Çocuklara Sütü Sevirmek Neden Önemlidir?

Çocuklara Sütü Sevirmek Neden Önemlidir?

Çocuğunuza Sütü Sevdirmeye Çalışın
Cocuklara-Sut-Icme-Sevgisi-VerilmeliTelevizyonda çıkan reklamlarda, filmlerde çocukların iştahla süt içtiğini görebilir ve benim çocuğum neden içmiyor diyebilirsiniz. Çocuklarınızın gelişimi açısından zorla süt içirmeye çalışıyorsanız Çocuk sağlığı ve Hastalıkları Bölümünde uzman doktor Ömer Berk sütü sevmeyen çocuklara süt  içirme inceliklerini anne ve babalara anlatmaktadır.

Laktoz Bazı Çocuklara Dokunur

Anne sütünden kesilen bazı çocukların inek sütünü reddetmesi normaldir. Bunu nedeni ise ya sütün tadını beğenmemiş ya da biberondan içmek istememiştir. Hatta çocuklar anne memesi ile duygusal bir bağ kurduğu için daha sonra süt içmek istemeyebilir. Sütü sevmemelerinin bir başka sebebi de sütün İçindeki laktoz  intoleransı olabilmektedir. Süt içen çocukların bazılarında karın ağrısı, gaz sancısı ve kramplarla rahatsız olmasının nedeni sütün içerisinde bulunan laktozun sindirilmesinde yaşanan zorluklardır.

9 Yaşına Gelene Kadar 2 Bardak Süt

Günlük kalsiyum miktarı çocukların yaşlarına göre değişkenlik göstermektedir. 1-3 yaş aralığındaki bir çocuğun günlük süt ihtiyacı 500 mg olurken, ergenlik yaşına gelen çocukların ise 1000mg kadar çıkmaktadır. Bu bilgilere göre 1-3 yaş aralığında ki çocukların günde 2 bardak süt içmeleri, 4-8 yaş aralığındaki çocukların 2,5 bardak ve 9 yaşına gelen çocukların ise 3 bardak süt içmeleri yeterli olacaktır.

Çocuklara Sütü Sevdirme Tüyoları

Çocuklarınıza baskı yaparak süte aniden alıştırmaya çalışmak yerine yavaş yavaş içirmenin yolları aramalısınız. Mesela çocuğunuz süt hiç içmiyorsa ona sütü su bardağında vermeyiniz. Su bardağı yerine çay bardağına sütü koyarak alıştırmalısınız. Süt içmesi için baskı uygulamayın dedik ama çocuğunuza süt içmek ister misin? diye sorunca muhtemelen hayır cevabını alınca süt vermeyin demedik. Sadece orta yolu bulmanızı söylüyoruz. Yani sütünü nasıl getireyim, kakaolu mu, ballı mı, çilekli mi ya da pekmezli i gibi sütü çeşitli sunumlar ile zenginleştirerek süte olan ilgisini uyandırabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuz kendini baskı altında hissetmeyecektir. Çocuklara sütü sevdirmenin tüyoları konusunda bir diğer öneri ise çocuklarınıza örnek olmanızdır.

Örnek olmak için anne ve babada süt içmelidir. Ayrıca puding, sütlaç, sütlü-meyveli içecekler, dondurma gibi sütlü besinler hazırlanırken çocuğunuzdan da eşlik etmesini isteyebilirsiniz. Tabi ki tüm bunlar yaparken de aşırıya kaçmamanızı öneririz. Çünkü aşırı süt kullanımında diğer gıdaların tüketilmesinin önüne geçmesine neden olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler