Çilleri Yokden Etkili Doğal Yöntemler

Çilleri Yokden Etkili Doğal Yöntemler

Çil Nedir? Neden Oluşur ?

Çil, insan derisininin güneş etkisi altında kalması sonucuna ortaya çıkan küçük lekelerdir. Çilleri aslında daha fazla, lokalize güneş izleri olarak düşünülebilmektedir. Genellikle sarışın kızlarda veya kızıl saçlı kızlarda var olan melanin pigmentinin deride birikmesi sonucu ortaya çıkar.
Çiller; vücudun cildi güneşin ültraviyole ışınlarından korumak verdiği mücadele sonrası ortaya çıkar. Çilleri olan bir insanın soğuk aylarda güneş ışınları etkisiz olduğundan çilleri fark edlmez. Çiller zaman olarak ilkbahar ve yaz aylarında dikkat çekici olurlar.

Çil Zararlı mı?

Çillerin bilinen bir zararı yoktur. Tam tersi cildi koruyan güneş ışınlarından koruyan bir yapısı vardır. Çiller toplumda renkli gözlü veya saçlı bayanlarda görülebilmektedir. Bayana farklı bir güzellik ve çekicilik kattığı toplumun genel düşüncesidir.
Bu yazımızda neden bilmiyoruz ama çillerinizi yok etmek isterseniz bilinen etkili bitkisel doğal maskelerden bahsedeceğiz.

Çillerinizi Yok Eden veya Fark Edilmeyecek Ölçüde Azaltan Doğal Yöntemler

1) Sütlü Salatalık Maskesi

Süt ile Cilt BakimiGerekli Malzemeleri

 • 1bardak süt
 • 1 tane salatalık

Maske Yapımı ve Uygulama Süreci

Maske yapmaya başlıyoruz. İlk olarak 1 çay bardağı çiğ sütün içine 1 tane salatalığı keserek doğrayın ve parçalarını bir kaba boşaltın. Bu karışımı2 saat boyunca ekletiniz. Sürenin sonunda süzünüz. Salatalığı tülbent ile sıkılarak özünün süte geçmesi sağlanmalıdır.
Devamında elinizde kalan süt ile yüzünüze sık sık pamukla yavaşça sürünüz. En fazla 10 dakika yüzde bekletmeniz yeterlidir. Bu şekilde düzenli olarak bu yöntemi uygular iseniz 10 gün yüzünüzdeki çillerin azaldığını fark edeceksiniz.
Etkisini arttırmak istiyorsanız bu maskeyi kullandıktan sonra yüzünüzü gül suyu ile durulayabilirsiniz. Gül suyu cildi yeniler ve tazelenmeyi hızlandırır

2) Salatalık Maskesi

Salatalık Maskesi ile Yuz-Cilt BakimiSalatalık cilt bakımında sık kıllanılan etkili besinlerden biridir. Bu maskemizde birazda kozmetik ilaçlarından destek alarak çiller için etkili maske yapımını anlatacağız
3)Salatalık Maskesi Yapmak için Gereli Malzemeler;

 • Renk açıcı krem
 • 2 çay kaşığı salatalık suyu
 • 30 gr besleyici krem

Maske Yapımı ve Uygulama Süreci
Bütün malzemeleri bir kap içerisinde karıştırınız ve Yüzünüze uyguladığınız kremi 15 dakika bekletip temizleyin.
Saklama Koşulları
Hazırladığınız maskeyi daha sonra kullanmak isterseniz maskeyi yaptıktan sonra siyah cam bir kavanoza ihtiyaç duyacaksınız. Maskeyi temin ettiğiniz siyah renkli cam kavanoza koyunuz. Kavanozun ağzını sıkıca kapatın. Işık görmeyen bir ortamda kapağının kapalı olduğundan emin olarak 4 gün muhafaza edebilirsiniz.

4) Çiller için Barbunya Maskesi

Gerekli malzemeler

 • 100 gram barbunya
 • 1 litre su

Barbunya Maskesi ve Uygulama Süreci

Maske yapımı için malzemeleri temin ettikten sonra 100 gram beyaz barbunyayı geceden ıslaıp bırakınız. Sonraki günün sabahında 1 litre suda barbunyaları kaynatınız. Su kaynama noktasına ulaştığı zaman barbunyaları süzünüz. Açığa çıkan bu faydalı su en az 5 gün boyunca cildine sürmeniz gerekmektedir.
Saklama Koşulları
Hazırladığınız barbunya suyunu buzdolabında veya soğuk bir yerde mümkünse ışık almayacak bir kavanoz veya kap içerisinde saklayınız.

4) Keten Tohumu Yöntemi

Bu başlıkta maskeden ziyade pratik bir yöntem paylaşacağız. Yoğun iş hayatı yüzünden cilt bakım maskesi yapıp kullanacak kadar zaman bulamayabilirsiniz. Bu sebepten dolayı bu yöntem ile pratik şekilde çiller ile mücadele edebilirsiniz.

Öncelikle keten tohumunu suda kaynatınız. Ardından keten tohumlarını süzün ve geride kalan suyu kullanarak cildinize yavaşça masaj yapınız. Bu yöntem çillerin ve cilt lekelerinden kurtulmak için kullanabilirsiniz.

5) Çiller için Maydonoz Maskesi

maydanoz-yiyen genc-kiz-ciltbakim-maske-yapiyorGerekli Malzemeleri

 • 1 tutam maydonoz
 • Yarım çay kaşığı tuz
 • Yarım Limon Suyu
 • 1 Tatlı Kaşığı Bal
 • 1 bardak süt

Maydanoz Maskesi Yapımı ve Uygulama Süreci
Blender içerisinde 1 tutam maydanoz, 1/2 çay kaşığı tuz, yarım limon suyu, bir tatlı kaşığı bal ve sütü dökünüz. Ardından orta hızda cihazı çalıştırınız. Kısa sürece tüm malzemeler karışacaktır. Maske yapımı bitmiş demektir. Artık cildinizde kullanma kısmına geçebilirsiniz
Çillerin olduğu cildinizdeki bölgelere göz ve ağza gelmeyecek şekilde sürünüz. Süre olarak 30 dk beklemesi uygundur. Sürenin sonunda yüzünüzü su ile temizleyebilirsiniz

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

 • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler