Cilt Bakımı İçin Muz Nasıl Kullanılır

Cilt Bakımı İçin Muz Nasıl Kullanılır

Muz kıymeti az bilinen bir ürün olmasına rağmen pek çok cilt bakım ürününde ana madde olarak bulunmaktadır. Kimilerince güzelliğin kraliçesi olarak da adlandırılır. Muz özü pek çok pahalı güzellik ürününde bulunmaktadır.

Yapısında sahip olduğu zengin onarıcılar mevcuttur. Muz, lifli ve besleyici yapıya sahip olduğu ve antioksidan nitelikte polimerler içerdiği için insan vücudu için çok çeşitli alanlarda her daim şifa kaynağı olmuştur. cilt bakımı söz konusu olduğunda önemli olan kısım muzun kabuğudur. Muz kabuğu akneler başta olmak üzere çok çeşitli cilt problemlerinde tedavi amaçlı kullanılabilmektedir.

Muz kabuğu ile akne tedavisi

Avakado, Muz ve Bal ile maskeMuzun kabuğunu sadece akne üzerine sürmekle bile çok olumlu sonuç alındığı görülmüştür. Daha etkili bir sonuç almak için olgunlaşmış bir muzun doğrayın ve kabuğunu soyun, iç kısmını afiyetle yiyin ardından kabuğu ortalama bir akne pedi boyutlarında parçalara ayırın. Kabuğun iç kısmı akne aknelere denk gelecek şekilde her bir aknenin üstüne ayrı parça konulacak şekilde yerleştirin. Kabuklar kahverengi olana kadar sürün. Bunu günde 3 – 4 kez tekrarlayın. Bu yöntemin faydası muzdaki C vitamini ile ilgilidir

Cilt profesörü Whitney Bowe’a göre, C vitamini cilt yanmasına sebep olan oksidatif stresin azaltılmasına yardımcı olan bir antioksidan işlevi görür.

Şişmiş Gözleri Rahatlatın

Gözaltı torbalarını tedavi etmek için, muz kabuğunun içindeki beyaz fiberleri bir kaşık yardımıyla soyun. Fiberleri, bir hamur oluşana kadar aloe vera jeli ile karıştırıp göz çevresine sürün. Hamuru soğuk suyla cildinizden durulamadan önce, ayaklarınız yukarıda olacak biçimde 10 – 15 dakika kadar uzanın. Aloe vera nemlendirme işlemi yaparken, muzun içindeki potasyum da ödeme ve gözaltı torbalarına neden olan fazla tuzun etkisini yok etmeye yardımcı olacaktır.

Fayda İçin Ovalayın

MUzun Cilde Faydaları ve Muz MaskesiBirçok muzla cilt tedavileri, muzun yumuşak etli kısmını kullanırken, soyucu, cilt sıkılaştırıcı ovalayıcılar – karışıma daha topaklanmış bir görüntü katan – kabuktan da faydalanabilir. Bir muz temizleyicisi oluşturmak için, olgun bir muzu doğrayın – kabuğu üzerinde bırakın ama kökleri atın – ve birkaç çorba kaşığı parçalanmış toz şeker ile bir parça vanilya ya da seçeceğiniz bir bitki yağı ile karıştırıp püre haline getirin. Temizleyiciyi yüzünüze sürün – kol ve bacaklarda işe yaradığı gibi yüzde de aynı oranda işe yarar – ve sıcak suyla temizce durulayın.

Katmanları Soyun

Nemlendirici bir maske için, yarı olgunlaşmış bir muzu püre haline getirip yeni yıkadığınız yüzünüze sürün; soğuk suyla yıkamadan önce 10 ya da 20 dakika kadar yüzünüzde bırakın. Maskeye birkaç çorba kaşığı bal ya da sade doğal yoğurt ekleyerek maskenin, anti bakteriyel, cilt tonu dengeleyici ve nemlendirici özelliklerini artırabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler