Bol Köpüklü Ayran Nasıl Hazırlanır?

Bol Köpüklü Ayran Nasıl Hazırlanır?

Ayran, mutfak kültürümüzün ayrılmaz bir parçasıdır. İçecekler arasında en sağlıklılar sınıfına giren ayran daha çok soğuk olarak tüketilir. Acılı yemeklere, özellikle kebaplara ayrı bir anlam katan ayran her yaştan insanın korkmadan tüketebileceği bir içecektir. Hele hele yaz aylarında soğuk ayran ilaç gibi gelir. Marketlerde daima bulunabilen hazır ayran hiçbir zaman ev yapımı ayran kadar lezzetli ve köpüklü olamaz. Köpük ayrana yakıştığı kadar hiçbir içeceğe yakışmaz. Bu yüzden ayran ve köpüğü ayrılmaz ikiliye dönüşmüşlerdir. Ayran köpüğü yapımı ise oldukça kolaydır.
köpüklü ayran
Köpüklü Ayran Nasıl Hazırlanır?
Ayran yapmak için kişi başı iki kaşık yoğurt ve bir bardak soğuk su, çırpılmak üzere bir kaba konur. Arzu edildiği kadar tuz ilave edilir. Tansiyon hastaları kendilerine zarar vermeyecek ölçüde tuz kullanmalıdır. Bütün malzemeler konduktan sonra bir blender yardımı ile iyice köpükleninceye kadar çırpılır. Çırpma işlemi elle de yapılabilir ama blender veya bezer bir robot çok daha etkili bir sonuç verir. Ayranı servis etmeden önce buz ilave edilebilir. Çırpıldıktan hemen sonra servis edilmesi, ayranın köpüğünden maksimum fayda alınmasını sağlar.
Köpüklü Ayran Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Köpüklü ayran yapmak oldukça basittir ama lezzetli bir köpüklü ayran yapmak için bilinmesi gereken noktalar vardır. Öncelikle ev yapımı yoğurttan çok daha yağlı ve lezzetli ayran elde edilir. Yoğurdun yağ seviyesi, lezzet açısından oldukça önemlidir. Hatta bazı yörelerde yoğurdun biraz ekşimiş olmasına önem verirler. Hafif ekşi ayran bazı kişiler için oldukça lezzetli bir seçenektir. Köpüklü ayran, içerdiği kalsiyum nedeniyle özellikle çocuklar ve kemik erimesi olan yaşlılar tarafından sıklıkla tüketilmesi tavsiye edilen çok sağlıklı ve lezzetli bir içecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler