Bitkisel Doğal Bakım Yağı Hazırlanışı

Bitkisel Doğal Bakım Yağı Hazırlanışı

Bitkisel Doğal Bakım Yağı Hazırlanışı

Bitkisel Doğal Bakım Yağı Hazırlanışı

Bitkisel maddeler içeren kozmetikler günümüzde oldukça popüler hale geldiler ve ürünlerin sayısı da gün geçtikçe arttı. Vücut kremleri, maskeler, tonikler, yüz kremleri ve bunlar gibi daha birçok ürün…Tüm bunlara iyileştirici, yumuşatıcı ya da rahatlatıcı bitkiler ekleyerek çok daha yararlı hale getirebilirsiniz. Ancak kozmetiklere bitki eklemek, gerekli özsel yağlar yoksa oldukça zor olacaktır. Gerekli tüm malzemeleri edindiğiniz takdirde istediğiniz gibi bitkisel kozmetikler yapabilirsiniz. Aşağıdaki bilgiler size yardımcı olacaktır.Öncelikle ihtiyaç duyacağınız malzemelere bir göz atalım: Kullanacağınız bitkiler ( kuru ya da taze), yağ, kaynatma kabı, hava geçirmeyen bir kavanoz, elma sirkesi, elek ve bir de tülbent.

Soğuk bitkisel özler:

Hava geçirmeyen kavanozu alın ve yarısına kadar kullanmak istediğiniz bitkilerle doldurun. Bitkileri kesinlikle toz haline getirmeyin. Yalnızca koparılmış olarak kavanoza koyun. Ayrıca bu bitkilerin tamamen kuru olduklarından da emin olun.Yağı da kavanoza ekleyin. Kullanacağınız yağın uzun raf ömrü olan bir yağ olmasına dikkat edin. Bu tür yağlara örnek olarak yüksek oleik içeren ayçiçeği yağı verilebilir. Kavanozu sonuna kadar doldun ve kapağını iyice kapatın.Hazırladığınız bu bitkisel yağı ilk gün için sıcak bir yerde saklayın (35-40 derecenin üstünde). İlk günün ardından güneş alan bir yere yerleştirin ve 4 hafta kadar bekletin.4 haftanın sonunda kavanozu açın ve bir elekten geçirin. Ardından da aynı işlemi tülbentle yapın. Bitkisel yağınız kullanıma hazır demektir.

Sıcak bitkisel özler:

Bitkileri kaynatma kabının içine koyun.Bitkilerin üzerine yağı dökün. Bunu bitkiler kaplanana kadar yapın. Ayçiçeği ve badem yağı işinizi görecektir.Çok kısık ateşte karışımı 2 saat boyunca kaynatın. Yakmamak için sık sık kontrol edin.İşleminden ardından bir elek yardımıyla bitkileri ayırın ve aynısını tekrar tülbentle yapın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler