Diş Eti Hastalıklarından Korunma Yolları

Diş Eti Hastalıklarından Korunma Yolları

Diş eti hastalıklarından korunmak mümkündür. Diş etini korumanın en pratik yolu günlük ağız bakımını düzenli olarak yapmaktır. Günlük ağız bakımı yapılarak mikrobiyal dental plağın dişlerden uzaklaştırılması gerekir. Eğer ağız ve diş bakımı yapılmazsa mikrobiyal dental plak 8 – 10 saat içerisinde olgunlaşarak dişlerde ve diş etlerinde hastalığa neden olacak toksinleri üretmeye başlar. Doktorlar bu nedenle 8 saatte bir dişlerin fırçalanmasını önermektedir. Günde iki kez dişleri etkin bir şekilde dişleri fırçalamak dişlerde ve diş etinde plak yerleşimini önler. Bu sayede toksin oluşumu önlenerek diş eti sağlığı korunmuş olur.Ağız bakımında ihmal edilmemesi gereken bir şey de dişeti kullanımıdır. Fırçanın ulaşamayacağı yerler diş eti ile temizlenmelidir. Diş ipi, fırçanın ulaşamayacağı yerlerdeki plak yapılarını temizleyerek hastalık oluşumunu engeller.Diş Eti Hastalıklarından Korunma Yolları

Diş Eti Hastalıklarına Neden Olan Etkenler

Diş eti hastalıklarına neden olan en önemli etken, ağız bakımının düzenli ve yeterli düzeyde yapılmamasıdır. Tüketilen besinler de diş eti sağlığını etkiler. Sigara kullanımı diş ve diş etlerini olumsuz etkiler. Sigara ve sigara dumanı insan sağlığına zararlı binlerce zehir içerir. Sigara tiryakisi olan insanlar günlük ağız bakımını düzenli olarak yapsalar bile diş ve diş eti hastalıklarına yakalanabilirler.Yetersiz beslenme ve kilo vermek için yapılan bilinçsiz diyetler de diş eti sağlığını etkiler. Bilinçsiz diyetler nedeni ile diş etlerinin korunmasını sağlayacak ölçüde besin alınmama yoluna gidilebilir. Bu durumda vitaminsiz ve mineralsiz kalan diş etlerinde hastalıklar ve kanamalar görülür. Stres ve vücudun dayanma gücünü etkileyen hastalıklar da diş eti hastalıklarının önünü açabilir. AIDS, lösemi gibi hastalıklar vücut direncini yok eder. Bu nedenle diş etleri hastalıklara açık hale gelir. Hamilelik sırasında meydana gelen hormon değişiklikleri ve doğum kontrol hapı gibi bazı hapların da diş etleri üzerinde olumsuz etkiye sahip olduğu bilinir. Kullandığınız ilaçların yan etkilerini okuyarak önlem alabilirsiniz.

Diş Eti Hastalıkları Teşhisi ve Tedavisi

Senede iki defa ağız sağlığı kontrolü yaptırılması gerekir. Diş hekimi, diş etlerinin görünümünden şüphelenirse periodontal sonda adı verilen bir aletle diş etlerini muayene eder ve teşhisi koyar. Diş etrafındaki kemik dokusunu incelemek için röntgen filmleri de alınabilir. Diş eti hastalığı belirlenmesi durumunda, hekiminiz uygun tedaviyi uygulayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler