Dolgun Saçlara Bakım ve Koruma Nasıl Yapılır ?

Dolgun Saçlara Bakım ve Koruma Nasıl Yapılır ?

Saç bakımı bayanlar arasında en fazla ihmal edilen konulardan birisidir. Pek çok bayan güzelleşmek uğruna makyaj ve diyete ağırlık verirken sağ bakımını önemsemektedir. Halbuki saçlara doğru bakım yapıldığında vücut güzelliği ile tamamlanmaktadır.

Dolgun ve uzun saçlara sahipseniz özellikle daha fazla dikkat ederek saç bakımı yapmanız gerekmektedir. Saçlarınıza yapacağınız doğru saç bakım teknikleri sayesinde saçlarınız dolgun ve gür olarak kalır. Eğer saç bakımında hatalı yöntemleri kullanırsanız zaman içerisinmde saçlarınızda kırılıp, bozulmasına ve önceki canlılığını kaybetmesine sebep olmaktadır.

Bazı bayanlarda dolgun ve gür saçlar doğuştan gelmektedir. Eğer sizinde kalıtsal özellikleriniz sayesinde her zaman dolgun ve gür saçlara sahip olmuşsanız bunu devam ettirmek için de saçlarınıza iyi bakmanız ve ona hak ettiği değeri göstermeniz gerekir.

Bu yazımızda sizlere dolgun ve gür saçlara sahip bayanlar için saç bakımını ve güzelliğin devamı için saçların doğru şekilde korunmasından bahsedeceğiz.

Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Birinci yöntem saçların aralıklı zamanlarda uçlarından kesilmesidir.Bu sayede saçlarınızın sağlıklı uzamasını ve dolgun bir şekilde görünmesini sağlarsınız.2 veya 3 ayda bir dafa saç uçlarınızdan 2 cm kestirmeniz yeterlidir. Bu yöntemi siz evde uygulayabilirsiniz. Saçlarınızı parçalara ayırarak bu işlemi evde kendiniz de yapabilirsiniz. Evde yapılacak kesim için en iyi yöntem ayırdığınız parçaları burgu haline getirip o şekilde makas kullanmanızdır. Bu sayede orantılı olarak aynı uzunlukta saçlara sahip olma imkanına kavuşursunuz.
  2. Saçlarınızı yıkamayı takıntı haline getirmeyin. Saçları sürekli yıkamak sanıldığının aksine faydalı değildir. Önemli olan sık yıkamak değil doğru yıkamaktır. Saçlarınızı aşırı derecede yıkamaz saçların doğal nem dengesine zarar verir. Saçlardaki yağ hacmini azaltır ve saçın dolgunluğunu kaybetmesine neden olur. Tüm bunlardan ötürü gün içerisinde 1 den fazla defa duş aluyor iseniz saçlarınıza su değdirmemeye ve şampuanla temizlememeye özen göstermelisiniz.
  3. Saçlarınızı ıslak durumda iken değil de kuruduğu olduğu zaman yıkamanız kırıkları ve kopmaları azaltacaktır.
  4. Saç bakımında şampuanın yanında bitkisel yağlardan faydalanabilirsiniz. Doğal saç bakım ürünleri saçın zamanla kaybettiği maddeleri tekrar saçlara kazandırabilir. Bitkisel yağlar için saç bakımı kategorisini ziyaret ederek bu yağları inceleyebilirsiniz. Evde doğal yağlar ile saç bakımı yapabilirsiniz. Elbette saçınız böyle etkili bakımlara ihtiyaç duymalıdır.
  5. Saç bakım ürünlerini ve serumları kullanırken saçlarınızın ıslak olması tavsiye edilmektedir. Bu sayede saç bakımı daha etkili sonuçlar almak mümkündür. Daha sonra kurutup geniş ağızlı bir fırça yardımı ile çekiştirmeden, sadece avuçlarınızda yumuşak hareketlerle tarayın. İnce ve sivri dişli taraklar saç derisini tahriş ettiği gibi saçların kopmasına da neden olacaktır.
  6. Dolgunluk büyük oranda doğru nemlendirilmiş ve yumuşak saçlar için geçerli olan bir kavramdır. Bakım kürleri, kremler ve saç tipinize uygun şampuanlar istediğiniz yumuşaklığı sağlayacaktır.
  7. Saçla fön ve düzleştirici çok sık yapılmamalıdır. Saçları şekillendirmek için sıklıkla fön ve düzleştirici kullanılmaktadır. Fakat bu aletler bir anda yüksek miktarda ısı veren cihazlardur. Saçlarımız bu ani ısı değişimine çok sık maruz kalmamalıdır.Bu yüzden bu işlemleri aralıklı yapmalısınız. Çünkü her gün bu yüksek sıcaklık maruz kalan saçlarda dökülme daha fazla görülmektedir. Fön öncesinde ısıya dayanıklı kremleri saçlarınıza sürmeniz bir nebze işe yarayabilir.
  8. Saçları boyatmaya çok dikkat etmelisiniz.Saçları boyarken kullanılan malzemenin organik olması ve yapıldığı malzemelerde zararlı kimyasalların olmaması önemlidir. Eğer gereksiz ve zararlı kimyasal maddelerm mevcut olduğu saç boyaları zaman içerisinde saç telini zayıflar ve inceltir. Buda beraberinde saç dökülmelerin ve seyrelmene neden oluşturur.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler