Çilek Lekesi Nasıl Temizlenir?

Çilek Lekesi Nasıl Temizlenir?

Çilek Lekesi Nasıl Temizlenir?
Çilek birçok insan tarafından gerek görüntüsü gerek tadı gerek rengi konusunda çok sevilir. Tam bir yaz meyvesi olan çilek birçok insanın sevdiği sofralarında kaldırmak istemediği çilek yaz sofralarının birçoğunu süsler. Bazı zamanlar tatlılara konuk olan bazen suyu çıkartılıp serinleten çileği bol bol tüketiriz. Ancak bazı zamanlarda yaşanan bazı aksilikler sonucunda leke haline gelip hiç sevilmeyen bir hale bürünebilir. Bunun sonucunda kişiler direk makineye atsa da bazı durumlarda çilek lekesini kolay kolay gideremeyiz.
Çilek Lekesini Gidermek
Çilek lekesini gidermek için döküldüğü elbisenin veya kıyafetin türüne göre bazı işlemler gerekebilir. Bu işlemleri sırasıyla kıyafetin türüne göre uygun şekilde yaparsak çilek lekesinden kurtuluruz.

Çilek Lekesi yün Bir Zemine Veya İpek Bir Zemine Bulaştıysa
Birden fazla işlem gerekmektedir. İlk önce lekenin bulunduğu kısmı amonyaklı su içerisinde bekletmemiz gerekir. Daha sonra sodyum perborat ile karıştırdığınız su ile yıkayın. Bu işlemleri sırasıyla yaptıktan sonra leke olan yeri sadece su ile durulayın. Bunun sonucunda lekeden kurtulmuş olursunuz.
Çilek Lekesi Pamuklu ve Keten Olan Bir Kıyafetin Veya Elbisenin Üzerine Bulaştıysa
Bu durumda lekeli olan kıyafeti veya elbiseyi kaynatmanız gerekecek. Çilek lekesi olan kıyafet veya elbiseyi alıp bol su ile bir yerde kaynatmalısınız. Kıyafetinizi bol su ile kaynattıktan sonra elbise veya kıyafetiniz üzerinde olan çilek lekesi suyun kaynaması ile kıyafetten çıkmış olacaktır.
Renkli ve Sentetik Kumaşa Bulaştıysa 
Lekeyi sabunlu su ile yıkayıp durulayabilirsiniz. Bu şekilde lekeden kurtulamazsanız veya memnun kalmazsanız limonlu sıcak suda bekletip daha sonra duruladığınızda lekeden kurtulursunuz. Son olarak da pamuklu bir kumaşa bulaşırsa kumaşı bol akan bir musluğun altında durulamanız fazlasıyla yeterli olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler