Domatesin İçindekiler ve Faydaları

Domatesin İçindekiler ve Faydaları

Domates ülkemizde doğal cilt bakımı ürünleri içerisinde ilk sırada kullanılan ürünlerden birisidir. Ayrıca mutfaklarımızda sık tüketilen ürünlerden birisi olarak yer bulur kendisine

Domates İçindekiler;

 • Domatesin içinde bulunan C Vitamini sayesinde vücuttaki antioksidanlar devreye girer.
 • Antioksidanlardan en fazla cilt faydalanmaktadır.
 • Domatesin içinde yararlı manganez, magnezyum, kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, sodyum ve bakır mineralleri bulunur.
 • Domatesin içeriğinde A, C, E, B1, B2, B3, B5, B6, B9, Folat gibi değerli vitaminler bulunmaktadır.
 • Domates içeriğinde bol miktarda A Vitamini bulundurur.

Domates Faydaları;

 1. Domates Gözlere Oldukça Faydalarıdır. İçerdiği vitaminler göz sağlığının korunmasını destekler, insanın bağışıklık sistemini güçlendirirek olası göz hastalıklarına karşı korur ve göz çevresindeki cilt dokularına canlılık katar.
 2. Domates Güçlü Kemikler Sağlar. Menopoz sonrası dönemde bulunan kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre bu dönemde domatesi beslenme programından çıkarmanın “oksidadif stresi” arttırdığı ve kemik dokusunda olumsuz değişimlere neden olduğu belirlenmiş.
 3. Gençler için domates Domatesin kemik sağlığına faydası olabilir. Bu konusun daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu içeriğin hazırlandığı tarihte jaynaklarda bilgi oldukça azdı. Fakat teorik üzerinde izah eder isek antioksidan etkisinin kemiklere de faydalı olduğunu belirtmek yanlış olmayacaktır.
 4. Kalp ve Damar Sağlığı: Domateste bulunan likopen kalp ve damarlar için kritik önemi bulunan antioksidan desteğini sağlar. Ancak domatesin kalp ve damar sağlığını korumaya etkisi sadece yüksek miktarda likopen içermesiyle sınırlı değildir. Aynı zamanda C ve E vitaminleri ile kalp ve damar hastalıklarının önünü açan serbest radikallere karşı hücreleri korur.
 5. Domates kolesterolü problemi yaşayanlar için faydalalıdır. Düzenli olarak tüketilirse domates; kötü kolesterolü düşürdüğü yönünde bazı araştırma sonuçları bulunmaktadır.
 6. Domates Kansere Karşı Korur. Kansere Karşı Koruma özelliği olan domatesin “kanserden korunma ve kanser hastalarında tedaviye yardımcı olması” başlığı adı altında yapılan araştırmalar sonucu çeşitli kanser oluşumlarını engeller.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

 • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler