Ciltte Aşırı Tüylenme ve Tedavi Yöntemleri

Ciltte Aşırı Tüylenme ve Tedavi Yöntemleri

Ciltte bir anda görülen aşırı tüylenme sorunu yaşıyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazıda aşırı tüylenme sorunun nedenlerini ve bu soruna tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.Eğer cildiniz hassas ise istenmeyen tüylerden kurtulma şeklinize dikkat etmelisiniz; çünkü bazı yöntemler çok agresif olup cildinizi tahriş etme ihtimali mevcuttur.

Ciltte Tüylenmeye Yol Açan Faktörler Nelerdir?

Vücut bakımı

Ergenlik: Gençlerde ergenlik çağına girmek ile başlayan değişim sürecinde vücuttaki hormonsal değişimler ile birlikte ciltte aşırı tüylenme oluşabilecektir.

Böbrek üstü Bezi Bozuklukları: Erkeklik hormonu böbrek üstü bezlerde salgılanır. Böbrek üstü bezlerinde yaşanan bir sorun aşırı tüylenmeye yol açabilir.

Menopoz: Bu dönemde(Menopoz döneminde) vücutta  östrojen adı verilen kadınlık hormonu oranı azalmaktadır. Fakat vücutta androjen hormonu hala salgılanmaya devam etmektedir. Bundan ötürü deride menopoz döneminde aşırı tüylenme olabilir. Eğer ebebeyinlerinizde de aşırı tüylenme sorunu varsa menepoz döneminde tüy sorunu yaşama ihtimaliniz daha yüksektir.

Genetik faktörlerde bu durumda etkilidir. Özellikle anne ya da babasında aşırı tüylenme sorunu olan kişilerde bu sorun daha fazla görülmektedir.

Kullanılan İlaçların Yan Etkileri: Erkeklik hormonu barındıran ilaçların tüketimi ile aşırı tüylenme yaşanabilir.

Ciltte Aşırı Tüylenme Nasıl Teşhis Edilir?

Hastaya uygulanacak hormon testleri ile kanda mevcut olan hormonların değeri belirlenir. Ayrıca ultrason gibi tetkikler ile böbrek üstünde yaşanabilecek bozukluklar da incelenerek hastalığa teşhis konulabilir.

Aşırı Tüylenme Tedavisi

Tıbbi Tedavi: Aşırı tüylenme sorunu olan kişilere en sık doğum kontrol hapları reçete edilir. Bu tarz hapların içeriğinde bulunan östrojenler karaciğerde androjenler ile buluşarak erkeklik hormonunun etkisini azaltır. Aşırı tüylenme böbrek üstünde yaşanan bir sorun karşısında gerçekleşiyorsa kortizon içerikli ilaçların kullanımı uygun görülür.

Kozmetik Tedavi: Aşırı tüylenmeye karşı, ağda, tüy dökücü kremler kullanılarak sorun kalıcı olmasa da tedavi edilebilir. Ancak kozmetik tedavi yöntemlerinden birisi olan epilasyon aşırı tüylenmeye karşı kalıcı bir çözümdür.

Lazer epilasyon Alanında bilgili ve uzmanların çalıştığı güzellik kliniklerde uygulanması önerilir. Lazer epilasyon yöntemi aşırı tüylü kadınlar için bir çözüm olabilir. Fakat lazer epilasyon yönteminin dezavantajı ise pahalı olması ve %100 başarı oranını ulaşamamasıdır. Buraya tıklayarak lazer epilasyon hakkında tüm merak edilenleri öğrenebilirsiniz

Tüy dökücü kremler Vücudunda aşırı tüylenme sorunu yaşayanların vücut tüylerinden kurtulmaya yönelik basit ve acısız bir alternatiftir. Fakat bazı bayanların cilt tahrişine yol açtığı raporlanmıştır. Az miktarda kremi bacağın bir kısmına uygulayarak test etmeniz önerilir. Bölge kızarır, kaşınmaya ya da “aşırı yanma” başlarsa, cildinizdeki kremi temizleyip kullanımı bırakmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler