Erkek Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Erkek Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Erkek cilt bakımı her ne kadar bayanların cilt bakımı kadar detaylı olmasa da yine de sağlıklı ve karizmatik bir görüntü için dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur.

Erkek Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

 Erkek cilt bakımı erkekler için pek önem arz etmese de bayanlar birlikte oldukları erkeklerin bakımlı olmasına önem verirler. Peki nasıl erkek cilt bakımı yapılır? Kısa ve öz bilgilerle sizlere altın değerinde ipuçları vereceğiz.

Erkek Cilt Bakımı Püf Noktaları

 • Soğuk havalar da sabahları sıcak bir banyonun zevki bambaşkadır. Fakat sıcak su yerine ılık su ile alacağınız bir duş erkek cilt bakımı açısından önemlidir. Ilık duş cilt de kaşınmayı önler, deri dökülmesi ve kurumasını azaltır. Sıcak suyun altında fazla kalmanız derideki yağların akmasına sebep olur. Duş alma süresi 7 dakikayı geçmemelidir.
 • Erkeklerin cilt yapıları bayanlara oranla daha yağlıdır. Erkeklerin ciltlerinin yağlı olması kırışmayacağı anlamına gelmez, kırışıklıkları azaltmak için uzmanlar cilt yapınıza göre nemlendirici kullanmanızı tavsiye ediyorlar. Normal ciltli erkekler nemlendirici ya da hafif losyon kullanabilirler. Cildiniz daha kuru ise daha etkili nemlendirici kullanabilirsiniz.

 • Gündelik sabunlar yüzdeki ince derilere iyi gelmez. Yüzünüze narin ise sülfat maddesi bulundurmayan temizlik ürünleri kullanılmalı. Kullandığınız temizlik ürünleri petrolatum, soya ayçiçeği yağı, gliserin, seramid içermesine özen gösterilmelidir. Cildinizde temizleyici kullanmanız daha iyi olacaktır.
 • Ciltte Tıraş temizliğine başlamadan önce sakallarınızı iyice köpük ile nemlendirin ve yumuşatın. Cildinizde en iyi banyo sonrası yumuşama olur. Sakallarınız da çok yumuşamış ve nemlenmiş olur. Tıraş makineniz cildinizde kıl dönmesi ve tahrişe sebep oluyor ise tıraş köpüğü yerine jel kullanmalısınız. Bilimsel ortamlarda geliştirilen jeller yüzü daha yumuşatır ve kıl dönmeleri tahriş olmayı en aza indirir. Cildiniz yapısına göre tıraş olma yönünü belirleyin yanlış yönde bıçağı kullanmanız cildiniz de tahriş olmalara neden olacaktır.

 • Sakal tıraşı yüzünüzdeki cansız hücreleri giderir. Ölü hücrelerin yüzünüzden temizlenmesi tahriş olmaya neden olabilir. Nemlendirici kullanır iseniz tahriş olmayı azaltabilirsiniz. Losyon kullanırsanız alkol içermemesine dikkat etmelisiniz tahriş olan cildinizi alkolün etkisi ile daha da kötü olabilir.
 • Tıraş olduktan sonra veya yüzünüzü temizledikten sonra havluyu hafif dokundurarak kurulayın, cildinizi sürtme diye tabir edilen yöntem ile kurulamayın, sürterek ıslaklığı gidermek yüzünüz tahriş olur ve fazla kurur.
 • Erkek cilt bakımı ürünleri reyonlardan alırken dikkat etmelisiniz gelişi güzel bakım ürünü almamalısınız, cilt bakım ürününün dışı mutlaka okunmalı cildinize göre uygun olan erkek cilt bakım ürünü alınmalıdır.
 • Erkek cilt bakım losyonlarının birçoğu kokuludur, kokulu losyonlar sentetik olduğu için cilde zararlıdır. Doğal olan malzemelerden lavanta ve limon kullanan erkeklerde vardır.
 • Cilt bakımının önemlilerinden biride güneşten koruyucu kremlerdir. Ciltte oluşan kırışıklık ve çatlakların nedenlerinden biri de güneş ışınlarıdır. Gün için de birkaç dakika bile güneş ışığına maruz kalmanız cildinizi olumsuz yönde etkiler. Sabah dışarı çıkmadan yüzünüze nemlendirici kullanmanız cildiniz için iyi olacaktır. Kullandığınız nemlendirici maddelerin yaşlanmaya ve yanmaya karşı koruyu olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Yaşınız ilerledikçe ayaklarınızın derisi kalınlaşır ve çatlaklar oluşur. Aktar veya eczanelerden ayak taşı alarak banyodan her duş sonrası ayaklarınıza sürerek temizleyiniz. Ayaklarınız da çatlaklar çok derin ise ayaklarınıza nemlendirici uygulayarak çoraplarınızı ayağınıza giyip gece uyuyun.

Erkek cilt bakımı bir bakıma bayanların cilt bakımlarına oranla daha kolay olsa da erkekler erkeklik yapıları itibarı ile böyle ince işlerle ilgili pek fazla ilgilenmezler ya akşama kadar çalışmanın vermiş olduğu yorgunluk ya da başka sebepler olabilir.Erkek cilt bakımı, uzmanların yapmış olduğu araştırmalara göre bekar ve genç erkeklerin daha çok üzerine düştüğü bir konu olduğu sonucuna varılmıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

 • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler