E Vitamininin Cilde Faydası

E Vitamininin Cilde Faydası

E Vitamininin Cilde Faydası

E Vitamininin Cilde Faydası

Saf E vitamini yağının, yaraların daha çabuk iyileşmesi, yaşlanmanın cilt üzerindeki belirtilerinin ötelenmesi, cildin daha parlak olması ve kırışıklıkların hafiflemesi gibi pek çok faydası bulunmaktadır. Bu nedenle günümüzde cilt ve tırnak bakımı için üretilen pek çok ticari ürünün içinde E vitamini bulunur. Vücudunuz için gerekli olan E vitaminini, gıdalar yoluyla ya da eczanelerde bulabileceğiniz E vitamini kapsülleriyle alabilirsiniz. Cilt yüzeyinde kullanmak isterseniz bu kapsülleri kırıp içindeki sıvı E vitaminini cildinize sürebilirsiniz. E vitamini bakımından zengin besinler ise bitkisel yağlar ve fındık gibi kuruyemişlerdir.

Kırışıklıklara Karşı E Vitamini

Yaşla birlikte, cildin elastikiyeti azalır ve kırışıklıklar oluşmaya başlar. Bu doğal süreç kötü cilt bakımı, yetersiz beslenme, sigara ve alkol nedeniyle hızlanabilir. E vitamini cilde esnekliğini veren kolajen üretimini arttırarak yaşlılığın cilt üzerindeki belirtilerini geciktirebilir. Kolajen üretimi arttıkça bağ dokusu güçlenir ve cilt sıkılaşır. Gıdalar yoluyla aldığınız E vitaminine ek olarak E vitamini içeren özel bakım kremleriyle cildinizi kırışıklıklara karşı daha uzun süre koruyabilirsiniz.

Gece Bakımı İçin E Vitamini

Güneşten veya diğer çevresel koşullardan yıpranan cildi eski sağlığına kavuşturmak için E vitamini kullanabilirsiniz. E vitamini antioksidan etkisiyle cildi canlandırır ve nemlendirir. Ancak saf E vitamini yağını cildinizde her gün kullanmayın. Günlük bakım için yine E vitamini içeren kozmetik kremleri tercih edebilirsiniz. Cildiniz çok yıprandıysa veya aşırı kuruduysa, zeytinyağı ve E vitaminiyle kendinize bir karışım hazırlayabilirsiniz. 3-4 yemek kaşığı zeytinyağına 2 adet E vitamini kapsülünü kırın ve iyice karıştırdıktan sonra yüzünüze (göz çevresi hariç) sürün. Bu karışımı gece yatmadan önce sürüp sabah ılık suyla yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

Yara İzleri

E vitamini yanık, kesik ya da ameliyat izlerinin tamamen ortadan yok olmasını sağlamaz ancak bu yara izlerinin görünümlerini bir miktar azaltabilir. E vitamini ayrıca antioksidan etkisiyle yaraların geçme sürecini yavaşlatan serbest radikalleri baskılar.

Kahverengi Lekeler

Yara izleri gibi, yaşlılık lekesi olarak da bilinen kahverengi lekeleri hafifletmek için E vitaminini kullanabilirsiniz. Ciltteki kahverengi lekelerin ana nedeni karaciğerin yeterince çalışmamasıdır. E vitamini karaciğerin fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olarak bu lekelerin yayılmasını önemli oranda yavaşlatır. Cilt yüzeyine harici olarak uygulandığında ise lekelerin rengini açar ve deri hücresi üretimi teşvik eder.

Tırnak Etleri

Tırnak çevresinde sert tırnak etlerini yumuşatmak için E vitamini yağı kullanabilirsiniz. E vitamini tırnak etlerini yumuşatarak çatlamaya karşı korur ve tırnakları nemlendirir.Kaynaklar

  • Office of Dietary Supplements; Vitamin E
  • University of Maryland Medical Center: Burns
  • Linus Pauling Institute: All About E
  • DoctorYourself.com: Vitamin E
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler