Diyabet Diyeti Canan Karatay

Diyabet Diyeti Canan Karatay

Merhaba Değerli OkurlarımızDiyabet diyeti sırasında nelere dikkat edilmelidir?Çeşitli besinler tüketilmeli: Besinler vücuda gerekli olan nişasta ve şeker, yağ ve proteini sağlayacak bir şekilde seçilmelidir.Örnek Ekmek, meyve ve sebze, süt içinde bulunan nişasta ve şeker enerji ihtiyacını alınmasını sağlar. İçinde çok miktarda  şeker oranı bulunan besinler kesinlikle uygun değildir. Yüksek kan şekeri sağlık için uygunluğu olmadığından ve diyette yer almamalıdır. Posa içeriği fazla olan besinler ile düşük posalı olanlara göre kan şekerini daha yavaş ve geç sağlıklı yükselmesini sağlar. Besinlerde bulunan protein insan vücut dokularını geliştirip ve onardığından ve enerji elde etmek için kullanıldığından, belli oranlarda protein içeren et türleri balık, kırmızı et ve süt ve süt ürünleri, tavuk gibi besinler diyette kesinlikle yer almalıdır. Şeker hastalığında protein ihtiyacı yetişkin bireyler için ve vücut ağırlığının 0,8 idir. Diyetin içinde yağlar az miktarda bulunup yer almalıdır. Bunlar vücutta daha sonra kullanılmak üzere vücudumuzda depolanır.

Diyabet Diyeti

Değerli Okurlarımız Daha fazla posa tüketilmelidir: Bitkisel doğal gıdaların insanların sindirim enzimleriyle parçalanmayan bölümleri posa olarak bilinir tanımlanır. Posalar suda eriyen şekli ile suda erimeyen olmak üzere iki farklı türde oluşur. Suda erimeyenler besinlerin bağırsağa geçişini ve bağırsağın hareketini iyi düzeyde hızlandırır. Suda eriyenler ise, karbonhidrat sindirimini büyük derecede yavaşlatmakta ve glisemi yükselmesini önlemektedir. Ayrıca Bu bağırsak hareketlerini düzenler ve kabızlığı önler, kandaki kolesterol ve trigliserit oranlarını dengeler ve düşürür. Bu yüzden diyabet diyetinde posa içeriği önemle arttırılmalıdır.Daha az tuz tüketilmelidir: Bireyler İnsanlar genellikle vücudun ihtiyacından daha fazla miktarda tuz alırlar. Bu etken tansiyon yükselmesine akabinde sebep olabilir. Diyabet hastalarında bu etki daha çok oranda görülür. Bu nedenle yüksek tansiyon ve diyabet hastalığı çok tehlikeli bir ikili olarak kabul edilir. Bu yüzden diyabet diyetinde kesinlikle tuz oranı kısıtlanmalıdır olabileceği kadar az alınmalıdır.Daha az yağ tüketilmelidir: Diyet sırasında alınan yağ oranı kesinlikle azaltılmalıdır. Mümkünse doğal hayvansal yağlar ile beslenin. Gıdalardaki yağın azaltılması kolesterol seviyesinin önemli derecede düşmesine yardımcı olur.

Diyabet diyeti örnek menüsü (1200 kalorilik) Menü

Sabah kahvaltısı vakti: 1 adet yumurta, kendi parmağınızın büyüklüğünde peynir ve 1 adet domates, 1 adet salatalık, 1 dilim ekmek ve şekersiz çay ya da kahveAra öğün vakti: Yarım su bardağı yoğurt ve 1 porsiyon meyve tüketinÖğle yemeği: 2 köfte kadar kırmızı et ve 1 porsiyon sebze yemeği, mevsim sebzelerinden salata, 2 yemek kaşığı kadar makarna ya da pilav, 1 dilim ekmek tüketinAra öğün vakti: 1 porsiyon mevsim meyvesi ve 1 su bardağı ayranAkşam yemeği vakti: 2 köfte kadar kırmızı et ve 1 porsiyon kadar mevsim sebzesi yemeği, mevsim sebzelerinden hazırlanan salata ile 1 kase çorba ve 1 dilim ekmekGece yatmadan önce: 1 su bardağı  kadar şekersiz süt ve 1 porsiyon meyve yiyin

canan karatay diyabet diyet listesi video

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler