Domates Faydaları Nelerdir?

Domates Faydaları Nelerdir?

DomatesKahvaltılarda taze olarak tüketilen, yemeklere salça olarak eklenen domates hemen hemen her evde bulunur. Teknolojinin ilerlemesi ve serada yapılan yetiştiricilik sonucu da yaz kış mevsim ayırt etmeden manavlarda ve marketlerde satışa sunulur. Gerek sandviçlerde gerekse menemen şeklinde yemeklerde bolca tercih edilir. Yapılan salataların içinde de önemli bir yeri vardır. Ticari anlamda bu kadar önemli olan bu bitkinin sağlık açısından da yeri ve önemi büyüktür. Birçok faydası sayesinde hastalıkların önlenmesine yardım eder.1-3 metre boya sahip ve latince adı Lycopersicon esculentum olan bitkinin hafif odunsu bir gövdesi vardır. Yaprakları tüylüdür. 1-2 cm uzunluğunda ve genellikle sarı olan çiçekleri bir sap üzerinde 3-12 adettir. Uygun iklim koşullarında yetiştiriciliği çok kolaydır. İstenildiği takdirde evde ya da balkonda saksılarda yetiştirilebilir. Bu şifalı bitkiyi yetiştirmek için gerekli fide sayısı sağlanır ve daha sonra fideler saksılara dikilir. Bitkinin istediği su ve iklim koşullarıyla bitkinin fidelerinin tutma oranı arttırılır. Ayrıca zirai olarak bilinmelidir ki, bu şifalı bitki meyvesi yenen bir sebzedir.Domates daldaGünlük hayatta domates çorbası, salçası, domates sosu ve turşusu gibi birçok şekilde tüketimi mümkündür. Birçok açıdan değerlendirilmesi sebepleriyle bu şifalı bitkinin tüketimi yaygındır. Peki bu şifalı bitkinin faydaları yani domates faydaları nelerdir?

  • Latince Adı : Lycopersicon esculentum

  • İçindeki Maddeler (Etken Maddeler)

Likopen, karoten, folik asit, flavonoit, A, B1, B2, C, K vitamini, bitkisel yağlar, protein, karbonhidrat, demir, kalsiyum, potasyum içerir.

  • Halk Arasındaki Adı

 Domates ismiyle kullanılır.

  • Domates Faydaları (Yararları) ve Tıbbi Etkileri

 Kan basıncı yani tansiyonu düşürücü etkisi vardır. Gribi de önleyen bu şifalı bitkinin özellikle kış aylarında hormonsuz olarak yetiştirilenleri tercih edilerek tüketilmelidir. Vücutta eksik halde bulunan likopen, karoten ve karoten bileşikleri bu bitkiden karşılanır. Böylece grip, nezle gibi hastalıklara sebep olan bakterilerin faaliyetleri azaltılabilir. İçinde bulunan karoten maddesi yaşlanmayı geciktirici bir etkiye de sahiptir. Bu sebzeyi yiyen kişilerde yaşlanmanın geciktiği görülmüştür. Yaşlandırmayı geciktirmesi de domates faydaları arasındadır. Damar sertliğini de gidermeye yardım eder.Vücuttaki toksin maddelerin atılmasını sağlayarak vücudu arındırır. Bu sayede birçok organ zararlı maddelerden arınmış olur.Lif açısından zengin kabuklarıyla yenildiği zaman cilde tazelik ve ferahlık verir, cildi güzelleştirir. Sindirim sistemine fayda sağlar ve hazmı kolaylaştırır. Kabızlık sorununu gidererek mide ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. İyi bir idrar söktürücüdür ve vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırır.Güneşin zararlı UV (ultraviyole) ışınlarına karşı da savaşan bir sebze olan domates, yaz aylarında yendiği zaman zararlı ışınlara karşı çok faydalıdır. Güneş ışınlarına alerjisi olan, güneş ışınlarından çabuk etkilenen insanların yaz aylarında bu bitkiyi yemesinde yarar vardır.Domates faydalarıDomates faydaları arasında, kolesterolü düşürücü etkisi de sayılabilir. Kolesterol oranı yüksek olan insanların günde bir adet yemesi önerilir. Ayrıca kalp rahatsızlıklarını önleyici etkisi vardır. Kalp rahatsızlıklarına karşı da yenmesi önerilir. Tüketimi kalp krizi riskini azaltır.Diğer bir faydası ise kansere karşı olan etkisidir. İçinde bulunan likopen maddesi kansere karşı savaşmada etkilidir. Özellikle prostat kanserine karşı etkili olduğu düşünülen likopen diğer kanser türlerinin de etkisini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca likopenin göz hastalıkları ve nörolojik (sinirsel) rahatsızlıklara karşı da faydalı olduğu belirtilmiştir. Tüketimiyle vücut için gerekli likopen sağlanabilir.Domates bitkisiNasırlar için 1 adet domates ortadan kesilir. Ayakta bulunan nasırın üzerine, bu şifalı bitkinin çekirdekli kısmı gelecek şekilde yerleştirilir. Sargı bezi ile sarılır ve sabaha kadar o şekilde bekletilir. Sabah, yumuşamış olan ölü deri, canlı dokuyu zedelemeden dikkatlice alınır. Böylece ayaktaki nasırlı kısım temizlenmiş olur.Sivilce, akne ve siyah noktalar için domatesi ortadan kesip yüzünüze sürebileceğiniz gibi rendeleyebilir yahut 1 kaşık dolusu domates püresi de kullanabilirsiniz. Ardından 10-15 dk. bekleyip yüzünüzü suyla yıkayın.

Zararları Nelerdir?

Böbrek rahatsızlığı olan kişilerin çok fazla tüketmesi tavsiye edilmez. Kum düşürenlerin de tüketmesi tavsiye edilmez.domates sepetidomates tarlasıdomates(2)domates-çorbasıdomateslerdomates-Lycopersicon esculentumdomates-salçasıdomates-sosLycopersicon esculentum - Domatesdomates daldadomates faydalarıdomates faydalarıdomates bitkisi

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler