Çikolatanın Cilde Faydaları

Çikolatanın Cilde Faydaları

Çikolatanın Cilde Faydaları

Çikolatanın Cilde Faydaları

Eskiden çikolata yemek cilde yapılabilecek en büyük kötülüklerden biri olarak gösteriliyordu ancak o günler geçmişte kaldı. Günümüzde pek çok uzman çikolatanın cilde faydalarından bahsediyor. Ancak bu noktada tüketilen çikolatanın kalitesi ön plana çıkıyor. Yani marketten alınacak her çikolatalı ürün cildinize fayda sağlamaz aksine cildin yağlanmasına ve sivilcelere neden olabilir. Ara ara, çok şeker ve yağ içeren beyaz çikolata yerine bitter çikolata yemek cildinizde olumlu etkiler sağlayabilir.

Kakao Çekirdekleri

Çoğu çikolata (koruyucu kimyasallar veya gıda boyası içermiyorsa) süt ve kakaodan üretilmektedir. Kakao, pek çok farklı kültürde sağlık amaçlı olarak yüzyıllardır kullanılmaktadır. Sağlığa en büyük faydası antioksidanlar bakımından oldukça zengin olmasından kaynaklanmaktadır. 100 gram kakao yaklaşık 10.000 mg antioksidan içerir. Kakao çekirdeğinden elde edilen kakao yağı çok iyi bir nemlendiricidir ve cilt tarafından çok hızlı emilir.Kakao çekirdeğinde bulunan antioksidanlar yeşil çay kadar etkilidir. Koyu çikolatalar antioksidan bakımından en iyi çikolata türüdür ve bu çikolataların yaklaşık %35’i kakaodur. İşte bu tip, yüksek kakao içeren, bitter veya koyu renkli çikolatalar cildin daha sağlıklı ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olabilir.

Kakao Yağı

En yoğun doğal yağlardan biri olan kakao yağı vücut sıcaklığında kolayca eriyerek cilt tarafından absorbe edilir. Egzama, dermatit ve çatlakları önlemek için ideal bir yağ olan kakao yağının içinde bulunan polifenol adlı maddenin kanseri önlemeye yardımcı olduğu söylenmektedir.

Yan Etkiler ve Kullanım Önerileri

Diş Çürükleri: Fazla miktarda şeker tüketmenin dişler üzerindeki olumsuz etkilerini biliyoruz. Çikolataların hemen hepsi (koyu çikolatalarda daha az olmakla birlikte) şeker içermektedir. Bu nedenle çikolatayı ve şeker içeren diğer gıdaları kararında tüketmek çürüklerden korunmanıza yardımcı olacaktır.Kilo Alma: Kakao yağının olumlu etkileri yanında yüksek oranda yağ içermesinden dolayı özellikle kilo kontrolü konusunda olumsuz etkileri de olabilir. Örneğin 100 gram çikolata yaklaşık 550 kalori enerji içerir. Bu kalori miktarı 2000 kalorilik bir diyetin yaklaşık 4’te 1’ine eşittir. Özellikle çocuklarda çikolata tüketimine çok yüksek miktarda kalori içermesinden dolayı dikkat edilmelidir.Son olarak; çikolatanın yenmesi veya kakao yağının cilt üzerinde kullanılması kişiden kişiye farklı sonuçlar doğurabilir. Cildiniz çikolata içinde bulunan süte, yağa ve şekere olumsuz tepki verebilir. Bu yan etkilerden korunmak için düzenli olarak çikolata tüketmeye veya kakao yağı kullanmaya başlamadan önce bir uzmana danışmanızı tavsiye ederim.Kaynaklar

  • Skincare News: Antioxidants and Chocolate
  • Vitamin Stuff: Cocoa Butter; 2011
  • Myth or Fact: Eating Chocolate Causes Acne
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler