Dirseklerde Kararma Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Dirseklerde Kararma Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Dirseklerde Kararma Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Dirseklerde Kararma Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Dirseklerde kararma, diğer adıyla hiperpigmentasyon pek çok farklı nedene bağlı olarak görülebilir. Çoğunlukla herhangi bir cilt hastalığı nedeniyle oluşmaz ve evde uygulayabileceğiniz basit bakım teknikleriyle rengi birkaç ton açılabilir. Diğer yandan eğer dirseklerde meydana gelen kararmanın aynısı vücudunuzun başka bölgelerinde de, belirli bir neden olmadan görülüyorsa veya aldığınız tedbirlere karşın artarak devam ediyorsa bir cilt doktoruna gitmeniz gerekebilir.

Dirseklerde Kararmaya Karşı Evde Yapılabilecekler

Dirseklerde oluşan koyulaşma için ilk önce bu bölgedeki ölü deriyi temizlemek gerekiyor. Gün boyu masaya dayadığınız, yüzlerce kez esnettiğiniz, sandalyeye koyduğunuz dirsek bölgesinde bulunan derinin kendini daha sık yenilenmesi normaldir. Yerine yenisi geçen hücreler ise cilt yüzeyinde birikerek dirseklerin sertleşmesine ve kurumasına neden olur.Bunun için duşa girdiğinizde bu bölgeyi düzenli olarak kese veya lifle iyice ovun. Bir diğer alternatifiniz ise haftada 1 kez 1-2 kaşık yulafla 2-3 kaşık suyu karıştırarak macun kıvamına getirip dirseklere masaj yapmaktır. Yulaf hassas ciltler için daha uygun bir çözümdür ve dirsekler üzerinde bulunan cildin yumuşamasına yardımcı olur.Güneşe çıkmadan yarım saat önce dirseklerinizin kararmaması için yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanın ve kurumaması için duştan çıktıktan sonra hafif nemliyken dirseklerinize bol miktarda nemlendirici sürün.Limon, asitli içeriğiyle dirseklerin rengini açmak ve ölü cilt hücrelerini temizlemek için kullanılabilir. Limon suyunun kısa sürede etkisini görebilmek için taze sıkılmış limon suyu kullanın.Ya da bir limonu ikiye kesip dirseklerinize sürebilirsiniz. Bir diğer doğal ağartıcı ise Hindistan cevizi yağıdır. 1 çay kaşığı limon suyunu 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağıyla karıştırarak dirseklerinize sürebilirsiniz. 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın ve nemlendirici sürün.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler