Duruş Bozukluğu Nasıl Önlenir?

Duruş Bozukluğu Nasıl Önlenir?

Duruş bozukluğu, toplumda sık görülen bir sorundur. Zamanla omuzlarda ve sırt bölgesinde şiddetli ağrılara yol açar. Daha fazla ilerlediğinde ise kemik ve kaslarda eğriliklere neden olur. Bu sebeple erken dönemde önlem almak gerekir. Kız çocuklarında göğüslerin belirmesi, utanma nedeni ile yavaşça kamburlaşmaya neden olabilmektedir. Özellikle gelişim döneminde yoğun görülen duruş bozukluğu için, kısa süre içinde doktora başvurmak gerekir. Gerekli durumlarda verilen egzersizler ve korse kullanımı, omurgadaki eğrilikleri yok edecektir. Fakat daha hafif vakalarda, alınan bazı tedbirler ile duruş bozukluğunu önlemek mümkündür.

Duruş Bozukluğunu Önlemek İçin Yapmanız Gerekenler

Duruş bozukluğu
Dik yürümek; yorgunluk nedeni ile dikkatsiz yürümek, zamanla yürüyüş şeklinin değişmesine ve kamburluğa neden olmaktadır. Bu sebeple her şartta yürüme esnasında dik olmak gerekir.

Sırtüstü yatmak; son yıllarda üretilen ortopedik yataklar, sırtüstü yattığınızda omurganızın daha sağlıklı konumlanmasını sağlar. Bu sebeple doğru duruş için sırt üstü uyumaya gayret göstermek gerekir.

Uzun süre oturmak; bilgisayara bağımlı olarak çalışan kişilerde daha fazla görülen bel ve boyun ağrıları, uzun süre hareketsiz oturmaya bağlıdır. Her saatte bir kalkıp 5-10 dakika gezinmek hatta gerinmek faydalı olacaktır. Yine oturarak çalışan kişilerin, omuz, boyun ve sırt kaslarını güçlendiren egzersizleri, düzenli yapması önerilir.

Yüksek Topuklu Ayakkabılar Duruş Bozukluğunun En büyük Sebepleri Arasındadır

Yüksek topuklu ayakkabılar; görüntüsü şık olan ancak uzun süre kullanıldığında omurgaya zarar veren yüksek topuk ayakkabılar, duruş bozukluğunun en büyük sebepleri arasında yer alır. Ayak ve bacak kaslarının zarar görmesine neden olur. Bu sebeple uzun süre kullanılan ayakkabıların topuğu, 5 cm olmalıdır.

Yoga ve Plates duruş bozukluğunu önler; her iki egzersizde, kasların güçlenmesi için önerilir. Farkındalık yaratan bu hareketler, zamanla kasların daha güzel konumlanmasını sağlayacaktır. Omurgayı düzelten yoga ve plates egzersizleri arasında, karın ve sırt kaslarını daha fazla çalıştıran hareketlere yönelmek gerekir. Ayrıca bu egzersizlerin stresi önleme, metabolizmayı hızlandırma etkisi mevcuttur.

Bacak bacak üstüne atmak; omurga yapısını bozan diğer neden, bacak bacak üstüne atmaktır. Çünkü bu esnada omurganın ağırlığı bir tarafa yüklenir. Bacaklarda selülite neden olan bu etkinliği, alışkanlık yapmadan bırakmak gerekir.

Yüzmek omurgayı düzeltir; yüzme esnasında suyun direncine karşı yapılan hareketler, kol ve omuz kaslarının aktif şekilde çalışmasını sağlar. Bu sebeple duruş bozukluğu olan kişilerin, yüzme sporuna ağırlık vermesi önerilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler