Epilasyon Sonrası Kıl Dönmesi Engellemek

Epilasyon Sonrası Kıl Dönmesi Engellemek

Epilasyon tedavisinin ardından ciltte kıl dönmesi görülme ihtimali mevcuttur. Ciltteki bu batıklar ile karşı karşıya kalınması durumunun da ana sebebi epilasyonların sonrasında tekrar uzayacak olan kılların deri altından tekrardan yüzeye çıkmamasıdır.Bu sonuç ile karşılaşmanız elbette %100 değildir ama bazı ciltlerde oluşabilmektedir.

Epilasyon yapılması öncesinde ve sonrasında bazı noktalara önem vermeniz gerekmektedir. Ancak bu şekilde kıl dönmesi olarak bildiğimiz, hak arasından bilinen adı ile kıl batık sorunu yaşamaz ve yaşarsanız dahi daha çabuk kurtulursunuz.

Sizlere tavsiyemiz bu yazıyı lazer epilasyon yaptırmadan önce bu yazıyı mutlaka uymanız ve yazıdaki önerilerimizi aklınızdan çıkarmamanız.

Kıl Dönmesini Engellemek için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Tabi ki sizlere ilk oönerimiz epilasyon işlemini hijyenik temiz bir ortam yapmanızdır. Sadece sizin değil ortamın temiz olması sorunsuz bir lazer epilasyon için çok önemlidir. Eğer temizlik kurallarına uymazsanız epilasyon sonrası cildin mikrop kapması ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda kıl batıkların oluşumun yanı sıra sivilce soruna da sebep olmaktadır.

Size tavsiyemiz epilasyon yaptıracağınızın sabahında ılık duş alarak tüylerinizin yumuşatılması ve deri gözeneklerinizin açılmasını sağlamaktır. Bu şkeilde gözeneklerinizin açılacağından kıl kökleriniz daha çok belirginleşecektir. Bu durumda size epilasyon sırasında daha az acı hissetmenizi sağlarsınız. Elbette epilasyon tamamen acısız olmaz ama daha az acı hissedersiniz.

Peki ya Doğal Yöntemler? Bitkisel Tedaviler Bulunuyor mu?

Batıkları Engellemek için Bitkisel Tedavi Bulunuyor mu? sorusu sık sorulan sorulardan birisi sitemizde. Bu konuya değinirsek epilasyona başlamadan önce ılık bir duş alıp daha sonra epilasyon olacak bölgeye lif kabağıyla ovalama ve masaj tekniği ile iyice cildinize yedirin. Lif kabağını epilasyon yaptığınız zaman ve sonrasında kıl dönmelerine engel olacaktır.

Size önereceğimiz 1 diğer yöntemde hamamelis yağıdır. Az bilinen bu yağ, eğer diğer hiçbir yöntemden fayda göremez iseniz ancak size önerdiğimiz yöntemlerden birisidir. Hammamelis yağını pamuk kullanarak ile epilasyon yapacağınız bölgeye yedirip daha sonra cildiniz toparlanır. Hammamelis yağını bulamadıysanız da yaprağını masaj şeklinde epilasyon olacak bölgeye uygulayabilirsiniz.

Bir diğer doğal çözüm de akne tedavisidir. Epilasyon sonrası zaman geçtikten sonra akne tedavisi uygulanması kıl dönmelerin önleyecek uygulamalardan biridir. Ayrıca da akne tedavilerinde uygulanmış olan kıl dönmelerini engellemesinin dışında da gözeneklerin mikroplanmamasını sağlar ve sivilce oluşumlarını da engellemektedir.

Epilasyon Öncesi ve Sonrasında Yapılacaklar

Epilasyon öncesinde ve sonrasında da aynı zamanda epilasyonu yağarken hijyenik kurallara uymanız kıl dönmelerini engelleyecektir. Gözenekler epilasyon sonralarında daha hassas olacağı için daha iyi açılır ve tekrar tıkanmaması için birkaç gün suyla temastan uzak durmanız gerekir.

Batmış Kılları Almanın Yöntemleri

Eğer iş işten geçti ve lazer epilasyon sonrası cildinizde kıl dönmesi/kıl batık oluştu ise direk olarak hemen aşağıdaki tedavi yöntemlerinden birini denemelisiniz.

  1. Lazer Epilasyon sonrası o bölgeyi çok hızlı şekilde cildi sabun ile yıkayıp ılık ya da soğuk suyla durulayın. Bu işlemi süre olarak uzatmayın.
  2. Kıl kökünün gevşemesini sağlayabilmek için önerimiz bölgeyi bir defa sabah bir defa da akşam olmak üzere ölü hücrelerden arındırmalısınız. Bu yöntemi ise folikülü irite etmemek ve kanamaya neden olmamak adına dikkatli ve nazik bir şekilde yapmanız gerekir. Sadece ölü hücreleri, yağları ve kirleri temizlemeniz gerekiyor.
  3. Cildinizi yumuşatabilmek için kıl batmaları olan bölgenin üzerine birkaç dakika için ılık yumuşak bir kumaş ya da havlu koyun.
  4. Bir diğer yöntem alkole batırılmış ya da kaynar suyla dezenfekte edilen bir cımbız alın. Batığın etrafındaki deriye gererek cımbızla kılı hızlı bir şekilde çıkartın. Bu işlemde dikkat ediniz cımbız temiz olmalıdır. Eğer aşırı zorlar iseniz cildinize zarar verebilirsiniz.
  5. Ardından da bölgeye çay ağacı yağından ya da aloe vera jeli gibi antiseptik tarzı ürünlerden sürünüz.
  6. Bu yöntemi vücudunuzun çeşitli yerlerinde bulunan kıl dönmeleri için yada kıl batmalarını temizleyebilmek adına kullanmanız sizler için çok doğru bir yöntem olacaktır.
  7. Eğer hiç bir şekilde çözüm üretemiyorsanız lazer epilasyon yaptırdığınız yere veya bir sağlık kuruluşunda doktor ile görüşünüz.

Sizler için derlediğimiz bu yazı hakkında öneriniz veya sorularınız varsa hemen aşağıdan yorum olarak bize iletirseniz seviniriz. Ayrıca sizde lazer epilasyon hakkındaki tecribelerinizi yazarsanız hepimiz bilgilenmiş oluruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler