Cilt Tipleri ve Cilt Sorunları Tedavisi

Cilt Tipleri ve Cilt Sorunları Tedavisi

Cilt bakımı hakkında en sık tekrarlanan sık yapılması değil gerektiğinde ve belirli aralıklarla yapılmasıdır. Öyle ki Güzelleşmek için cilt bakımı bir tek bu şekilde etkili olmaktadır. Güzel bir cilde sahip bayanların ortak özelliği cilt sorununu doğru tespit etmeleri ve bu sorun uyarınca cilt bakımı yaptırmalarıdır. Eğer cildinize aslıdna gerek olmayan bir bakım yaptırır iseniz bunun yan etkileri size faydadan çok zarar verebilmektedir. Tıpkı diğer sağlık birimlerinde olduğu gibi yerinde ve doğru tedavi cilt bakımında oldukça önem arzetmektedir.

Cilt Bakımında Cilt Tipi Tespiti Çok Önemlidir

Cilt bakımı sırasında kullanılan ürünler eğer cilt doğru cilt sorunu için kullanılmıyorsa fayda görmek mümkün değildir. Bu sebepten dolayı öncelikle doğru sorunu belirlenmeli ve buna göre hangi cilt bakımı yapılacağına karar verilmelidir. Cilt bakımı açısından bu önemli konuyu şöyle örneklendirmek gerekir. Örneğin kuru ciltler için kullanılması gereken nemlendiricileri siz zaten yağlı cilt sorunu olan biri tarafından kullanıldığı takdirde ciltte yağ oranı artacaktır. Buna devam edilirse cilt için felaket başlayacak ve ciddi bir sorunlarına maruz kalacaktır. Konunun önemini açısından bir başka örnek vermek gerekirse karma ciltlerin hem kuru hem de yağlı cilt bakım ürünleri kullanması gerekirken genel kullanılması durumunda bölgelerin biri için çözüm olan krem diğeri için tahrip edici olabilmektedir.

Cilt türleri, cilt tipleri, cilt kaça ayrılır
Cilt Tipleri

Bu önemli sebeplerden dolayı cilt problemlerinitespiti içn oldukça önemli olan cilt tiplerine gelecek olursak. İnsan cildi genel olarak 4 başlık altında incelenebilir.

Yağlı Ciltler

Yağlı ciltlerin en belirgin özelliği aşrı yağ besili hücrelerin dış yüzeyde olduğu için daha parlak görülmersdir. Bunun açıklaması ise  gözeneklerin çokluğu ve sıklığı ve sebum salgısının dış hücrelere fazla miktarda olmasıdır. Öyleki dışardan bakıldığında bile cildin üzerindeki yağlılıkdan kaynaklı parlaklık seçilebilmektedir.  Ek olarak cilt üzerindeki yağ parmak ve tırnaklarca temas halinde dahi farkına varılabilir düzeydedir. Sürekli yağlı citler deride kir ve bakteri birikmesine buda sivilce ve aknelere yol açtığı bilinen bir durumdur. İşte bu sebeplerden ötürü yağlı cit sorunu dikkate alınmalı ve es geçilmemelidir.

Kuru Ciltler

Kuru ciltler genellikle soluk ve donuk bir görünüme sahiptirler. Deri altı bezlerinden sebum salgısı dış katmana yetersiz ulaştığı için deri ince ve kırılgan bir yapıdadır. Sebum salgısının dış deriye az gelmesinin nedeni deri altı bezlerinin az salgı yapması ve gözeneklerin seyrek oluşudur. Kuru ciltler çatlaklara ve kaşıntıya çok yatkındır buna bağlı olarak yaralanma ve kanamalar çok sık görülür. Ayrıca kuru ciltlerde duş sonrası kızarıklıklar görülür. Bunun nedeni zaten az olan deri üstü koruyucu tabakasının uzaklaşması ve cildin deterjanlara küçük çapta alerji sergilemesidir.

Karma Ciltler

Karma ciltler hem yağlı cildin hem de kuru cildin bir arada görüldüğü cilt tipidir. T bölgesi olarak adlandırılan alın ve burundan çeneye inen kısım genelde yağlıdır. Yanaklar ise kuru cilt özelliği gösterir. Bu farklı özellikteki kısımlar kısmen birbirini taşınma ve bulaşma şeklinde tamamlasa da yetersiz gelmektedir.

Normal Ciltler

Normal ciltler arzu edilen cit tipidir. Bakımı en kolay ve güzelliğini koruyan mükemmel cilt tipidir. Sebum salgısı ve gözeneklerin dengeli olduğu sivilcelerin normal seyrinde görüldüğü bir cilt tipidir. Hatta hafif bir bakım ile sivilce ve akne sorunu neredeyse hiç görülmez. Cildini temiz tutan bayanlar ve erkekler cilt sorunları ile çok az karşılaşır. Çok az pembemsi bir görünüme sahiptir. Cilt bakımı olarak bu cailde sahip insanlar bakım için sadece normal temizliğine dikkat etmesi yeterlidir. Bu cit türünce cilt bakımı ve cilt temizliği dolaydır. Yapılan maskeler genelikle cildi güçlendirici maskelerdir.

Cilt tipleri sadece bu 4 basamakla sınırlandırılamaz. Tüm bu cilt tiplerinin kendi içlerinde de dereceleri vardır. Bu nedenle kullanılacak bakım ürünleri de cilt hangi aralıkta olursa olsun zarar vermeyecek ve gereken etkiyi mükemmel bir şekilde gösterebilmelidir. Bu ürünler ise kesinlikle doğal ve bitkisel ürünler ile yapılan bakım ürünleridir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Bende aşırı yağlı cilt sorunu var. Bu yüzden sıkı bir diyete başlamaya karar verdim güzelleşmek için. Önerileriniz nelerdir?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler