Benler Neden Oluşur ?

Benler Neden Oluşur ?

Benler yeniden yetmişe pek çok insanda görülen bir cilt sorunudur. Bütün güzel bayan ve erkeklerin cildinde ben vardır. Benlerin olması Türk toplumunda normal kabul edilir ve çok az önemsenen cilt sorunlarından birisi durumundadır. Öyle ki benlerin o kadar normal olduğunu kabul ederiz ki çoğu zaman karşımızdaki insanda ben olup olmadığına hatırlamayız.

ben-yuzde-ben-cikmasi-eva-mendes
Dudak çevresinde çıkan benler eskiden beri bayanlarda bir cazibe noktası olarak görülmüştür. Bahsettiğimiz benler dudak kenarındaki gibi göze çarpan ve yüze karakteristik bir özellik kazandıran benlerdir. Yüzde dikkat çekici benler olarak da bilinir. Normal bir insanın vücudunda farkında olmasa bile10 ila 40 adet arasında değişen doktorlarca normal kabul edilir.

Peki bu benler nasıl oluşur?

Benler Neden Oluşur ?

Benlerin oluşumunu tetikleyen faktörlerin ne olduğu bilnmektedir Ciltte benlerin neden oluştuğuna veya bu benlerin vücutta ne işe yaradığına dair kesin bulgular yoktur. Benler tıp dünyasının kara delikleri olarak kabul edilir.

Ciltte ben Çıkmasını Tetikleyen Faktörler:

1 Genetik Faktörler

Genler insanların hayatını şekillendiren en önemli unsurdur. Bir insanda ben çıkmasını etkileyen faktörlerin başında genler gelmektedir. Bir kişinin vücudundaki benler üzerinde genetik faktörlerin de rol oynadığı kabul edilir. Kişide kalıtsal olarak ebeyinlerinden aldığı HF ve SF proteinleri insanda ben çıkmasına neden olur.MC1R adlı genin, bazı kişilerde kansere dönüşen benler görülmesinde etkin bir rolü olduğu belirlenmiştir.

Örneğin: Doğuştan kızıl saçlı ve beyaz tenli kişiler ben çıkma olasılığı adaha yüksektir. Ayrıca bu benlerin kötü huylu benler olma olsılıı fazladır. Bu yüzden cilt hastalıklarına karşı beyaz tenli ve kızıl saöçlı kişiler tehlike gurubundadır.

2) Güneş

Güneş kremini takıp, kumsalda yürüyen güzel genç kızBenler hakkında en merak edilen konulardan birisi ben ve güneş ışığı ilişkisidir. Güneş ben çıkmasına etkili midir? sorusunun cevabı evet olacaktır. Uzun süre güneş ışığına maruz kalan deride ben oluşumu hızlanmaktadır.

Güneşe maruz kalan 20’li yaşlardan sonra, vücudunda çok sayıda ben olan kişilerin güneşe çıkarken dikkatli olmaları gerekir. Güneşin zararlı UVA ve UVB ışınları sonucu, ciltteki benler değişime uğrayıp kanserli hücre üretmeye başlayabilir. UV ışınları cilde nüfus ettiğinde, melanosit hücreleri melanin üretmeye başlar. Bu nedenle de ciltte yeni benler oluşabilir ya da var olanlar tehlike oluşturacak biçimde değişime uğrayabilir.

Güneş; hem deride çıkacak ben sayısının artmasına hemde varolan benlerinizin kanser riski teşkil etmesine sebep olabilir.

Benler Kanser Risk Taşır mı ?

Benlerinizi Kanserden koruyun. Güneş ve benler kanser yapar
Benlerinizi Koruyun

Evet. Benler bazı kanser türlerine sebep olmaktadır. Bazı benlerin cilt kanserine yol açtığı tıbben kanıtlanmıştır. Ben

kanseri, vicutta bulunan ve cilde renk veren melanosit hücreleri sebebiyle olmaktadır. Bu kanser türünün tıptaki kullanılan ismi Melanoma’dır (Melanom da denir
Melanoma oldukça tehlikeli bir cilt kanseridir. Kanser türleri içerisinde en tehlikelilerinden sayılmaktadır. Fakat endişe etmenize gerek yok eğer erken teşhis edilirse, tedavisi mümkündür. Benler görülebileceği üzere oldukça tehlikeli olabilmektedir. Bu sebepten dolayı sahip olduğunuz benlerde bir tuhaflık gözünüze çarptığında ve hızlı değişiklikler olmaya başladığında hemen doktora gitmeniz tavsiye edilir. Benlerinizde eğer kanser sorunu var ise erken teşhis çok sayesinde bu problemden kurtulabilirsiniz.

Ben Çıkmaması için Neler Yapılabilir ?

Güneş Kremi kullanım benlerin kanserleşmesin. Genç Kız güneş kremi kullanıyor
Güzel Güneş Kremi Kullanımı

Vücutta ben çıkmaması ve var olan benleri sağlıklı tutmak için imkanlar mevcuttur. Son yıllarda özellikle güneş ışınlarının zararları konusundaki bilinçlenmenin artmasıyla, yüksek koruma faktörülü kozmetik ürünlerine ve güneş kremlerine ulaşmak artık eskisine göre çok daha kolay. Bu konuda tedbiri elden bırakmayın ve sadece deniz kenarında değil, şehir içinde de, güneşli günlerde mutlaka koruyucu güneş krem sürün. Güneş kremi kullanmak benlerin kansere dönüşme ihtimalini azaltır. Bu sayede benleriniz ilerde kanser risk taşımasının önüne geçme imkanına sahip olursunuz.

Sizinde cildinizde çok sayıda ben varsa dikkat etmeniz gerekenler şunlardır;

  • Güneşe mümkün olduğu kadar az çıkmak
  • Güneş Kremleri ile güneş ışınlarının etkisini azaltmak
  • Benlerinizin büyüklüğünde veya sayısında değişiklik varsa sağlık kuruluşuna müracat etmek.
  • Cilt bakımını düzenli olarak yapmak
Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler