Çocuklarda Okul Fobisi ve Korkuyu Yenme Önerileri

Çocuklarda Okul Fobisi ve Korkuyu Yenme Önerileri


Çocuklarda Okul Fobisine Duyarlı Davranışlar ile Son Verin.

Çocuklarda Okul Fobisi Nasıl Oluşuyor?

Kimi çocuklar okula heves ile giderken kimi çocuk ise zorla gidebilmekte. Bir çok ebeveynin stres konusu olan çocuklarda okul fobisi her çocuk da görülmesede genel olarak hemen hemen her ebeveynin sıklıkla duyabileceği bir durum. Sebebini anlayamadığımız sebeplerden dolayı çocuklarımızın bir çoğu okula ağlayarak veya istemeyerek gidiyor. Özellikle bu durum ilk defa okula giden çocuklar için sıklıkla görülen bi durum. Bu gibi durumlar çocukların okul hayatını büyük derecede etkiliyor. Yalnızlık duygusu, korku ve yabancı çevrenin verdiği etkenlerden dolayı çocuklarda okul fobisi doğuyor, “Tamam istediğin olsun okula gitmeyelim” “Eve dönelim” gibi cevaplarla çocuklarımızı her ne kadar geciktirip eski hallerine döndersek de aslında onların içinde bu durum hiç de öyle değil. Çocuklarda okul fobisi nasıl oluşur? Sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz;

  • Anne ve babadan ayrı kalma.
  • Yabancı ortam ve yabancı insanlara adapte olamama.
  • İlk günlerde yaşadığı olumsuzluklar.
  • Dış etkenler ve ailenin çocuğa davranış durumları.

İlk defa okula giden çocuklar ailelerinden ayrı kaldığı ve tanımadığı yabancı bir ortama katıldığı için durumu garipseyerek korku ve endişeye kapılabiliyor. Çocuk aklı dediğimiz terim de tamamen bu aşama da boy göstermekte. Net olarak düşünüp karar verememesi sonucunda çocuklarda okul korkusu git gide büyüyebilmekte. Ebeveynler bu durumu ciddiye alarak kesin çözümler üretmeli, çocukları ile tartışmaya girmeden nazik ve anlaşılabilir bir dille ikna etmelidirler.Çocuklarda Okul Fobisi

Çocuklarda Kaygı ve Endişe Nasıl Önlenmelidir?

Ailelerinden ayrılan çocukların sürekli kaygı ve endişe içerisinde olması aslında okul fobisinin oluşmasına büyük bir etkendir. Sürekli ailesinin yanında olmak isteyen çocuklar kimi zaman aileleriyle bile yatmak isteyebiliyorlar. Dışarıdan ne kadar mutlu ve huzurlu bir tablo gözükse de aslında öyle değil. Aileler çocuklarıyla bağlarını çok sıkı tuttukları için bile bu durumlar zamanla olumsuzluğa dönebilmekte. Bu yüzden çocuklarınızı küçük yaşlarda; okula, arkadaş çevresine, dışarıya ve tek uyuyabilme alanlarında geliştirmelisiniz.Küçük yaşlarda çocukların sürekli gezmesi, zaman zaman arkadaşlarıyla oyun oynaması, evde kısa süreli yalnızlıklar yaşaması okul fobisinin önüne geçilecek temel kurallardan birisidir diyebiliriz. Tabi ki ebeveynler bu durumu kontrollü ve ölçülü bir şekilde gerçekleştirmeli, aksi takdirde çocuklarınızı çok rahat bırakmanız da olumsuz sonuçların doğmasına sebep olabilmektedir. Bu yüzden küçük yaşlarda çocuklarınızı insanlara ve çevreye iyi alıştırmanız gerekli.

Okul Korkusu Yaşayan Çocuklar için Öneriler

Çocuğunuz okula gitmemek için ağlama krizlerine girebilir, hastalanabilir, türlü bahaneler uydurarak sizleri inandırabilir ancak bu sürecin böyle devam etmeyeceğini hepimiz biliyoruz. Çocuklarınız okula gitmek istemediğinde asla çocuğunuzu suçlamayın ve ona kızmayın. Çocuklarınıza baskı yapmanız durumun daha kötü olmasına yol açabilir, her zaman bir ebeveyn olarak tatlı dil kullanmalısınız. Şimdi gelelim okul korkusu yaşayan çocuklar için öneriler konumuza.

  • Çocuğunuza okul hakkında gerçek bilgiler vererek onu geleceğe hazırlayın. Okumanın önemi, okumanın güzelliği ve okumanın arkadaş çevresine olumlu etkilerini anlatarak onları ikna etmeye çabalayın.
  • Başınızdan geçen olumsuz okul deneyimlerinizi çocuklarınıza aktararak bu tür durumların her zaman olabileceğini ancak geçici olacağını hatırlatın.
  • Çocuğunuzun kişisel becerilerini fark ederek geliştirmesinde yardımcı olun.
  • Okul arkadaşlarının çocuğunuza yakınlaşarak onu okula teşvik edebilmesi için arkadaşlarına veya öğretmenine çocuğunuzun okul fobisi olduğunu belirtebilirsiniz.
  • Okul dışında ki aktiviteleri destekleyerek “Okula gidersen akşam kültür parka gidebiliriz” gibi bir süre teşvik edici ve meşgul edici öneriler sunarak çocuğunuzla hem güzel vakit geçirebilirsiniz hem de çocuğunuzun okula kolay adapte olmasını sağlayabilirsiniz.

Yukarıda sizler için sıraladığımız maddeler genellikle yüzeysel, kaba problemleri çözmek için oldukça önemli etkenlerdir. Unutmayın ki çocuklarınız ile konuşacağınız tatlı dil tüm problemleri çözecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler