Diş Ağrısı Nedenleri

Diş Ağrısı Nedenleri

İnsan ağzı besinleri parçalayıp  mideye iletmeden önce dişler yardımı ile esinleri paröalara ayırır ve yutmaya hazır hale getirir. Dişlerimiz ağız içinde fiziksel ya da mekanik sindirim elemanları olarak tanımlanmaktadır. Her ne kadar önemli bir işlevi olsa da dişler kendini bakterilere karşı koruyamaz. Çeşitli sebeplerle diş çürür ve insanda şiddetli ağrıya sebebiyet verir. Diş ağrılarının pek çok farkı nedeni vardır.

Diş ağırısı nedenlerini sıralıyoruz

Diş Ağrısı Çeken genç kız
Diş Ağrısı
  1. Dişimiz vücut yapısı itibariyle katman bir yapıya sahiptir. Dişin en üst tabakası ise mine olarak isimlendirilir. Diş minesi olarak bildiğimiz  bu tabakanın çizilmesi ve çatlaması doğal olarak tedavi edilmemektedir. Bu çatlaklardan doğal dişin zayıflaması ile birlikte bakterilerce diş çürütülmektedir. Diş minesi aşınmasından itibaren dişler ağrı yapar. Bu ağrı bildiğiniz diş ağrısıdır.
  2. İnsan ağzı içerisinde çok fazla  besin ve bakteriye sahiplik yapmaktadır. Ağızdaki ağız içi mukozası olarak da izimlendirilen zar tarafınca korunmaktadır . Çeşitli nedenlerden dolayı zarar görürse örneğin kürdan ya da sert bir cisim sebebi ile o zar yırtılırsa veya hasar alırsa bakteriler alt tabakalara ulaşıp zarar verebilirler. Eğer bakteriler bu eylemi gerçekleştirse ağrıya sebep olur. Bu ağrı toplumda diş diplerinde ağrı olarak bilinir. Bu olay diş diplerinde gerçekleşir ise ağrı ve şişme olur.
  3. Hemen hemen hepimiz düzenli olarak diş kontrollerine gidiyoruz. Eğer gerek olursa diş tedavisi yaptırmaktayız. Bu kontrol sırasında doktorunuz diş tedavisi yapmak isteyebilir. Bu tedavi çürüme veya kırık gibi nedenlerle ağız içerisinde işlem telafisi için diş yaptırmaktadır. İşte bu diş yaptırma yöntemlerinden birisi de dişlerin damak içerisine gömülmesidir. Bu dişler zamanla kemik zayıflaması ve et çekilmesi ile ağrı yapar.
  4. Bir diğer diş ağrıma sebebi ise sinüzit gibi hastalıklardır. Bu hastalıklar dişlerin altındaki sinirleri tetikler ve ağrıya sebep olmaktadır.
  5. Diş eti iltihaplanması nedeni ilede ağrı olabilir. Dolgu, kanal tedavisi gibi işlemlerden sonra dişinizde iltihaplanması oluşabilir. Oluşan bu iltihaplanmasına karşı vücut alarm verir ve diş ağrısı yapar
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler