Cilt Lekeleri Nedeni ve Tedavi Yöntemleri

Cilt Lekeleri Nedeni ve Tedavi Yöntemleri

Cilt lekeleri; cilt yapısı üzerinde sahip olduğu normal rengin dışında gözle görülür bölgesel renk değişimi/koyulaşmalarına cilt lekesi şeklinde tanımlanır. Cilt lekelerinde cinsiyet farkı yoktur. Bu yüzden hem erkeklerde hemde kadınlarda görülebilir. Tahmin edilebileceği gibi cilt lekeleri hem erkeklerde hem de kadınlarda estetik açıdan hoş olmayan bör görüntüye sebep olur. Bu yüzden pek çok kişi tarafından da çoğu kez de bu görüntünün kişide piskolojik baskıya sebep olur. Bu baskı yüzünden de psikolojik olarak cilt lekelerinden ciddi anlamda etkilenmek sıklıkla görülen cilt lekelerinin zararları olarak bilinmektedir.

Kişinin cildi üzerinde meydana gelen lekeler, vücutta “melanin” isimli enzimin lekenin çıktığı noktada normalden fazla birikmesi sonucu oluşmaktadır.Tıp dilinde “ephelis” adıyla bilinir. Kişinin cilt yapısında görülmekte olan lekelenmeler halk arasında genel olarak güneş lekeleri, yaşlılıktan kaynaklı lekelenmeler ve karaciğerden kaynaklı lekelenmeler olarak anılmaktadır.

Melanin denilen maddenin bu bölgesel olarak birikme durumu; hormon tedavilerinden kaynaklı, hamilelik sürecinde bulunulmasından kaynaklı, bazı kozmetik ürünlerinin kullanılmasıyla birlikte içeriklerinin cilt üzerinde bir takım etkiler yaratmasından kaynaklı, tiroid hastalıklarına sahip olunmasından kaynaklı, doğum kontrol haplarının kullanılmasından kaynaklı ya da epilepsi ilaçlarının kullanılmasından kaynaklı olabilmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz nedenler melanin enziminin kişinin metabolizmasındada aşırı derecede üretilmesine ve bölüm bölüm depolanmasına neden olmaktadır. İzah ettiğimiz sebeplerden cilt üzerinde lekelenmelerin görülmesi dolaylı ihtimaller olarak gözükmektedir.

Ek olarak cilt üzerinde leke oluşturacak en büyük unsurlardan biri de güneş ışınlarıdır. Çok fazla süreçler boyunca güneş ışınlarına maruz kalmak, güneşin cilde nüfuz ettirdiği UV ışınlarından kaynaklı kararlar oluşturmakta ve cilt bu zararlarını lekelenmeler olarak dışarıya vurmaktadır. Çünkü cildin çekmiş olduğu fazla UV ışını da melanin maddesinin bir anda çok yükselmesine sebep olabilmektedir.

Bu tür güneş ışınlarından kaynaklı olan cilt lekelenmelerinden kurtulmak için, her mevsim cilt yapısını güneşten korumaya özen gösterilmelidir. Çünkü sanıldığı gibi güneş ışınları sadece yaz mevsiminde değil, kar yağdığı süreçteki havalarda ya da bulutlu havalarda dahi zarar verici düzeyde olabilmektedir.

Yaz aylarında en az 50 faktör koruyucu kullanmak, kış aylarında da 15-20 faktöre sahip koruyucular kullanmak ciltte istenmeyen lekelerin oluşmaması adına alınabilecek en basit önlemlerden biridir. Tabi bu kremleri gün içerisinde sadece 1 sefer sürüp bütün gün aynı etkide koruma sağlamasını beklemek gibi bir durum söz konusu değildir. Mutlaka gün içerisinde 4 ya da 5 saatte bir bu kremleri tekrar tekrar cilde uygulamak gereklidir.

Bahsettiğimiz tüm bu cilt lekesi problemlerinin çözüm aşamasında, tıbbi olarak uygulanan cilt müdahalelerinin yanında bir de doğada bulunan doğal malzemelerle yapılacak cilt lekeleri için maskelerle ya da bitkisel cilt lekeleri tedavileriyle de kısa sürede lekelerden sağlıklı bir şekilde kurtulabilmek mümkündür.

Cilt lekeleri nasıl geçer?

Cilt lekelerinin geçirilmesi için uygulanan medikal yani tıbbi yöntemler şu şekildedir;

Kimyasal peeling

Bu tür peelinglerin mutlaka işinin uzmanı doktorlar tarafından hastaya uygulanması gerekmektedir. Bu uygulama yapılırken meyve asidi benzeri ilaçlar kullanılır ve uygulamanın doğru yapılması takdirinde iyileşme çok çabuk süreçlerde görülür. Uygulama aşaması ise kişin cilt yapısının durumuna, cilt rengine ve cilt tipine göre değişiklikler göstermektedir.

Mikrodermabrazyon

“Aluminyum hidroksi kristalleri” denilen ürünler kullanılarak cildin yüzey kısmına yapılan peeling şeklidir. Çoğu zaman tek başına kullanılsa da bazı durumlarda uzman doktorun gerek gördüğü takdirde kimyasal peelingle birlikte kullanılmaktadır. Uygulamanın yapılması adına herhangi bir ameliyat şartlarının oluşturulmaması gerekmektedir.

Dermabrazyon

Dermabrazyon işleminde derinin en üst tabakası ile bu tabakanın bir kısmında kalan tabakanın çok hızlı bir şekilde dönen zımpara kağıdıyla ya da bir tel yapılanmasıyla tamamen soyulmasıdır. Bireyi biraz zorlayıcı bir işlem olduğundan uygulama aşamasından sonraki ilk 1 ay cildin muazzam derecede dikkatli korunması gerekmektedir.

Kriyoterapi

Ciltte bulunan lekenin dondurulma işlemine maruz bırakılarak yok edilmesi durumudur. Çok kolay ve pratik bir işlem olan kriyoterapi, uygulanma aşamasından sonra müdahale edilen bölgede su toplanmasına ya da kızarıklıklar oluşmasına sebep olabilmektedir.

Kavun ve elma maskesi

Bir tam elmayla küçük boylardaki kavunun yarısını rendelendikten sonra üzerine yeteri kadar şeker ve kırmızı şarap ilave edilir. Hazırlanan karışım kavanozda saklanıp güneş alacak şekilde 10 günlüğüne bekletilir. Bu süre sonrasında süzülerek malzeme bitene kadar her gün cildinize hafifçe sürülür. Kısa süre sonra lekeleri yok ettiği gözle görülür biçimde belli olacaktır.

Lazer

Cilt lekeleri için en bilindik tıbbi tedavi olan lazer tedavisinde, karbondioksit cilde nüfuz ettirilerek cildin derin bir şekilde soyulmasını ve lekeli bölgenin ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Uygulama sonrasında iyileşme dönemi uzun sürse de iyileştikten sonra deri eskisinden daha canlı ve sağlıklı bir görünüme kavuşmaktadır.

Saydığımız bu tıbbi müdahalelerin yanında cilt lekeleri için maske ve cilt lekeleri için krem uygulamalarını da şu şekilde sıralayabilmemiz mümkündür;

Yumurta akı- limon kremi

Bir tam limonun kabuğunu rendeledikten sonra bir yumurtanın akını bu malzemenin üzerine ekleyin. Malzeme krem haline gelene kadar iyice çırpın. Eğer krem kıvamı almıyorsa biraz daha limon kabuğu eklemeniz mümkündür. Son olarak yaptığınız bu doğal kremi banyoya gireceğiniz süreçten 1 saat önce cildinize sürmeniz lekelerden kurtulmanıza büyük yarar sağlayacaktır.

Süt ve pirinç maskesi

Bir su bardağı miktarındaki yağsız sütte bir çorba kaşığı miktarındaki pirinç pişirildikten sonra malzemeyi süzerek her gece aynı tarifi yapıp bir müddet boyunca yüzünüze bu malzemeyi uygulayın.

Havuç kremi

Bir kaç adet havucu rendeleyip suyunu çıkardıktan sonra, içerisine killi toprak ekleyin. Krem kıvamına gelene kadar karıştırdığınız bu malzemeye zeytinyağı da ekleyerek yumuşamasını sağlayın. Krem bitene kadar günde iki defa kremi cildinize uygulamanız yeterlidir.

Salatalık maskesi

Buzdolabında uzunca süre bekleyen salatalığı ortadan ikiye ayırıp her iki tarafla da cilt ovalanmalıdır. Haftada üç gün boyunca yaptığınız bu uygulama sayesinde lekelerin ciddi anlamda azaldığını görmeniz mümkündür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

  • YORUM
Facebookta bizi bulun

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.