince karşılığı olan Nevüs‘dür. Nevüs‘leri dataylı olarak incelersek melanosit hücrelerince meydana geldiğini gözlemleriz. Benlerin oluşmasına neden olan Melonist hücreleri melanin adlı bir boya maddesi yaparak deriye rengini verirler. Ben rengi derinin türüne göre farklılık göstermektedir. Vücutta bulunan Benlerin deriye rengini veren melanin maddesine sahip hücreler yüzünden rengi değişir. Yani Benler melanin maddesinden renkli görüntüde oluşmaktadır.
Melanosit hücreleri derinin normal yapısında da bulunmaktadırlar.Benlerin oluşmasını sağlayan hücreler aynı şekilde melanin pigmenti üretirler. Fakat oranları deriye göre daha yoğun olduğu için koyu renk olarak görünürler.

Ben Çeşitleri

Benler Kendi içerisinde3 farklı şekilde sınıflandırılmaktadır ayrılmaktadır. Bunlar konjenital Benler, Displastik Benler (Clark Nevüs) ve Olağan Edinsel Benler olarak isimlendirilir. Benler olarak isimlendirilmektedir. Şimdi ise bu bahsi geçen ben türlerini inceleyelim

1. Konjenital Benler

Bu Benler doğumda veya yaşamın ilk birkaç haftasında oluşan Benlerdir. İnsanın hayatı boyunca çıkan ilk Benler olarak tıp derslerinde bahsedilir. Bu Benlerin boyutları Küçük (1,5 cm), orta (1,5 – 20 cm) veya büyük (20 cm) civarında olabilir. Büyük konjenital Benler sağlık için özellikle dikkat edilmesi gereken Benlerdir. Çünkü Büyük konjenital Benler üzerinde ömür boyu melanom gelişme riski yüksek olduğundan, plastik cerrahi girişimler ile çıkartılmaları gerekir. Aksi takdirde bu Benler cilt kanserine kadar uzanan farklı cilt sorunlarına sebebiyet verebilirler.

2. Displastik Benler (Clark Nevüs)

Displastik Benler genel olarak ergenlik çağında deride çıkan Benlerdir. Vücudun gelişmesine bağlı olarak tetiklenen benzer olarak bilinir. Benlerin çıkma nedeni ailesel yani kalıtsal olabilirler. Bu Benlerin belirli bir şekilleri yoktur. Tek veya çok sayıda, düzensiz, keskin olmayan sınırlı, kahverengi, siyah veya kırmızı lekeler şeklinde Displastik Benler deri üzerinde görülebilir. Tıbbi alanda erken evre melanomdan veya gelişme evresindeki olağan edinsel benden ayırmak oldukça güçtür. Burada cilt sağlığı için önemli olan ailelerdeki ebebeyinlerin çocuklarının Benlerini takip etmesidir.

3. Olağan Edinsel Benler

Üçüncü ve son ben türü olan Olağan Edinsel Benler çocukluk çağından yetişkinliğe devam eden bu uzun zaman diliminde görülen Benlerdir. İnsanlarda en çok görülen ben türü Olağan Edinsel Benler‘dir. Bu Benler herhangi bir yaşta deride çıkabilir.

Benin çıkmasını engelleyeci faktörler oldukça sınırlıdır. Sadece belirli etmenlere karşı korunarak Benlerin çıkması engellenmeye çalışılır. Olağan Edinsel Benler gelişim süreci izledikten sonra dururlar. Kastettiğimiz bu Benler küçük bir şekide ciltte çıkar ve maximum büyüyeceği boyuta kadar büyümeye devam ederler . Bu Benlerin bir ayırıcı özelliği bazen kendi kendine kaybolmasıdır. Toplumda bazı Benlerin kendi kendine geçmesi olarak nitelendirilen Benler Olağan Edinsel Benler’dir.
Deride meydana gelen benleri düzenli olarak takibinin yapılması oldukça önemlidir. Benler kanser gibi cilt sorunlarının ilk belirtilerini taşıyor olabilir. Özellikle bir anda ve hızlı büyüyen, boyutu değişen, rengi değişen Benleri alanında uzman bir sağlık kuruluşundan muayene olması şiddetle önerilen bir konudur.

Not : Bu yazıda vücutta çıkan Benleri tanımı yapılmaktadır. Benlerin neden çıktığını öğrenmek isterseniz TIKLAYINIZ.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler