Beyin Kanaması Belirtileri, Ameliyatı ve Sonrası

Beyin Kanaması Belirtileri, Ameliyatı ve Sonrası

beyin kanaması belirtileri, ameliyatı ve sonrası

Beyin Kanaması Nedir

Beyin kanamasının tıptaki adı Anevrizma’dır. Anevrizma bulantı, kusma, şiddetli ve ani baş ağrısı, baş dönmesi, konuşma güçlüğü gibi beyin kanaması belirtileri ile gelen ve hastaneye geç gidildiğinde kalıcı hasarlar bırakan, ölümle sonuçlanabilen bir sağlık problemidir. Her yıl milyonlarca insanın sakat kalmasına veya hayatını kaybetmesine neden olan Anevrizmada erken müdahale çok önemlidir. İlk 2 saat içerisinde müdahale edildiğinde hastaların çoğu eski sağlığına kavuşur. Bu nedenle beyin kanaması nedir ve beyin kanaması belirtileri nelerdir insanlar tarafından iyi bilinmelidir. Beyin kanaması belirtileri görüldüğünde ciddiye alınmalı ve vakit kaybetmeden en yakın hastaneye gidilmelidir.Anevrizma kafatası içinde meydana gelen kanamalara verilen ortak isimdir. Anevrizma beyindeki atardamarların zayıflaması ile o bölgede bir balonlaşma oluşması, normalden daha zayıf olan bu balonlaşmış bölgenin yırtılarak burada kanamanın meydana gelmesidir. Bu durum daha çok damarların çatallaşma bölümlerinde meydana gelir. Kanamanın gerçekleştiği yer hayati risk ve sakat kalma riski açısından belirleyicidir.Baş ağrısı nasıl geçer yazımız için tıklayın.

Beyin Kanaması Nedenleri Nelerdir

Beyin kanaması nedenleri kesin olarak bilinmemektedir. Ancak Anevrizmayı tetikleyen etkenler vardır. Tetikleyici olduğundan dolayı beyin kanaması nedenleri olarak gösterebileceğimiz etkenler:beyin kanaması belirtileri

 • Sigara kullanımı (nikotin).
 • Çok fazla alkol tüketimi.
 • Başa darbe alınması.
 • Ailesinde Anevrizma hikayesinin olması. Genetik yatkınlık.
 • Yüksek kan basıncı (hipertansiyon).
 • Şeker hastalığı.
 • Bazı beyin tümörleri.
 • Damar sertliği ve diğer damar hastalıkları.
 • Bazı kan hastalıkları.
 • Bazı enfeksiyonlar.

Beyin Kanaması Nasıl Anlaşılır

Anevrizma ciddiye alınması gereken tehlikeli bir sağlık sorunudur. Ölümcül olabilir ve kalıcı hasarlar bırakabilir. Bu nedenle beyin kanaması nasıl anlaşılır noktasında beyin kanaması belirtileri konusunda bilgi sahibi olmak ve bu belirtiler görüldüğünde vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmek gerekir.

Beyin Kanaması Belirtileri Nelerdir

Beyin kanaması belirtileri kanamanın meydana geldiği bölgeye bağlı olarak değişebilir. Mesela kanama beynin görme ile ilgili bölümünde ise görme bozuklukları ve bulanık görme, beynin konuşmayla ilgili olan bölümünde kanama söz konusu ise akıcı konuşamama ve konuşma bozuklukları görülebilir. En çok karşılaşılan beyin kanaması belirtileri:

 • Ani ve şiddetli baş ağrısı.
 • Bulantı ve kusma.
 • Akıcı konuşamama ve konuşma bozuklukları.
 • Bulanık görme.
 • Kuvvet kaybı.
 • Denge bozukluğu.
 • Felç.
 • Bilinç kaybı sık karşılaşılan beyin kanaması belirtileridir.

Beyin Kanaması Tedavisi

Beyin kanaması tedavisi hastadan hastaya farklı olabilmektedir. Kanamanın nedeni ve oluştuğu bölge tedavi yöntemi konusunda belirleyicidir. Hastaya gözlem ve sadece ilaç tedavisi uygulanabileceği gibi doktor tarafından cerrahi müdahale kararı da verilebilir.

Beyin Kanaması Ameliyatı

Beyin kanaması ameliyatı, Anevrizmada uzun zamandır uygulanan bir tedavi yöntemidir. Anevrizma ameliyatı genel anestezi ile yapılır. Kafa tasına açılan küçük bir delikten Anevrizma kapatılır. Anevrizmanın kapatılmasında genellikle küçük bir titanyum ile yapılır. Takılan titanyum klips kafa tasında kalır ve hastaya hiçbir zararı yoktur. Beyin kanaması ameliyatı sonrasında kafatasında açılan parça tekrar yerine konur.Beyin kanaması ameliyatı Anevrizmada kesin çözümdür. Genellikle müdahale edilen bölgede tekrar Anevrizma görülmez. Ameliyat esnasında müdahale gereken farklı noktalar varsa onlara da müdahale imkanı olur. Ayrıca kanama sonrası oluşan pıhtılar ameliyatta temizlenir ve bu da iyileşme süresini hızlandırır.beyin kanaması ameliyatıAmeliyatın bazı dezavantajları da yok değildir. Bunlardan en önemlisi kafatasının açılması sonucu bazı komplikasyonların gelişme riskidir. Ayrıca beyin kanaması ameliyatı esnasında klips takılırken çevredeki önemli damarlara ve bazı yapılara zarar verilme riski söz konusudur.

Beyin Kanaması Sonuçları

Beyin kanamasında erken müdahale çok önemlidir. Anevrizma belirtileri konusunda bilgi sahibi olmanın önemi bu noktada oldukça çoktur. Erken müdahale edilen hastaların tamamına yakını iyileşmekte ve bu hastalarda hiçbir kalıcı hasar oluşmamaktadır. Bununla birlikte tedaviye geç kalındığında ciddi beyin kanaması sonuçları ile karşılaşılabilir. Hastanın komaya girmesi, bazı dokuların zarar görmesi ve buna bağlı olarak kalıcı hasarların oluşması olası sonuçlardır. Geç müdahalelerde ölüm riski de yüksek bir ihtimaldir. Bu nedenle Anevrizma belirtileri fark edildiğinde hasta vakit kaybedilmeden en yakın sağlık kurumuna götürülmelidir.

Beyin Kanaması Sonrası

Beyin kanaması sonrası hasta yaşamının şekillenmesinde kanamamanın şiddeti, meydana geldiği yer ve vaktinde müdahalenin yapılıp yapılmadığı büyük rol oynar. Bazı hastalar tamamen normal hayatına dönebilirken bazı hastalar maalesef felç, kısmi felç gibi çok ciddi sağlık problemleri ile mücadele etmek durumunda kalır. Bu hastalar için hayat beyin kanaması sonrası oldukça zorlaşır. Yorucu, uzun süren ve pahalı bir tedavi onları beklemektedir. Bir çok hasta Anevrizma sonrası yaşadığı fiziksel problemler ile birlikte maddi ve manevi çöküntü yaşar. Anevrizma sonrası hastada olduğu kadar hasta yakınlarında da depresyon ve çöküntüye sık rastlanır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

 • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler