El Kaşınması Nedenleri ve Tedavisi

El Kaşınması Nedenleri ve Tedavisi

Ellerdeki Kaşıntının Nedenleri

Eğer bir anda ellerinizde kaşınma problemi yaşadıysanız bu sorunun pek çok farklı nedeni olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenler öncelikle ellerdeki kaşıntının nedenlerini sizlerle paylacağız. Ardından el kaşınması nasıl geçer konusundan bahsedeceğiz

El Kaşınmasına Sebep Olabilecek Faktörler

Çoğunlukla ellerdeki kaşınmalar böcek veya alerji kaynaklıdır. Diğer faktörler aşağıdaki lisede sıralanmıştır.

  • Egzama
  • mantar hastalığı
  • böcek sokması
  • uyuz
  • alerjik reaksiyonlardır.

Yukaridaki listede ilk 2 cilt hastalığıdır. Bu hastalıklar çoğunlukla parmak aralarıda oluşur.Parmak arasının yanında eklem bölgelerinde, elin üst kısmında ve avuç içinde kaşıntıya, kızarıklığa, küçük kırmızı kabarcıklara sebep olacak şekilde görülebilmektedir. Genellikle 0-7 yaş arasında veya 18 yaş üstü insanlarda sık görülmektedir.

Nasıl Tedavi Edilebilir?

Tedavilerinde antihistamin merhem ve antibiyotik içeren kremler kullanılabilir. İlerleyen durumlar için doktorunuz oral ilaç kullanımı tavsiye edebilir. Kaşıntıyı hafifletmek için doktora gidene kadar kaşınan bölgeye soğuk kompres uygulayabilir veya ellerinizi tuzlu ılık suda bir süre bekletebilirsiniz.

Ellerde Kaşıntıya Yol Açan Nedenler

Dishidrotik Egzama Elin üst kısmında, avuç içinde ve parmak aralarında kırmızı kabarcıklar şeklinde görülür ve bir deri iltihabıdır. Yüz ve diz gibi farklı bölgeleri etkileyebilir. Kaşıntı hissi şiddetlidir ve gece saatleriyle sıcak havalarda daha da şiddetlenebilir. El üzerinde bulunan kabarcıklar irin içermez, sadece su toplar. Bu kabarcıklar el yüzeyinde aylarca kalabilir. Çoğu kişi ellerde egzama nedeninin aşırı el terlemesi olduğunu düşünse de gerçek nedeni tam olarak bilinmemektedir.

Mantar Başka bir cilt hastalığı olan mantar hastalığı da ellerde küçük, kırmızı kabarcıklara ve kaşıntıya neden olabilir. Cilt üzerinde görülen Mantarın tinea versikolor, candida albicans, tinea corporis, tinea pedis ve tinea cruris gibi farklı türleri bulunmaktadır. Bazı mantar türleri sadece elde veya ayaklarda görülebilir ancak bu bir koşul değildir. Genellikle ayaklarda görülen mantar türü bazı durumlarda ellerde de görülebilir. Mantarın başlangıcında enfeksiyon cildi sanki nasırlaşmış gibi kalınlaştırır ve pullandırır. Bu aşamadan sonra küçük kabarcıklar oluşmaya başlayabilir.

Böcek Isırığı Böcek ısırıkları cilt hastalıklarından farklı olarak yayılmaz ve tek bir noktanın, şişmesi ve kaşınması şeklinde görülür. Bazı böcek ısırıkları örneğin sivrisinek ısırığından daha geniş bir alana yayılabilir ve şişlik daha fazla olabilir. Şişlik böceğin türüne göre sadece kaşıntılı veya kaşıntılı ve ağrılı olabilir.

Uyuz Çok küçük ve kaşıntılı noktalar olarak görülen uyuz, parazitlerin oluşturduğu deri enfeksiyonudur. Uyuz elin her bölgesinde görülebilir ancak daha çok parmak aralarında ortaya çıkar.

Alerji Deterjan, ev temizlik ürünleri, kumaş veya alerjiniz olan herhangi bir şeyle temas ettiğinizde ellerinizde geçici kaşıntı meydana gelebilir. Alerjenin cilt üzerinde etkisi temastan hemen sonra veya bir kaç saat içinde ortaya çıkabilir.

Elleriniz Kaşınıyorsa Bunları Yapınız

  • Mümkün olduğunca kaşımamaya çalışın ve kaşınan bölgeye soğuk kompres uygulayın. Kaşımak tahrişi arttırır ve iyileşme sürecini uzatır.
  • Ellerinizi yıkarken kullandığınız sabunları ağır kimyasallar içermemesine ve organik olmasına dikkat edin. Sıcak su ellerinizi kurutacağından ılık su kullanın.
  • Ellerinizin çok kurumamasına ve güneşte çok kalmamasına dikkat edin. Beslenmenize özen gösterin ve bol bol su için.
  • Doktorunuzun verdiği ilaçları ve merhemleri düzenli olarak kullanın. Ellerinizi temiz tutun ve iyileşme sağlanmıyorsa tekrar doktorunuza giderek farklı ilaç tavsiyesi alın.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler