Cilt Kuruluğunun Neden Olur? Cilt Nasıl Nemlendirilir?

Cilt Kuruluğunun Neden Olur? Cilt Nasıl Nemlendirilir?

Cilt kuruluğu önemsemeniz gereken bir cilt sorunudur. Ev yapımı doğal yöntemler ile cildinizi sizde nemlendirebilirsiniz. Bayanlar güzel bir cilde kavuşmak için pek çok farklı nemlendiriciyi ve kozmetik ürünü kullanmasına rağmen istedikleri sonuçları alamamaktadır., cilt kuruluğundan kurtulamıyorsanız, bir dermatoloğa başvurmanız gerekiyor. Peki en çok karşılaşılan cilt sorunlarından biri olan cilt kuruluğunu nedir? ve cilt kuruluğu tedavisi nasıl yapılır ?

Not: Yazıyı okuduktan sonra yazının sonunda bulunan evde doğal nemlendirici maske yapımı konusunu inceleyebilirsiniz.

Hangi insanlarda cilt kuruluğu sorunu görülür?

Bilindiği üzere insan derisinin üst tabakasının ortalama %10’u sudur. Cilt üzerindeki deri tabakasına ait suyun azalması, deride çatlama, kaşıntı ve kuruluğa başlıca sebebidir. Bu yüzden, gerek temizlik gerekse alışkanlık yüzünden sık sık duş alan insanlarda cilt kuruluğu yaygındır sık duş alanlardır. Elbette duş almak vicut üzerindeki kirden kurtuluş olsada cildi kurutması gibi bir nagtif özelliğe de sahiptir.  Özellikle son 20 yıldaki iş tepposunun artması bireylerin daha sık çalışma gelir elde eğiliminin atması yüzünden toplumdaki cilt kuruluğu yüzdesi artmıştır.

Cilt kuruluğunun Neden Olan Etmenler Hangileridir ?

Cilt Kuruması yaşayan insanlara baktığımızda çoğunlukla aşağıdaki nedenlerden birini ya da bir kaçını gösterdiğini görürüz.

 • Sıcak su temas etme,
 • Deterjanlar,
 • Giysiler ile dolayı oluşan sürtünme,
 • Kısa aralıklarla uçak yolculuğun yapma
 • Devamlı rüzgar esintisine maruz kalmak
 • Çevre kirliliği,
 • Evde veya ofiste Klima etkisinde kalma
 • Kimyasal maddeler ile temas da bulunma
 • Atopik egzama, kalıtsal bazı hastalıklar, ihtiyosis, sedef gibi cilt hastalıkları
 • metabolik faktörler
 • tiroit bezinin yeterince çalışamaması
 • aşırı kilo kaybı
 • ilerleyen yaş da, kuru deriye neden olan diğer faktörlerdir.

Cilt kuruluğu nasıl anlaşılır ? Başlangıç Belirtileri Nelerdir ?

Cilt kuruluğunun ilk belirtisi kuruyan derinin donuk gri beyaz bir renk almasıdır. Basit tabirle deri susuz kaldığını belli eder. Bu Kuruluma arttıkça, renk değişikliğine ek olarak ciltte gerilme hissi, pul pul soyulmalar, kepeklenme, deri yüzeyinde pürüzlenme, çatlaklar, yarıklanmalar oluşur. Genellikle yoğun bir şekilde görülen kaşıntı sorununun asıl nedeni cilt kurumaları yüzünden olmaktadır

Cilt kuruluğu ile Vücutta Karşılaşınlan Bölgeler Hangileridir?

Ciltte kuruma problemi özellikle kollarda, bacaklarda ve gövdede daha belirgin olur; Bunun nedeni ise bahsi geçen bölgelerde yağ bezi oranının diğer bölgelere kıyasla daha az olmasıdır. İnsan yüzü vücudun diğer bölümlerine göre su geçirmez bir yapıdadır. Fakat duş almanın sıklaştığı günümüzde doğal deri lipitlerinin kendini yeniden üretmesi için sürazdır ve yetersizdir. Bu yüzden cilt kuruması, özellikle yağ bezleri daha az olan kol ve bacaklarda belirgin ölçüde şiddetli geçirilir.

Kuru Cilde Sahibim, Öncelikle kuru ciltler için olan ürünleri mi ? Önce dermatoloğa mı başvurmalı?

cilt kurumasiCilt kuruluğu önemli bir cilt hastalığıdır. Bu yüzden ileri derece ve doğal yollarla çözemediyseniz(yazının sonunda doğal maske yapımı konusu olacak) işinin ehli dermatoloji alanındauzman bir doktor ile görüşerek sağlık sektöründen faydalanabilirler.

Burada cilt kuruluğu yaşayan kişinin kuruma şiddet önemlidir. Cilt nemlendiricleri yeterli olacağı gibi ileri seviye tedavi yöntemleri de tercih edilebilir.

Cildi kuru kişiler, hangi tür kozmetik ürünleri Tercih Etmelidir?

Elbette nemlendirici veya doğal nemlendirici maskeler kullanımı en doğru tedavi yöntemidir.Kuru cilt problemi olanlar, yağ içinde su emülsiyonu dediğimiz ve deriyi diğerlerinden daha etkili şekilde nemlendiren ürünleri tercih edebilirler. Deride herhangi bir hassasiyet sorununa sahip olmayanlar ise üre ihtiva eden kozmetik nemlendiricilerden fayda sağlayabilirler.

Ek olarak bgenellşkle banyo sonunda kullanılan vücut yağları, derinin nem kaybını bir nebze engeller. Kullanım yerine göre uzman birine danışılarak bu ürünlerden fayda görebilirsiniz.

Göz çevresi kuruluklarında ve buna bağlı oluşan çizgilerde ne gibi uygulamalar yapılabilir?

Göz çevresi için en çok kullanılan ve fayda görülen yöntem göz çevresi kimyasal peelingleridir. Bu ürünler; göz çevresinin morluklarıyla lekelerini açar, ince çizgileri hafifletir, derinin nemlenmesini ve aydınlanmasını faydasını sağlar.

Kış Mevsiminin Cilt Bakımı Üzerinde Etkisi Var mı?

Kış mevsiminde cilt bakımı sırlarıÖzellikle kış mevsimi, cilt kuruluğuna neden olur. Kış mevsiminin cildi kurutucu özelliği vardır ve buna “kış kaşıntısı” denir. Bu mevsimde dikkat edilmesi gereken nemlendiricileri az ama düzenli kullanmak ve mevsimin getirdiği soğuklara karşı öneml alarak giyinmektir.

Kış mevsiminde cilt kuruluğu için önlem konumuzu okursaniz cil sağlığını korursunuz. Kışın cilt bakımı

Cildin Kuruması Önlenmesi İçin BESLENME nasıl yapılmalıdır?

Cilt kuruluğunu engellemek için tüketilmesi gereken en önemli ve yegane şey bol bol su içmektedir. İnsan vücudu için suyun gerekliliği yadsınamaz bir gerçektedir. Ek olarak sırf su ile değil, takviye olarak bitki çayları, meyve suları gibi ek sıvı maddeler ile vicuda sıvı alınması vicuda takviye olaraktır. Cilt sağlığı için sebze ve meyvelerin tüketilmesi vücudun kendini yenilemesinde ve daha güzel bir cilde kavuşmakta fayda sağlayacaktır.

Doğal maskeler çözüm mü

Doğal yöntemleri sağlık risk taşımadığı için öncelikle denenen methodlar arasındadır. Ziyaretçilerden aldığımız geri dönüşlerden anlaşıldığı kadarı ile insanlar öncelikle evde kendi maskelerini deneyip çözüm bulamaz ise sektörel ilaçları kullanmaktadır. Bu konudan inceleyip size uygun olan maskeyi kullanabilirsiniz. Maske Yapımı Tıkla

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

 • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler