Cilt Tipine Göre Cilt Bakımı

Cilt Tipine Göre Cilt Bakımı

Cilt Tipine Göre Cilt Bakımı 

Sizler için, cilt tipine göre cilt bakımı nasıl yapılırın cevabını araştırdık. İsterseniz daha fazla vakit kaybetmeden konumuza geçelim.

Normal Cilt Bakımı

Gözenekleri kapalı, lekesiz ve problemsiz olan cilde normal cilt diyebiliriz. Bu cilt tipine sahip olanlar, süt tipi temizleyici, normal bir tonik ve su içerikli bir nemlendirici kullanmalıdır.

Kuru Cilt Bakımı

İnce bir üst deri tabakasına sahip olup, gözeneleri ufak ve kapalı olan cilt tipine kuru cilt diyoruz. Kuru ciltlerde yağ salgılanması normalin altında olduğu için, görünüm mattır. Kuru ciltlerde pul pul kalkmalarda görülür. Cilt kırışmaya oldukça elverişlidir. Kullanacakları ürünlere gelince; süt tipi temizleyici, düşük alkollü tunik, besleyici gece kremi, yağ içerikli nemlendiriciler, göz çevresi kremi gibi.

Karma Cilt Bakımı

Alın burun ve çene bölgeleri yağlıdır. Yağlı olan bölgelerde siyah noktalar, yağ butonları bulunabilir. Karma ciltliler; süt tipi temizleyici, düşük alkollü tunik kullanmalıdır. Cildin durumuna göre nemlendirici ve göz çevresi kremi de kullanılabilirler.

Yağlı Cilt Bakımı

Gözenekleri açık olup, görünümleri yağlı ve parlaktır. Bu cilt tipine sahip olanların gözenekleri genellikle dolu, sivilceli ve siyah noktalı olabilir. Bu cilt tipine sahip olanlar; jel tipi temizleyiciler, alkollü tunik, su içerikli nemlendiriciler, sıkılaştırıcı maskeler kullanmalıdır.

Yağlı Cilt sivilceliyse: Gözeneklerin fazla yağ salgısının dışarı çıkmayıp, olduğu yerde birikmesiyle sivilce ya da siyah nokta oluşur. Yağlı ciltler ürün kullanırken çok dikkat etmelilerdir ki, bu sorunlarla karşılaşmasınlar. Kullanacakları ürünlere gelince, kükürt, kâfur içeren sabunlar.

Yağlı Cilt Hassassa: Bu durumda; kırmızı lekeler, genişlemiş gözenekler, pul pul dökülmeler görülebilir. İç ve dış etkenlere karşı duyarlı olup, kaşıntı ve yanma görülebilir. Yağlı cilt hassassa; süt tipi temizleyici, alkolsüz tunik, su içerikli hafif nemlendiriciler, alerji giderici kremler kullanmalıdırlar.

Olgun Cilt Bakımı

Hücrenin yaşam ritminin yavaşlaması sonucu oluşan cilt tipine olgun cilt diyoruz. Ölü hücrelerin kat kat yığılması, ciltte kaba bir görüntü oluşur. Yağ hücreleri daha yavaş çalıştığı için, ciltte çizgilenme ve kırışıklık oluşur. Olgun cilde sahip olanlar devamlı nemlendirici kullanmak zorundadırlar. Kullanacakları ürünlere gelince; E vitamini ve kipozom içeren kremler, alkolsüz tunik, alerji giderici kremler, su içerikli hafif nemlendiriciler.

Eminim ki, cilt tipine göre cilt bakımı nasıl olur sorusunun cevabını en iyi şekilde aldınız. Daha önce yaptığınız cilt hatalarını bunda sonra yapmamanız dileğiyle…

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler