Erişte Bozulmadan Nasıl Muhafaza Edilir

Erişte Bozulmadan Nasıl Muhafaza Edilir

Eski bir Anadolu mamulü olan erişte, hamurun içine yumurta katılıp yoğurulduktan sonra ince ince kesip kurutularak saklanan ve yenileceği zaman suda pişirilerek yenen bir makarna çeşididir. Eriştenin uzun süre saklanabilmesi için, kesildikten sonra güneşte iyice kurutulması eriştenin daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Eğer güneşte kurutma imkanınız yoksa evinizdeki fırının içerisinde, kestiğiniz erişteleri tepsiye yaydıktan sonra kurutabilirsiniz.
Erişte Lezzetli Bir Şekilde Nasıl Saklanır
Erişte eskiden uzun süre taze kalması için bez torbalarda saklanırdı. Bu saklama şekli halen en sağlıklı yöntem olarak bilinmektedir. Erişteler iyice kurutulduktan sonra bez torbalara konularak ve torba sıkıca bağlanarak kuru bir yere konulduğunda senelerce tazeliğini bozmadan muhafaza edilebilir. Dilerseniz evde kendiniz bez torba dikebilir veya bu tür malzemelerin satıldığı yerlerden satın alabilirsiniz.
Ancak buna rağmen yaptığınız erişte fazla gelirse ve elinizde yeteri kadar bez torba bulunmazsa, diğer sağlıklı yöntem cam kavanozlarda saklamak olacaktır. Kestiğiniz erişteleri porsiyonlara bölerek cam kavanozlara doldurabilir ve ihtiyacınız doğrultusunda kullanabilirsiniz. Kapağını açtığınız kavanozdaki erişteyi ihtiyacınız doğrultusunda kullandıktan sonra kalan kısmını tekrar kapağını sıkıca kapatarak saklayabilirsiniz. Konserveler gibi bir kere açıldıktan sonra hepsinin tüketilmesi gibi bir durum söz konusu değildir.
Sakladığınız Eriştelerin Bozulmaması İçin
Saklamak için cam kavanozlara koyduğunuz eriştelerin bozulmayıp uzun süre taze kalması için kavanoz kapaklarının hava almayacak şekilde sıkıca kapatmayı unutmayın. Aksi halde içerisine hava alan kavanoz eriştenin yapısının bozulmasına ve gevrekliğini kaybetmesine sebep olabilir. Her ihtimale karşı kavanozun hava almasını engellemek için, erişteleri doldurduğunuz kavanozların ağzını temiz bir bezle örttükten sonra kapağını kapatırsanız içine hava alması ihtimalini en aza indirmiş olursunuz. Ayrıca seçtiğiniz bezlerle kavanozların daha şık görünmesini de sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler