Cilt Kuruluğu Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt Kuruluğu Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt kuruluğu problemi her yaştan ve her cilt tipinde görülebilecek bir sorun olmakla birlikte evde düzgün cilt bakımı yaparak cilt kuruluğu sorununu çözebilirsiniz.

Bu sorunu çözmek için cilt kuruluğunun nedenleri ve tedavisi hakkında doğru bilgi sahibi olmalısınız. Bu sebepten ötürü cildi kuru olan bayanların özellikle dikkat etmelisiniz.

Cilt Kuruluğunun Nedenleri ve Tedavisi

Yazının başında anlattığımız gibi cilt kuruluğu her yaşta ve herkeste görülebilir. Cilt kuruluğu sorununu tedavisi etme amaçlı ilk önerimiz nemlendirici kremdir. Fakat eklemek gerekir ki nemlendirici krem cilt kuruluğuna çözüm olurken kimisinde ise işe yaramadığı gözlenmiştir.

Sağlık kuruluşlarında da cilt kuruluğu tedavisi mevcuttur. Cilt kuruluğuna nemlendirici krem ile çözüm bulamayan az miktarda kişide cilt bakım uzmanları tarafınca destek almanızda mümkündür. Tıpda cilt kuruluğu Cilt bakım uzmanınlarınca “kserozis” olarak tanımlanır. Siz ilk başta anlamasanız da daha sonra cilt kuruluğunun tıptaki diğer adı “kserozis” diye izah edilir.

Cilt kuruluğuna zamanında müdahale edilmez ve aşırı cilt kuruluğuna neden olunursa bu sefer egzama (dermatit) gibi problemler de kendini gösterebiliyor. Egzama, cilt kuruluğunun ileri safhası olduğundan eğer egzama olduysanız ciltte iltihap oluşmuş olması yüksektir.

Egzama sorunu şekil olarak hafif bir kaşıntı ve sonrasında ciltte pullanma ve zamanla kanamalı yaralara döner. Egzama da tedavi edilmediğinde gittikte daha kötü bir hal alacağından emin olabilirsiniz.

Cilt Kuruluğu Olunca Ciltte Neler Olur?

Cilt bakımı ihmal etmemelisiniz çünkü cilt kuruluğu ilerledikçe safhaları değişir. Bu sebepten ötürü cilt kuruluğu konusunda aşağıdaki aşamalar ve ciltte değişmeleri inceleyebilirsiniz.

 1. Cilt kuruluğu problemi başlangıcında cilt mutlaka sertleşir.
 2. Ciltte soyulma, kaşıntı, çatlama, grileşme veya kül rengi gibi renk tonu atar.
 3. Cilt kuruluğu sonrasında mikrop ve bakteriler cilde daha kolay giriş sağlar. Böylece iltihaplı egzama başlar.
 4. Ciltte pul pul dökülme ve kepek tarzında deriler görülür.
 5. Ciltte oluşan enfeksiyonlar hafif hafif kızarıklıklara yol açar.

Cilt Kuruluğu

Cilt Kuruluğunun Nedenleri

Cilt kuruluğu bir çok nedenden olabilir. Genel olarak genetik sorunlardan veya cildin çok fazla su ve yağ kaybetmesinden dolayı oluşabilir. Cilt kuruluğunun genel nedenlerini şöyle sıralayabiliriz.

 • Yaşlandıkça cilt derisi incelir ve kurumaya başlar. Bununla beraber metabolizmada değişiklikler olur. Cildin yağ bezleri daha az çalışır ve cilt kuruluğu başlar. Cilt esnekliğini kaybederek nemi azalır. Bu nedenle 30’lu ve 40’lı yaşlarda cilde nemlendirici krem uygulamasının başlaması şarttır.
 • Güneş cildi kurutur. Özellikle yazın bronzlaşmak için saatlerce güneşin altında kalanlar cilt kuruluğundan bir gün mutlaka çekecektir. Güneş ışınları cilt kuruluğuna neden olurken aynı zamanda cilt sarkması gibi sorunları da beraberinde getirir.
 • Daha önce yaşadığınız herhangi bir cilt hastalığı da cilt kuruluğuna sebep olabilir.
 • Kadınlarda özellikle menopoz dönemi esnasında yada tiroid hastalıklarında cilt kuruluğu görülebilir.
 • Bazı ilaçlar hormonları bozabilir. Özellikle kortizon barındıran ilaçlar ileride cilt kuruluğuna sebebiyet vermektedir.
 • Genel olarak hemşire, kuaför ve cildi devamlı su ile temas ettiren mesleklerde çalışan kişilerde cilt kuruluğu görülmektedir.
 • Bu işten nasibini yüzücüler de almaktadır.

Cilt Kurulu Sorunu Nasıl Anlaşılır?

Cilt kuruluğu bildiğiniz gibi bir cilt problemidir. Bu cilt hastalığını anlamanın en iyi yolu bir cilt uzmanına muayene olmaktadır.

Ancak cilt kuruluğunu kendinizde tespit edebilirsiniz. Cilt uzmanları sadece bu işin hangi safhada olması gerektiğini ve bu saatten sonra neler yapılabileceğini söyleyebilir.

Cilt Kuruluğunun Nedenleri

Kendinizde cilt kuruluğu olup olmadığını cildinizin dökülmesinden, grileşmesinden, kaşıntı ve çatlaklar cildiniz bir yastığa sürüldüğünde yastıkta pul pul izlerin çıkması gibi sonuçlar doğurur.

Cilt Kuruluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt kuruluğunu tedavi etmenin bir çok yolu vardır. Bu yolları aşağıda sizlere başlıklar halinde açıkladık. Eğer aşağıdaki maddeleri dikkate alır ve uygularsanız cilt kuruluğu geçer ve rahat bir nefes alırsınız. Hem siz hemde cildiniz.

Nemlendirici Kullanın

Her daim nemlendirici taşıyın. Gün boyunca sık sık nemlendirici kullanmak cildinizi rahatlayacaktır. Gün boyu nemlendirici kullanmak hem cildinizi yumuşatacak hemde cildinizdeki çatlaklardan sizi kurtaracaktır.

Nemlendirici kremleri çeşitli mağazalardan veya kozmetik reyonlarından hatta eczanelerden bulabilirsiniz. Ancak nemlendirici kremler farklı özellikler gösterebilir. Bunun için size en uygun olan nemlendirici seçilmeli ve kullanılmalıdır.

Cilt Kuruluğu için İlaçlar

Bu ilaçları sadece doktorlar önerebilir. Bu nedenle cilt kuruluğu için antibiyotik kremler veya çeşitli ilaçlardan uzak durun. Doktorunuzun önermediği hiç bir ilacı alıp kullanmayın.

Bazı Alışkanlıkları Değiştiriniz

Sizlere önerimiz eliniz devamlı su içerisindeyse eldiven kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Yazının başında da belirttiğimiz gibi sık sık nemlendirici sürün. Eğer bir hobi amacı ile sürekli suda kalmanız gerekiyorsa bir müddet ara vermeniz yerinde olacaktır.

Önerilerimiz Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir?

 1. Sıcak suya dikkat !. Sıcak sudan uzak durmalısınız. Sıcak su cildinizi daha çok kurutur. Mümkünse soğuk değilse ılık suyu tercih edin. Sıcak su, cilde nem veren doğal yağları azaltmaktadır.
 2. Sahip olduğunuz ve kullandığınız kozmetik ürünlere dikkat etmelisiniz Çünkü bazı kozmetik ürün içerisinde alkol mevcuttur. Bu yüzden emin olduğunuz tavsiye edilen ürünleri kullanınız.
 3. Deniz, plaj konusunda ısrarcı olmayınız. Çok uzun süre su altında kalmayın. Fazla su ile haşır neşir olmak cildinizi kurutacaktır.
 4. Hava durumuna bakmayı ihmal etmeyiniz. Soğuk ve sıcak havalara dikkat edin. Sıcakta yüzünüzü soğukta ise ellerinizi korumaya çalışın.
 5. Su içiniz. Su içmek cilt kuruluğunu geçirecek en önemli yapı taşıdır. Bu nedenle günde en az 2 lt. su tüketmelisiniz.
 6. Alkol, sigara gibi alışkanlıklarınızı kısmalısınız. Özellikle aşırı alkol tüketimi cilt kuruluğu sorununu hızlandırır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

 • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler