Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Soğuktan ya da kurluktan çatlayan dudaklar çatlakların derinliğine bağlı olarak yemek yemeği hatta konuşmayı bile acılı bir deneyime dönüştürebilir. Dudak çatlamasını oluşmadan engellemek için özellikle soğuk havalarda dudaklarınızda koruyucu kremler kullanmalı ve eve döndüğünüzde nemlendirici krem sürmelisiniz. Eğer dudaklarınız çatladıysa aloe vera özlü kremler, E vitamini içeren bakım kremleri ve salatalık dilimleri kullanabilirsiniz.Dudak çatlakları sadece soğuk yüzünden oluşmaz. Dudak kuruluğunun ve çatlamasının daha ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olarak görüldüğü durumlarda vardır.Diyabet: Yakın aile bireylerinizde şeker hastalığı varsa dudak kuruluğu sizde de diyabete bağlı olarak oluşabilir. Diyabet belirtileri arasında sık sık idrara çıkma, bitkinlik hali ve aşırı susama sayılabilir.Kawasaki Hastalığı: Nadir olarak görülen bir kan hastalığı olan Kawasaki hastalığı kronik dudak kuruluğu şeklinde kendini gösterebilir.Sjögren Sendromu: Gözyaşı kanallarında yaşanan bir sorundur ve dudaklarda derin çatlaklara yol açabilir.Yukarıda saydıklarımız dışında bağışıklık sistemi hastalıkları ve kan hastalıkları soğuk ve sıcak dışında dudak çatlamasına yol açabilir. Bu nedenle eğer aldığınız tüm tedbirlere ve kullandığınız kremlere rağmen dudaklarınız kuruyor ve çatlıyorsa bir doktora giderek altında yatan esas nedenin ne olduğunu öğrenmelisiniz.Peki, dudak çatlamasına ne iyi gelir? Öncelikle dudaklarınız çatlamadan tedbir almak en iyisi. Soğuk ve sıcak havalarda dudaklarınız üzerinde koruyucu bir tabaka yaratmak için kremler kullanabilirsiniz. Nemlendirici kremler her iki havada da kuruluğu önleyecektir.

 • Parlak ruj kullanabilirsiniz
 • Vazelin sürebilirsiniz
 • Aloe veralı kremler iyi gelecektir
 • E vitaminli kremler kullanabilirsiniz
 • Dudaklarınızı yüzünüz gibi güneşten korumalısınız
 • Çantanızda her an kullanmaya hazır nemlendiricili bir krem bulundurun
 • Dudaklarınız çok kuruyorsa ağır kozmetik ürünler kullanmaktan kaçının
 • Vitamin eksikliği dudakları kurutabilir. Multivitamin kullanabilirsiniz.
 • Günde en az 8-10 bardak su için
 • Aromasız dudak kremleri kullanabilirsiniz
 • Floride alerjisi olanlarda dudak kuruluğu ve ağız içi yaralar görülebilir. Bu nedenle bir süre floridsiz diş macunu kullanarak floride alerjiniz olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

 • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler