Çocuğunuzun Zeka Gelişimini Arttıracağınız 10 Yöntem

Çocuğunuzun Zeka Gelişimini Arttıracağınız 10 Yöntem

Tüm anne ve babanlarçocuklarının  sağlıklı ve zeki şekilde bümesi ve yetişmesi isterler. Bu gelişim sırasında güzel bir hayata kavuşması ve mutlu olması istenir. Bunu gerçekleştirmek için bize neler düşüyor? Hangi yolları izleyerek çocuklarızın zeka düzeyini artmasını sağlarsınız?

Aslında burada yapmanız gerekenler hamilelikten itibaren başlamaktadır. Bu yüzden zeki çocuk için doğduktan sonra da izlenecek olan adımlar ve izlenmesi gereken bir süreç mevcut var ancak anne karınından itibaren bu yolun izlenmesi oldukça önemli.Sıradan ve klasik bir yaklaşım olacak ancak bilimsel olarak yapılan araştırmalar da gayet net bir şekilde gösteriyor ki,anne ve babadan kalıtımsal olarak geçen zekanın etkisi olduğu kadar,ebeveynlerin de yaklaşımları çocukların zeka gelişimlerinde oldukça önemli.

bebek-zeka

Doğum öncesi dönem

Herşey burada başlıyor aslında.Alacağınız gıdalar ,zararlı alışkanlıkların tüketimi,miktarı herpsi bebeğin anne karnındaki gelişimini yakından etkiliyor.Elbette ki herşeyi dört dörtlük bir şekilde gerçekleştirmek imkansız olabiliyor ancak bebek yapma niyetindeyseniz şayet,beslenmenizin dengeli olmasına özellikle dikkat etmeniz gerekmekte.

Hamilelik sürecinde zeka gelişimi

Burada en önemli nokta vücudunuzun durumu.Spor yapmanız,bebeğe zararı olmayan hareketleri uygulayıp,egzersiz yapmanız da bebeğinizin zeka gelişimini etkileyen faktörler arasında yer almakta.Özellikle hamilelik sürecinde doktor kontrolü altında olmanız ve 2’li,3’lü testlerle bebeğinizin zeka gelişimine yönelik bulgular elde edilmesini sağlayan kontrolleri yaptırmanız gerekli.

Vücut direnci

Sonuçta bebeğinizin ilk yuvası sizin bedeniniz olacak.Bu noktada onun barınacağı ve ortalama 9 ay süreyi geçieceği bedeninize iyi bakmak durumundasınız.Uyku düzeniniz,beslenme alışkanlıklarınız,vücudunuzu dinlendirmeniz çocuğunuzun zeka gelişimini etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.

Genetik durumlar

Anne ve baba zeki,çocuk da zeki olur tarzı yaklaşım son derece yanlış.Bebeklerde zeka gelişimi,onların direk hayatı ve yaşamı nasıl algıladıkları ve bu algılarının nasıl desteklendiğiyle alakalıdır.

Doğal beslenme

Maalesef günümüz şehir hayatında,organik ürünlerin büyük marketlerde ayrı raflarda,yüksek fiyatlarla satıldığı bir dönemdeyiz.İnsanlar doğal olan gıdalara daha yüksek meblağlar ödeyip satın almak durumunda kalıyor.Bu noktada bunu ne kadar başarabilirsiniz bilemiyoruz ancak doğal olan herşey bebeğinizin zeka gelişimine olumlu yönde katkı edecektir.

Mama seçimi

Anne ve babaların en zorlandıkları konuların başında geliyor mama seçimleri.Piyasada birçok farklı markanın değişik ürünleri bulunuyor ve ebeveynler seçim noktasında oldukça zorlanıyorlar.Bu mamalarda yer alan farklı maddeler bebeğin zeka gelişimi için farklı etkiler yaptığından,doktorunuzdan tavsiye alarak mama seçimini yapabilirsiniz.

Oyuncaklar ve teknolojik cihazlar

oyuncakBazen çocuğumuz uslu dursun diye bazense sussun diye ellerine verdiğimiz teknolojik cihazların zeka gelişimlerinde olumsuz etkileri vardır.Çocuğunuzda zeka gelişimi yerine tersine etkisi olan bu cihazları çocuğunuzdan uzak tutmanızda yarar var.Bunun yerine çocuğunuzun kendi seçeceği ve oynamaktan zevk alacağı oyuncakları almanız çok daha önemlidir.

Ve sevgi

Aslında burada yazılanların en önemlisi.Sevgi ve ilgiyle büyüyen çocuğun ruhsal gelişimi olumlu olacak ve zeka gelişimine de olumlu yönde katkı yapacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler